www.svethardware.cz
>
>
>

Athlon XP Rating, co si jej vypočítat?

, , článek
Jako kdyby nebyl jeden údaj při nákupu procesorů dostatečný .. si asi řekne nejeden nerozhodný kupující (z laické veřejnosti). Nicméně nové označování AMD procesorů je na světě, tak se alespoň podívejme, jak se v něm dá orientovat!
reklama
Kromě vlastní technické stránky se u nových Athlon XP procesorů objevuje i změna ve značení. Jsou po novu potištěny i tzv. Athlon XP Rating "indexem". Ten vyjadřuje výkonnost procesoru ve srovnání s obdobným CPU od konkurence, tedy Intelu. V podstatě (jak již bylo poznamenáno) udává PR Rating frekvenci, na které by muselo běžet intelovské CPU, aby dosáhlo srovnatelného výkonu.

PR Rating vychází z porovnání 14 nejběžnějších benchmark testů a 3D her. A výsledkem je pro aktuální procesory následující tabulka:

model CPU
FSB
násobitel
skutečná f
Athlon XP 1800+
133 MHz
11.5x
1.53 GHz
Athlon XP 1700+
133 MHz
11.0x
1.47 GHz
Athlon XP 1600+
133 MHz
10.5x
1.40 GHz
Athlon XP 1500+
133 MHz
10.0x
1.33 GHz

Následující informace nepochází přímo od AMD, jak by se možná na první pohled mohlo zdát. Tentokráte si dali tu práci technici odjinud (nebo to spíš byli matematici?) a výsledky svého snažení uvedli na webu Xbit Labs. A z čeho vycházeli? Zjistili, při podrobnějším pohledu, že mezi stěžejními parametry je lineární závislost (konkrétně mezi indexem PR Rating a aktuální frekvencí procesoru).

Po tomto zjištění lze již matematicky vyjádřit vztah mezi frekvencí a PR Ratingem, který dostaneme z následující rovnice (po dosazení frekvence):
      PR_Rating = 3*frekvence/2 - 500
kde frekvence je aktuální takt procesorového jádra udávaný v MHz

Obdobně lze mat. obměnou této rovnice odvodit vztah, kde získáme skutečnou frekvenci, známe-li PR rating:
      frekvence = 2*PR_Rating/3 + 333.
Poznámka autora
I když AMD výslovně u PR Rating jednotky neuvádí, mohl by tento index být uváděn také v MHz. To v případě, pokud bychom vycházeli z mat. zákonitostí, že levá a pravá strana rovnice musí být v relaci.

A nyní se můžeme podívat na plány do budoucna, i z pohledu značení
A když jsme si tak pěkně zaškatulkovali PR Rating do vztahu s frekvencí, můžeme se podívat, co nás čeká do konce roku z plánů AMD. Budou to dva nové procesory Athlon XP 1900+ s frekvencí 1.6 GHz a Athlon XP 2000+ s frekvencí 1.67 GHz.

A počátkem příštího roku (pravděpodobně v březnu) pak Athlon XP 2100+ s frekvencí 1.73 GHz.

Potom celou rodinu AMD Athlon procesorů čeká omlazení v podobě 0.13mikronového Thoroughbred jádra (v dostihové branži by se asi hovořilo o plnokrevnících). Zde se již ale pravděpodobně PR Rating změní, protože změny v architektuře budu mít dopad i na výkonnost nových mikroprocesorových čipů. Tak tohle tedy vypadá na revizi vzorečku :-o...


Zdroj Xbit Labs
reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář