reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus odhalil světově první desku pro AMD s PCI Express 3.0

10.1.2013, Jan Vítek, aktualita
Asus odhalil světově první desku pro AMD s PCI Express 3.0
Dnes se na trh v případě platforem AMD dostávají především desky se sockety FM2 pro nejnovější APU, ale výrobci nezapomínají ani na hlavní desktopovou platformu AMD se socketem AM3+. Pokrok v této oblasti učinila firma Asus, která představila...
Dnes se na trh v případě platforem AMD dostávají především desky se sockety FM2 pro nejnovější APU, ale výrobci nezapomínají ani na hlavní desktopovou platformu AMD se socketem AM3+. Pokrok v této oblasti učinila firma Asus, která představila vůbec první základní desku pro AMD, která podporuje rozhraní PCI Express 3.0, což je v případě moderních procesorů Intel Ivy Bridge již samozřejmostí.

Jedná se o Sabertooth 990FX/GEN3.0 R2.0, který k tomu jednoduše využívá můstek od PLX Technology, jenž nabízí celkem 48 linek rozhraní PCI Express 3.0. A zde máme problém, který nám ostatně mohl být jasný už zezačátku.

Celkově nám tato deska nabídne čtyři porty PCI Express x16, z nichž ty dva tmavší mají vést k čipové sadě 990FX, takže půjde o PCI Express 2.0. Naopak ty světlejší vedou ke zmíněnému můstku od PLX podporujícího PCI Express 3.0, ale ten je zase napojen na samotnou čipovou sadu 990FX a její dvě rozhraní (či snad jen jedno?) PCI Express 2.0 x16. Ve výsledku pak uživatel nevytříská z této "podpory" PCI Express 3.0 v podstatě nic.

Co se týče ostatních vlastností, pak Sabertooth 990FX/GEN3.0 R2.0 obsahuje southbridge SB950 a dále osm portů SATA 6 Gbps, dva eSATA 6 Gbps, 8kanálové HD audio, šest portů USB 3.0 a pak tu je obvyklá sada technologií a funkcí od Asusu. Oficiální ohlášení této desky můžeme očekávat brzy.

Zdroj: techPowerUp
reklama