www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové našli obdobu Slunce a Země v jednom systému

Astronomové našli obdobu Slunce a Země v jednom systému
, , aktualita
Mezi nějakými čtyřmi tisícovkami známých exoplanet jde o ojedinělou raritu. Bavit se budeme o zatím ještě stále planetárním kandidátu KOI-456.04 a jeho domovské hvězdě Kepler-160, které mají zatím zdaleka nejblíže k podobě a vztahu Slunce a Země.
K oblíbeným
reklama
Typická objevená exoplaneta, která obíhá hvězdu třídy žlutého trpaslíka, má velikost našeho Neptunu, takže se řadí mezi plynné obry, na jejichž povrchu bychom se rozhodně neprošli. To jednak kvůli gravitaci či dalším nevhodným podmínkám a jednak samozřejmě i kvůli tomu, že takové planety ani žádný pevný povrch nemají. 
 
Pokud se najde už nějaká planeta velikostně podobná Zemi, v jejímž případě se dá očekávat pevný povrch tvořený horninami, typicky obíhá kolem hvězdy typu červený trpaslík. Aby se tak pohybovala v obyvatelné zóně a dopadalo na ni potřebné množství energie, musí být u takové hvězdy velice blízko (cca 20x blíže než Země ke Slunci) a v tom případě lze očekávat řadu problémů, mezi něž patří vázaná rotace planety, silná gravitace schopná vyvolat neutuchající vulkanickou činnost a také ohrožení radiací a erupcemi od blízké hvězdy. 
 
Největší smysl tak má z hlediska pátrání po životě či planetě vhodné pro život hledání systému, jehož hvězda se nejvíce podobá Slunci a to samé pak bude platit i pro jeho planetu či planety. Jak ovšem ukazuje naše Venuše, snadno můžeme narazit na zdánlivě velice slibný objekt, který ve skutečnosti může být pro život, jak si ho představujeme, naprosto nevhodný. Kandidát KOI-456.04 tak může být to i to. Nachází se asi 3000 sv. let daleko u hvězdy Kepler-160 a jde o dvojici, která se zatím nejvíce podobá Slunci a Zemi, i když tedy KOI-456.04 samotná by měla být téměř 2x větší než Země.
 
 
KOI-456.04 byla objevena týmem z projektu Solar System Research na Institutu Maxe Plancka u hvězdy, která je jen o desetinu větší než Slunce a má povrchovou teplotu 5200 °C (o cca 300 °C méně než Slunce). Kepler-160 také má u sebe již dlouho známé exoplanety, a to Kepler-160b a c, které jsou podstatně větší než Země a také mnohem blíže. Změny v oběžné dráze Kepleru-160c ale naznačovaly, že tu bude nejspíše i třetí planeta a na tu právě ukázala detailní analýza dat nasbíraných teleskopem Kepler. 
 
Jde tak o tranzitivní metodu, v níž se sleduje pokles jasu hvězdy zastíněné přechodem planety. Ten ale bývá i v případě velkých planet jen nízký (cca o pouhé procento i méně), a tak se signál malých planet může snadno dostat do oblasti šumu. Na ten je ale možné se také zaměřit a odhalit v něm opakující se variace skrývající i planety velikosti Země, přičemž nová analýza napovídá, že Kepler-160 má u sebe ne tři, ale nejméně čtyři planety. Jedna z nich je právě KOI-456.04 s průměrem 1,9násobku Země a dobou oběhu 378 našich dní. 
 
Vzhledem k velikosti planety tak lze očekávat velice vysokou hmotnost i gravitaci, tedy na náš vkus, ovšem i tak jde o dosud nejlepší analogii pro Slunce a Zemi. Ostatně KOI-456.04 má přijímat na stejné ploše jako Země nějakých 93 procent energie, což by v případě víceméně stejné atmosféry se stejně silným skleníkovým efektem stačilo na průměrnou povrchovou teplotu +5 °C (o 10 °C nižší než u nás). 
 
V příštích letech by se pak na KOI-456.04 mohla zaměřit evropská mise PLATO, která má být vypuštěna v roce 2026 a za úkol bude mít hledat právě exoplanety podobné Zemi u hvězd typu našeho Slunce. Zařízení bude orientováno právě tak, aby sledovalo stejnou oblast jako dnes již nefunkční teleskop Kepler. 
 
 
Zdroj: Phys.org 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED
Společnost ViewSonic vypouští na trh nové herní monitory, které mají vesměs displeje založené na technologii IPS. Firma ale loni ukázala 55" OLED prototyp herního monitoru, takže byla nasnadě otázka, proč žádný takový ještě nepřišel. 
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera
Není pochyb o tom, že Intel zcela vážně chce outsourcovat výrobu některých svých produktů, ovšem jak se ukazuje, v tomto ohledu ještě nebylo nic rozhodnuto. Bob Swan totiž chce počkat s rozhodnutím až na nového výkonného ředitele.
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek