www.svethardware.cz
>
>
>

Automatické byty: bydlení budoucnosti?

Automatické byty: bydlení budoucnosti?
, , aktualita
Dokážete si představit, že jednou bude ve vašem obydlí vše zautomatizované? Právě na této myšlence stojí projekt, který se nazývá Brain of Things. Roboti se v automatických bytech o vše postarají sami.
K oblíbeným
reklama
Zakladatel tohoto startupu Brain of Things se jmenuje Ashutosh Saxena a má v plánu vybudovat zcela automatické apartmány v Kalifornii. Takové "chytré domovy" mají podle něj mnohem větší smysl než třeba autonomní auta. To hlavně z toho důvodu, že v našich domovech trávíme mnohem více času.

Tyto robotické byty v Kalifornii staví Brain of Things na třech lokacích. A jak takový byt bude vypadat? V prvé řadě bude samozřejmostí automatické rozsvěcování a zhasínání světel, přičemž systém sám rozpozná i potřebnou intenzitu - když například půjdete v noci do lednice, světlo bude tlumené. Hlavní pointa je však v tom, že zařízení se naučí zvyky obyvatelů domova. Podle toho si pak třeba žaluzie "zvyknou", kdy se mají zvednout, nebo naopak spustit - záleží, jestli je čas jít spát, či vstávat.

Samozřejmostí bude i to, že systém se sám postará, aby hlásil poruchy v domácnosti - například když dobře nefunguje klimatizace či topení nebo se objeví problém s vodovodním potrubím. Obyvatelé takového apartmánu se nebudou muset starat ani o krmení svých domácích mazlíčků. Když budou před dveřmi stát hosti, systém sám odešle live videopřenos do chytrého telefonu majitele.

O všechno se bude starat 20 senzorů, většina věcí v bytě bude naprosto zautomatizovaná, ale i tak se bude vše dát ovládat například i pomocí aplikace v chytrém telefonu nebo hlasovými příkazy. Aby se však zachovala určitá míra soukromí, v ložnici žádné senzory nebudou. Dále pak také Brain of Things zaručuje, že veškerá data nepřekročí práh budovy.

V současné době má Brain of Things už několik fungujících automatických bytů v Santa Rosa v Kalifornii. Automatický systém vyjde na 125 dolarů měsíčně (přibližně 3000 korun), k této ceně se ale musí připočítat ještě výše nájemného za samotný byt.

Otázkou je, jestli lidé v takových bytech chtějí opravdu žít. A pokud ano, nejedná se o příliš levnou záležitost. Tento projekt se však jeví spíš jako alternativa pro staré nebo nemocné lidi, kteří neustálou péči skutečně potřebují.

Zdroj: engadget.com, dailymail.co.uk
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře