www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové našli ve středu galaxie gigantické rentgenové komíny

Astronomové našli ve středu galaxie gigantické rentgenové komíny
, , aktualita
Střed galaxie je velice rušné místo, které obsahuje dle nového zjištění i obrovské "rentgenové komíny". Při otázce o jejich vzniku nám tak musí na mysl přijít logický původce, a sice náš často zmiňovaný Sagittarius A*.
K oblíbeným
reklama
Sagittarius A* (SgrA*), čili centrální supermasivní černá díra uprostřed naší galaxie, je vzdálen na 28.000 světelných let. Její region je plný silného záření všemožných spekter, zbytků hvězd a jiného materiálu, který je oním zářením ovlivněn a nyní si astronomové všimli také obrovských komínů tvořených rentgenovým zářením či jeho zdrojem, které vycházejí právě od naší supermasivní černé díry. Máme tu severní, poněkud tlustší a kratší komín a pak jižní, který je zase delší a tenčí. 
 
 
Při tomto pohledu nemůžeme nevzpomenout na Fermiho bubliny, již známé struktury sahající vysoko nad i pod disk naší galaxie, a to do vzdálenosti až 23.000 světelných let. Viditelné jsou především ve spektru záření gama, a na prvním obrázku máme vyznačeny jejich hranice. Komíny viditelné v rentgenovém spektru tak v podstatě propojují Sagittarius A* a Fermiho bubliny. 
 
Fermiho bubliny - modré rentgenové záření a fialové záření gama 
 
Skrz tyto komíny má od prostoru černé díry unikat hmota i energie, které jsou vylučovány z pólů akrečního disku, takže by mělo jít o nestrávený materiál z požíraných hvězd. Mark Morris, profesor astronomie a astrofyziky z UCLA v analogii mluví prostě o výfucích, skrz něž uniká pryč hmota a energie galaxie. 
 
Tato hmota a energie přitom může hrát důležitou roli při tvorbě nových hvězd a určovat i konečné měřítko této hvězdotvorby. A aby se tomu mohlo přijít na kloub, je třeba zjistit, jaký je osud vyvrženého materiálu, což byla právě pro satelit XMM-Newton evropské ESA. Ten už 20 let sleduje vesmír právě v rentgenovém spektru a tým profesora Marka Morrise mohl využít jeho data už z roku 2012 a pak i z let 2016 a 2018, aby se podíval na to, co SgrA* provádí se všemi těmi hvězdami, které trhá na kusy. 
 
Ony komíny jsou v podstatě součástí Fermiho bublin a začínají severně a jižně už ve vzdálenosti do 160 světelných let od černé díry a sahají přibližně 500 světelných let daleko. Nyní se můžeme ptát na to, jak tyto komíny a celé Fermiho bubliny ovlivňují tvorbu hvězd v určitých regionech. Takové fontány energie mají mít v moci tvorbu hvězd podnítit, nebo naopak překazit
 
 
Zdroj: UCLA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Turecko má bojový dron Songar s kulometem Turecko má bojový dron Songar s kulometem
Turecko vyvinulo nový armádní dron Songar, který dokáže plnit nejen průzkumné funkce, ale i bojové. Je totiž vybaven kulometem, který dokáže vystřelit až 200 dávek nábojů. Navíc má být velmi přesný.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře