reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Astronomové našli první exoplanetu obíhající mrtvou hvězdu

, , aktualita
Astronomové našli první exoplanetu obíhající mrtvou hvězdu
Dá se předpokládat, že systémy s mrtvou hvězdou, v nichž dosud existují planety, jsou vcelku běžné, ale předpoklad není důkaz. Nyní ale byl potvrzen první takový, kde exoplaneta obíhá konkrétně bílého trpaslíka. 
Astronomové našli první exoplanetu obíhající mrtvou hvězdu
Může to trvat dalších 7 či 8 miliard let, ale jednou se naše Slunce, až mu dojde vodík a později i helium, nafoukne a stane se z něj rudý obr, který by měl pozřít i naši planetu. Přinejmenším Jupiter a ještě vzdálenější planety by ale tuto fázi snad měly přežít.
 
 
Vnější vrstvy Slunce se vytratí do okolního vesmíru coby mlhovina, zatímco jádro se naopak smrští a z fúzí vodíku v uhlík či kyslík se uvolní energie. Zbyde tu tak bílý trpaslík s průměrem jen několik tisíc kilometrů, který bude poté v průběhu dalších miliard let vyzařovat zbytkové teplo, až se z něj nakonec stane chladný a těžko viditelný černý trpaslík. Tyto hvězdy jsou zatím samozřejmě spíše jen teoretické, neboť jednak by bylo mimořádně obtížné takovou najít, ale především jde o to, že ani věk našeho vesmíru nestačí na to, aby bílý trpaslík zchladl natolik, aby se z něj stal černý trpaslík. Dle astronomů tak žádný černý trpaslík dosud neexistuje. 
 
Bílých trpaslíků je ale dost, neboť jde o vcelku běžný pozůstatek hvězd hlavní posloupnosti o hmotnosti 0,07 až 10 Sluncí, čili rozpětí je opravdu široké, ale pak se i výsledky mohou značně lišit svým složením právě na základě výchozí hmotnosti hvězdy. 
 
A právě i zrod bílého trpaslíka mohou přežít původní planety, jak se ukázalo díky pozorování astronomů pomocí W. M. Keck Observatory. Ti se mohli díky efektu gravitační mikročočky lépe a detailněji podívat na systém nacházející se u středu naší Galaxie, v němž byla odhalena planeta srovnatelná s Jupiterem, a to jak z hlediska hmotnosti, tak i oběžné dráhy, i když dle konkrétních čísel k tomu je zapotřebí trošku představivosti. 
 
Jedná se konkrétně o událost označenou jako MOA-2010-BLG-477Lb, v jejímž rámci byl nalezen bílý trpaslík o hmotnosti cca 0,5 Slunce, kolem nějž obíhá potvrzená planeta o hmotnosti cca 1,4 Jupiteru (+/- 0,3), a to ve vzdálenosti 2,3 až 3,3 AU. Náš Jupiter je tak o něco menší/lehčí a obíhá ve vzdálenosti 4,2 až 6,2 AU. Systém je vzdálený asi 2 kpc (cca 6500 sv. let) směrem ke středu Galaxie. 
 
 
Joshua Blackman z University of Tasmania tak říká, že jde právě o důkaz schopnosti planet přežít konec života hvězd, z nichž se stávají bílí trpaslíci, pokud ovšem obíhají v uctivé vzdálenosti. To tak naznačuje, že i v našem systému přežije "smrt" Slunce vedle Jupiteru i Saturn či Neptun.
 
V budoucnu by měl na toto téma velice přispět chystaný Nancy Grace Roman Telescope americké NASA (dříve byl označován jako WFIRST), který právě bude hledat exoplanety, a to i takové, které dosud existují v systémech bílých trpaslíků. 
 


reklama
reklama
reklama