www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové našli ztracenou novu z 15. století

Astronomové našli ztracenou novu z 15. století
, , aktualita
V souhvězdí Štíra se v první polovině 15. století objevila nova, kterou zaznamenali korejští astrologové. Teprve nyní se moderním astronomům podařilo najít binární hvězdu, která měla tehdejší explozi na svědomí, čímž původní pozorování potvrdili.
K oblíbeným
reklama
V ocasu Štíra zaznamenali korejští astrologové dříve neviděnou "hvězdu", která se objevila dle našeho kalendáře v roce 1437 a zářila plných 14 dní, než opět pohasla. Je tak zřejmé, že šlo o výbuch novy, jejíž původ v podobě binárního hvězdného systému byl pak na 600 let ztracen. Až nyní se jej podařilo astronomům objevit a rekonstruovat jeho pohyb na hvězdné obloze. 
 
 
Použili k tomu metrový teleskop Carnegie SWOPE umístěný v Chile, který jim dal k dispozici tento obrázek. Na něm se ukazuje obálka horkého vodíku jako pozůstatek téměř šest století staré exploze. Červenými čárkami je označena aktuální poloha dvojhvězdy, červeným plusem pak její předpokládaná pozice v době exploze novy založená na pozorovaném pohybu (to díky pozorování z roku 1923) a zeleně je označen zjistěný střed plynné obálky. Tento střed tak víceméně odpovídá vypočítané pozici, v níž se dvojhvězda měla nacházet v roce 1437. 
 
Jde tak o vůbec první novu zaznamenanou astrology v Číně, Koreji či Japonsku v posledních 2500 letech, jež byla znovu objevena. Studii zveřejnil v časopisu Nature Michael Shara, který se zabývá astrofyzikou v Americkém přírodovědném muzeu. Toto pozorování také podporuje dosavadní přesvědčení, že novy mají dlouhé životní cykly, které se neustále opakují. 
 
Nejde totiž o katastrofické události, jako jsou výbuchy supernov, které v podstatě zničí celou hvězdu. Typicky jde o bílého trpaslíka jako pozůstatek hvězdy typu našeho Slunce, jenž má u sebe další hvězdu, která se ještě nachází ve fázi spalování svých zásob vodíku. Právě z ní tento trpaslík krade materiál, akumuluje jej a po dosažení kritického bodu se získaná vodíková obálka najednou fúzně přemění v helium, takže v podstatě jde o obrovskou vodíkovou bombu. Bílý trpaslík je pak schopen až několik měsíců zářit několiksettisíckrát intenzivněji. V podobných systémech se ale může objevit i supernova typu Ia, při níž má dojít k tomu, že bílý trpaslík krade materiál blízké hvězdy moc rychle a ve větší míře, takže výsledná exploze jej roztrhá. 
 
Nalezení této novy je neocenitelné z toho hlediska, že umožňuje sledovat vývoj dvojhvězdy, o níž víme, že před dlouhými staletími explodovala v novu, což jinak v moderní vědě pochopitelně není možné. 
 
Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář