www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové našli v naší galaxii 13,5 miliard let starého červeného trpaslíka

Astronomové našli v naší galaxii 13,5 miliard let starého červeného trpaslíka
, , aktualita
Červený trpaslík s poetickým označením 2MASS J18082002-5104378 B je dle studie zveřejněné v The Astrophysical Journal jednou z nejstarších hvězd, které známe. I díky tomu v ní téměř nenajdeme žádný těžký prvek. 
reklama
Teorie o vzniku vesmíru nám říká, že veškeré těžké prvky ve vesmíru, či kovy, jak astronomové označují cokoliv krom vodíku a helia, byly vytvořeny hvězdami. To znamená, že první hvězdy nemohly obsahovat žádné kovy a ty se postupně dostávaly do "výbavy" hvězd dalších generací, jakož i našeho Slunce, které je staré 4,6 miliard let. Astronomové však našli v Mléčné dráze červeného trpaslíka, který je starý cca 13,5 miliard let, takže měl vzniknout jen asi 250 milionů let po velkém třesku. Vzdálen je od nás asi 2000 světelných let a z jeho označení je zřejmé, že putuje vesmírem společně s další hvězdou, a to podstatně větší hvězdou na pomezí mezi hlavní posloupností a hvězdným obrem.
 
 
Není vůbec divu, že je 2MASS J18082002-5104378 B extrémně chudý na kovy či těžké prvky, což ukazuje, že byl vytvořen z téměř čistého materiálu zanechaného po velkém třesku (vodík, trošku helia a ještě méně lithia), nebo rovnou zcela čistého, protože vůbec první hvězdy měly vzniknout asi 200 milionů let po něm. To nám nechává rozpětí jen 50 milionů let a pokud bychom tomu měli věřit, bylo vy spíše nepravděpodobné, že by byla tato malá hvězda vytvořena částečně z materiálu, který po sobě zanechala více než jedna mrtvá hvězda, však i superobři žijí alespoň 30 milionů let. Můžeme také uvažovat o tom, že něco z toho mála těžkého materiálu k červenému trpaslíku v průběhu miliard let přicestovalo odjinud. 
 
Daná hvězda má mít asi sedminovou hmotnost Slunce a astronomové kvůli ní asi budou donuceni trošku přehodnotit svůj náhled na demografii prvních hvězd. Kevin Schlaufman z Univerzity Johna Hopkinse předpokládá, že v oblasti zrodu 2MASS J18082002-5104378 B byla dříve pouze jedna hvězda, z jejíhož materiálu náš červený trpaslík vznikl a přetrval do dnešních dní. 
 
A proč by měli astronomové něco přehodnocovat? Malé hvězdy typu červený trpaslík mají být v naší galaxii v této době početně dominantní, ovšem v mladém vesmíru měly dle jejich názoru vznikat především extrémně masivní hvězdy s krátkým životem. Ještě na konci minulého století si astronomové mysleli, že v mladém vesmíru vznikaly pouze velké a těžké hvězdy. Nová pozorování a podrobnější simulace na výkonném hardwaru však tento názor postupně změnily. Dle japonské studie z roku 2012 mohla vznik malých hvězd v raném vesmíru podnítit třeba exploze nedaleké supernovy. Nicméně především jde o to, že do dnešních dní mohl teoreticky přežít materiál, který se vytvořil brzy po velkém třesku. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus
Společnost Samsung inovovala nabídku svých SSD disků. Nová řada 970 EVO Plus nahrazuje původní 970 EVO novými 96vrstvými V-NAND čipy a zvyšuje přenosové rychlosti i hodnoty náhodného přístupu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu
Výrobcem dronů DJI nyní otřásá velký skandál, který ho může stát opravdu nemalé peníze. Desítky zaměstnanců se totiž zúčastnily obrovského provizního podvodu. Zaměstnanci si tak přišli na spoustu peněz.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI
Máme zde další převratnou technologii spojenou s elektromobily a jejich nabíjením. Stojí za nimi startup GBatteries, který slibuje nabití 60kWh akumulátoru v řádu několika málo minut, přičemž úlohu zde hraje systém umělé inteligence.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi
Sagittarius A* známe jako velice silný zdroj rádiového záření uprostřed naší galaxie a obvykle se označuje za supermasivní černou díru. Nyní se ukázalo, že silné proudy tohoto záření mohou být namířeny přímo na Zemi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd? GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd?
Server WCCFTech přinesl nové informace o tom, jaké můžeme očekávat základní takty grafických karet GeForce GTX 1660 a 1660 Ti a jaké budou další vlastnosti. Tyto informace je pochopitelně třeba brát s rezervou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek