
Astronomové z University of California použili pro sledování středu galaxie NGC 1332 zařízení Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) v Chile. Ten na ni nasměroval svých 66 rádiových antén a sledoval právě plynný a prachový "obal" vzdálené černé díry. Ten má napříč zhruba 800 světelných let, přičemž černá díra samotná vyčistila kolem sebe prostor o cca desetinovém průměru.

ALMA pod Mléčnou dráhou
Astronomové se zaměřili na rádiové vlny vycházející z okolního disku tvořeného také oxidem uhelnatým. ALMA pořídil záznam již v září roku 2014 a později se ke středu galaxie vrátil a skenoval ji ve vyšším rozlišení, což odhalilo i struktury, které mají napříč 16 světelných let a především bylo určeno, že maximální rychlost rotace disku je nějakých 500 km/s. Z toho už mohli astronomové určit, že černá díra ve středu má hmotnost odpovídající 660 milionům Sluncí.
Jde o novou metodu měření, která má být přesnější než dřívější pokusy, při nichž byl materiál kolem černých děr sledován ve viditelném spektru. V takovém případě se sleduje horký ionizovaný plyn, jenž má turbulentní proudění, a právě kvůli tomu jsou výsledky nepřesné. Astronomové se nyní po NGC 1332 zaměří na další eliptické galaxie, aby se podívali na zoubek tamním černým dírám. Bude jich přinejmenším šest.
Zdroj: uci.edu