www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové našli v naší galaxii 13,5 miliard let starého červeného trpaslíka

Astronomové našli v naší galaxii 13,5 miliard let starého červeného trpaslíka
, , aktualita
Červený trpaslík s poetickým označením 2MASS J18082002-5104378 B je dle studie zveřejněné v The Astrophysical Journal jednou z nejstarších hvězd, které známe. I díky tomu v ní téměř nenajdeme žádný těžký prvek. 
reklama
Teorie o vzniku vesmíru nám říká, že veškeré těžké prvky ve vesmíru, či kovy, jak astronomové označují cokoliv krom vodíku a helia, byly vytvořeny hvězdami. To znamená, že první hvězdy nemohly obsahovat žádné kovy a ty se postupně dostávaly do "výbavy" hvězd dalších generací, jakož i našeho Slunce, které je staré 4,6 miliard let. Astronomové však našli v Mléčné dráze červeného trpaslíka, který je starý cca 13,5 miliard let, takže měl vzniknout jen asi 250 milionů let po velkém třesku. Vzdálen je od nás asi 2000 světelných let a z jeho označení je zřejmé, že putuje vesmírem společně s další hvězdou, a to podstatně větší hvězdou na pomezí mezi hlavní posloupností a hvězdným obrem.
 
 
Není vůbec divu, že je 2MASS J18082002-5104378 B extrémně chudý na kovy či těžké prvky, což ukazuje, že byl vytvořen z téměř čistého materiálu zanechaného po velkém třesku (vodík, trošku helia a ještě méně lithia), nebo rovnou zcela čistého, protože vůbec první hvězdy měly vzniknout asi 200 milionů let po něm. To nám nechává rozpětí jen 50 milionů let a pokud bychom tomu měli věřit, bylo vy spíše nepravděpodobné, že by byla tato malá hvězda vytvořena částečně z materiálu, který po sobě zanechala více než jedna mrtvá hvězda, však i superobři žijí alespoň 30 milionů let. Můžeme také uvažovat o tom, že něco z toho mála těžkého materiálu k červenému trpaslíku v průběhu miliard let přicestovalo odjinud. 
 
Daná hvězda má mít asi sedminovou hmotnost Slunce a astronomové kvůli ní asi budou donuceni trošku přehodnotit svůj náhled na demografii prvních hvězd. Kevin Schlaufman z Univerzity Johna Hopkinse předpokládá, že v oblasti zrodu 2MASS J18082002-5104378 B byla dříve pouze jedna hvězda, z jejíhož materiálu náš červený trpaslík vznikl a přetrval do dnešních dní. 
 
A proč by měli astronomové něco přehodnocovat? Malé hvězdy typu červený trpaslík mají být v naší galaxii v této době početně dominantní, ovšem v mladém vesmíru měly dle jejich názoru vznikat především extrémně masivní hvězdy s krátkým životem. Ještě na konci minulého století si astronomové mysleli, že v mladém vesmíru vznikaly pouze velké a těžké hvězdy. Nová pozorování a podrobnější simulace na výkonném hardwaru však tento názor postupně změnily. Dle japonské studie z roku 2012 mohla vznik malých hvězd v raném vesmíru podnítit třeba exploze nedaleké supernovy. Nicméně především jde o to, že do dnešních dní mohl teoreticky přežít materiál, který se vytvořil brzy po velkém třesku. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update
Poslední aktualizace operačního systému Windows 10 October 2018 Update si nerozumí s Apple iCloud. Společnosti tak zastavily možnost instalace, aby nedošlo k problémům, které by mohly vést k nepříjemným důsledkům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10 Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10
Microsoft se rozhodl, že softwarovým vývojářům usnadní tvorbu aplikací pro systém Windows 10, který pracuje na zařízeních se 64bitovým procesorem ARM. Pro něj se tak mohou tvořit aplikace, které budou na takových procesorech pracovat nativně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky
Do své finální pozice už doputoval satelit GOES-17, který patří NOAA a poslouží k nahrazení starého "hardwaru", který slouží už od 90. let. GOES-17 je tak další satelit, který patří mezi GOES-R. Na co bude dohlížet?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní
Dnes si můžeme vybrat z bohaté nabídky klávesnic, z nichž se pro psaní hodí především ty, které jsou vybaveny tlačítky s hmatovou i zvukovou odezvou. To ale znamená hlučné psaní, přičemž Razer BlackWidow Lite je jiná.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz
Počítačové monitory nám v řadě posledních let mnoho revolučních technologií neukázaly. OLED jsou typický vapourware a my můžeme být rádi alespoň za to, že technologie TN už ustoupila do pozadí. Ale co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů