ATi Radeon X1000 - pohled na architekturu

ATi Radeon X1000 - pohled na architekturu
, , článek
ATi dnes vstoupilo do další etapy své historie a představilo řadu grafických čipů nové generace Radeon X1000, které jsou postaveny na moderní architektuře a pokryjí celé cenové spektrum. Podíváme se detailně na uspořádání 3D pipeline a všechny novinky.
reklama

Texturovací jednotkyNa texturovacích jednotkách (TMU) je nejdůležitější to, že leží mimo pixel shader engine. R520 v plné polní obsahuje 16 TMU organizovaných do 4 čtveřic a ke každé náleží jedna čtveřice adresovacích jednotek. Ostatní grafické čipy mají počet podstatně omezený, ale o tom až dále.V části, která texturovacím jednotkám náleží, se nachází i cache pro dočasné ukládání textur. Data v ní jsou samozřejmě komprimovaná a používány jsou komprese DXTC1-5, S3TC nebo 3Dc. TMU mají samozřejmě přímý přístup do registrů, které následně odesílají data do Render Back-Ends.


HyperZ engineAčkoliv není tato část ve schématu přímo takto nazvaná, zjevně obsahuje podobné části jako HyperZ jednotky u R420. Jedná se o hierarchické Z a Z/stencil Buffer Cache, naopak chybí jednotka pro kompresi Z a Fast Z Clear. Půjde ale pravděpodobně jen o změny ve schématu.Zatímco na diagramu je HyperZ engine zobrazen jen jeden, jedná se podobně jako u Render Back-Ends o schematický náčrtek. Funkční části této jednotky jsou totži umístěny po celém čipu, takže např. Hierarchical Z probíhá někde mezi Setup enginem a pixel shadery. Pro srovnání, u R420 byly HyperZ jednotky zobrazeny pro každou quad-pipeline zvlášť.
Zde je ještě schéma hierarchického Z, kterému se dostalo oproti předchozí verzi pár vylepšení. Úkolem tohoto enginu je vyřadit překrývající se polygony, a to na základě postupného zpracovávání menších a menších bloků (tedy nikoliv pixel po pixelu). Hlavní je to, že Radeon X1800 používá novou techniku s desetinnými čísly, která by podle ATi měla vyřadit až o 60% více skrytých bodů.

Vylepšená by měla být i komprese Z. Současný stupeň dovoluje maximální kompresi 8:1 a nové algoritmy by měly tyto vysoké poměry používat častěji.


Render Back-EndsSchéma je v tomto bodě trochu matoucí, protože na rozdíl od dřívějších obrázků nezobrazuje jednotky po jedné, ale sloučené do jednoho schématu. Znamená to, že Alpha/Fog, Z/Stencil Compare, Blend a Multisample AA jsou v R520 celkem 16x, v RV515 a RV530 jich je pak méně (viz předposlední strana).U většiny GPU do této doby byla tato část nazývána ROP, nebo-li Raster Output. Jedná se o jednotku, která zpracovává pixely z fragment shaderu a provádí na nich blending a anti-aliasing a výsledek zapíše do frame bufferu. Odtud následně pixely putují na výstup, což již v digramu není znázorněno, protože paměťový řadič je poněkud komplikovanější záležitostí.

RBE zvládají 6x sparce sample MultiSampling, což je jeden z nejlepších typů FSAA na sólové kartě. Každý pixel rozdělí na mřížku 12x12, do kterých náhodným způsobem umístí subpixely. Ty jsou v konečné fázi prolnuty a vzniká tak ve všech úhlech velmi kvalitní vyhlazování. Tato metoda může být rozšířena pomocí Temporal AA, což je pravidelná změna umístění vzorků v sudých a lichých snímcích.
reklama
Nejnovější články
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek