www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času

Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času
, , aktualita
Před mnoha sty lety mohli naši předkové sledovat explozi supernovy v malé sousední galaxii a na její pozůstatky se nyní zaměřili astronomové, kteří se s využitím analýzy snímků, jež od sebe dělí deset let, snaží jít proti proudu času. 
K oblíbeným
reklama
Jako v mnoha jiných případech pro tento účel posloužil Hubbleův vesmírný dalekohled, s jehož pomocí bylo možné sledovat, jak se za deset let změnilo mračno coby pozůstatek dávné supernovy nazývaný 1E 0102.2-7219. Jde ale především o jasné a dobře identifikovatelné "šrapnely", díky nimž je možné určit, kde přesně bylo ono místo exploze a kdy ta přibližně nastala.
 
Jedná se o práci astronomů Johna Banovetze a Dannyho Milisavljevice z Purdue University, kteří sledovali celkem 45 objektů bohatých na kyslík, který v ionizovaném stavu velice silně září ve viditelném spektru. Z nich si vybrali celkem 22 takových, které se pohybují nejrychleji, z čehož vyplývá, že byly pravděpodobně nejméně ovlivněny (zpomaleny) pohybem skrz mezihvězdný materiál. Pak už stačilo extrapolovat do té doby, než se objekty ocitly na stejném místě, čili na místě exploze. 
 
 
Starší studie odhadovaly, že světlo z exploze dané supernovy k nám dorazilo přes 2000 a 1000 let, což astronomové nyní upřesnili na 1700 let, čili zhruba na dobu úpadu Římského impéria. Jeho obyvatelé ale tuto explozi pozorovat nemohli, neboť ta byla viditelná pouze z jižní polokoule, takže se ani nelze divit, že se o ní nedochovaly žádné záznamy. 
 
 
Milisavljevic uvádí, že jeho nová studie je celkově lepší a přesnější především díky tomu, že využívá pro srovnání data ze stejného přístroje Hubbleu, a to z ACS (Advanced Camera for Surveys), zatímco předchozí studie srovnávala data z ACS s daty z Wide Field Planetary Camera 2. Odlišný byl i přístup k počítání rychlosti objektů, a to jak bylo uvedeno právě s ohledem na zpomalení vlivem pohybu skrz mračna materiálu. A krom toho se astronomové nově zaměřili také na údajnou neutronovou hvězdu, čili pozůstatek té původní, která explodovala v supernovu. Ta byla už dříve nalezena pomocí zařízení ESO VLT (Very Large Telescope) v kooperaci s rentgenovou Chandrou. 
 
Potenciální neutronová hvězda už je velice daleko od místa exploze, z něhož byla její silou vymrštěna pryč a dle odhadů se musí pohybovat rychlostí kolem 3,5 milionu kilometrů za hodinu. To je dle Banovetze na takový objekt skutečně extrémní rychlost, a to i v případě, že byl urychlen explozí mohutné supernovy, čili sám se přiklání k tomu, že může jít spíše o velký a kompaktní shluk vyvrženého materiálu, který je velice aktivní, a ukazuje se ve stejném spektru jako neutronová hvězda.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů