www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové určili hmotnost černé díry v cizí galaxii

Astronomové určili hmotnost černé díry v cizí galaxii
, , aktualita
Astronomové z Kalifornské univerzity využili zařízení ALMA pro analýzu supermasivní černé díry, která se nachází v cizí galaxii, a to zhruba 73 milionů světelných let daleko. Pokusili se přesně určit její hmotnost, což se jim, jak věří, podařilo.
K oblíbeným
reklama
Je dobře známo, že ty největší černé díry se obvykle nacházejí ve středu galaxií, ovšem jen zlomek z těchto černých děr má kolem sebe něco, co můžeme pozorovat. Právě tím oplývá supermasivní černá díra v centru eliptické galaxie NGC 1332, která se nachází nějakých 73 milionů světelných let od nás.Její hmotnost pomohl určit okolní studený plyn a prach, který kolem ní krouží.


)


Astronomové z University of California použili pro sledování středu galaxie NGC 1332 zařízení Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) v Chile. Ten na ni nasměroval svých 66 rádiových antén a sledoval právě plynný a prachový "obal" vzdálené černé díry. Ten má napříč zhruba 800 světelných let, přičemž černá díra samotná vyčistila kolem sebe prostor o cca desetinovém průměru.
ALMA pod Mléčnou dráhou


Astronomové se zaměřili na rádiové vlny vycházející z okolního disku tvořeného také oxidem uhelnatým. ALMA pořídil záznam již v září roku 2014 a později se ke středu galaxie vrátil a skenoval ji ve vyšším rozlišení, což odhalilo i struktury, které mají napříč 16 světelných let a především bylo určeno, že maximální rychlost rotace disku je nějakých 500 km/s. Z toho už mohli astronomové určit, že černá díra ve středu má hmotnost odpovídající 660 milionům Sluncí.

Jde o novou metodu měření, která má být přesnější než dřívější pokusy, při nichž byl materiál kolem černých děr sledován ve viditelném spektru. V takovém případě se sleduje horký ionizovaný plyn, jenž má turbulentní proudění, a právě kvůli tomu jsou výsledky nepřesné. Astronomové se nyní po NGC 1332 zaměří na další eliptické galaxie, aby se podívali na zoubek tamním černým dírám. Bude jich přinejmenším šest.

Zdroj: uci.edu
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala