reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

ATi R420 a nVidia NV40 jsou již dokončeny

, , článek
ATi R420 a nVidia NV40 jsou již dokončeny
Přijde Vám Radeon 9800XT pomalý nebo GeForce FX 5950 Ultra málo výkonná? Tak za krátkou dobu se tato situace změní, podle některých zdrojů jsou totiž dokončeny grafické čipy další generace – ATi R420 a nVidia NV40. A jejich výkon bude podle všeho zdrcující…
ATi R420 a nVidia NV40 jsou již dokončeny
Nevím jak Vám, ale mně přijde v tuto dobu situace na grafickém trhu ustálená a klidná, což vůbec není na škodu. Výkon moderních hi-endových grafických čipů, Radeonem 9700 Pro počínaje a GeForce FX 5950 Ultra konče již začíná být tak velký, že procesory nestíhají. Proto mi prodloužené výrobní cykly GPU nepřijdou jako zbytečné zdržování, ale příjemné uklidnění.

Ovšem situace se mění, jak informoval server X-Bit Labs, byly koncem prosince loňského roku dokončeny grafické čipy další generace od obou grafických gigantů, ATi i nVidie. Slovem „dokončeny“ chápejte, že byly vyrobeny první revize, které jakž takž bezproblémově fungují. Na trh se většinou dostává druhá, někdy dokonce třetí revize a intervaly mezi nimi bývají kolem 1-2 měsíců. Ovšem nepředbíhejme.

Co nám tedy R420 a NV40, jak zní kódová označení GPU budoucnosti, přinesou? Téměř jistotou je podpora nové verze grafického rozhraní DirectX 9.1 s Pixel a Vertex Shadery verze 3.0, což nabídne další rozšíření instrukcí a bohatší realtimové efekty. Obrat „vstříc vyššímu výkonu“ sice oba výrobci dodržují, ale vzhledem k procesorům, které se na svých 3GHz jeví jako brzdy výkonu, se snaží výkon směřovat spíše do optimalizací jako je FSAA či anizotropní filtrování.

Jak R420, tak NV40 budou vyráběné 0,13mikronovým procesem, což zajistí slušnou škálovatelnost a snad i o něco menší vyzařované teplo (ačkoliv, GeForce FX 5800 Ultra byla také 0,13mikronová :). Uvidíme, zda se ATi rozhodne použít pro R420, vyvíjenou pod názvem Loki, technologii Black Diamond, nebo-li výrobní proces s low-k materiály. Podle všeho k tomu dojde, neboť ATi podle prohlášení nemá s přechodem na low-k proces žádné problémy.

Je možné, že se na nových grafických kartách vyskytnou i paměti GDDR2 od Samsungu, jejichž 256Mbit čipy (pro celkovou velikost paměti 256MB tikají na frekvenci 1600MHz. Tato hodnota nabízí neuvěřitelnou propustnost na 256-bitové sběrnici, která překročí 51,2GB/s!

Další otázkou je použití sběrnice, protože již nějaký ten měsíc se velmi často skloňuje technologie PCI Express. O ATi z neoficiálních zdrojů víme, že se chystá vypustit nejdříve R420 pro AGP 8x a poté velmi velmi podobný čip R423, který se bude lišit právě podporou PCI Express x16. nVidia zatím, jak se zdá, nic takového nepřipravuje, ale díky PEG x16 to AGP 8x bridge se nejspíše dočkáme i mutace NV40 pro nový typ sběrnice.

Ještě se vraťme k tomu, kdy se R420 a NV40 objeví. Jak jsem již zmínil, hromadná produkce začíná ještě se solidním odstupem od první revize čipu. Běžná doba mezi dokončením GPU a začátkem prodeje je 3-4 měsíce. Ale pokud vyjdeme z předpokladu, že ATi i nVidia využívají k ohlášení svých zásadních produktů výstavy a veletrhy, připadá v úvahu např. hannoverský CeBIT 2004, probíhající v druhé polovině března. No, nechme se překvapit.

Zdroj: X-Bit Labs
reklama
reklama
reklama