reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ATi Avivo Converter GPU vůbec nevyužívá!

21.12.2005, Milan Šurkala, aktualita
ATi Avivo Converter GPU vůbec nevyužívá!
Majitelé grafických karet ATi Radeon X1300, X1600 a X1800 se mohli do dneška chlubit, že jejich grafika umožňuje hardwarové kódování videa. Zdá se však, že to vůbec není pravda a stále je využíváno pouze CPU. Vyšlo totiž najevo, že zrychlení...
Majitelé grafických karet ATi Radeon X1300, X1600 a X1800 se mohli do dneška chlubit, že jejich grafika umožňuje hardwarové kódování videa. Zdá se však, že to vůbec není pravda a stále je využíváno pouze CPU. Vyšlo totiž najevo, že zrychlení bude mít na starosti pouze skvěle provedená optimalizace kodeků.
Je jisté, že ATi Avivo Converter je na karty řady X1000 omezen pouze ze strany ATi. Na internetu není problém sehnat verzi, která dokáže tuto aplikaci rozjet i na jiných kartách. Alespoň můj Radeon 9800Pro s tím nemá vůbec žádné problémy a skutečně to funguje.

Vzal jsem 349MB AVI soubor (jeden díl Stargate Atlantis) a nechal jej překódovat do WMV9 na nejvyšší kvalitu, kterou ATi Avivo Converter byl schopen u tohoto videa poskytnout, 2632kbps (18,83MB/min). Stejnou kvalitu jsem nastavil rovněž ve VirtualDubu a nastavil nejvyšší rychlost převádění.

Výsledky? VirtualDub na to s procesorem AMD Athlon 64 3000+ (2,0GHz S754) potřeboval 27:58 min. ATi Avivo Converter však i s mým Radeonem 9800Pro, který by toto podle ATi umožňovat neměl, dosáhl mnohem lepšího času, 13:40 min. Takže teď už zbývala jen otázka. Opravdu vše počítá CPU, nebo je konverzi schopno urychlit jakékoli GPU? I na to se dá najít odpověď.

Nejprve mě napadlo kontrolovat teplotu grafického čipu (kdyby byl při převodu používán, určitě by se více zahříval). Jenže to padlo, protože Radeon 9800Pro nemá teplotní čidlo, alespoň ne na jádře RV350. Druhý nápad spočíval v jeho podtaktování. Pomocí ATi Tray Tools jsem snížil jeho frekvenci z 378/678MHz na 275/550MHz, na nižších se už objevovaly artefakty a toto snížení bylo stejně dost znatelné, aby se projevilo v případě kódování videa pomocí GPU delším časem převádění. Ovšem jaká to náhoda, že dosažený výsledek byl takřka totožný, 13:37min.

Co z toho vyplývá? ATi Avivo Converter GPU nevyužívá, nebo alespoň všechno zrychlení rozhodně nepadá na grafický čip. Bohužel jsem neměl jak otestovat grafiku řady X1000, zde by možná mohly nějaké funkce těchto Radeonů výkonu pomoci, ale jisté je, že se jedná především o optimalizaci kodeků. Nepotřebujete tak ATi Radeon řady X1000, abyste zrychlení využili, stačí vám jakákoli karta, protože to stejně počítá CPU. Na hardwarovou kompresi GPU si tak ještě asi počkáme. Ovšem chvála ATi i za tu optimalizaci, i když program je velmi jednoduchý a možnosti nastavení komprese jsou mizivé.

ATi tímto přece jen něco získala. Jejím Radeonům řady X1000 udělala velmi dobrou reklamu ačkoli není pravda, že hardwarovou kompresi podporují. Jedinou výhodu, kterou majitelé těchto karet pocítí je, že mohou používat originální a ne cracknutý ATi Avivo Converter.

Zdroj: www.anandtech.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama