Autonomní auto se učilo samo závodit a driftovat

Autonomní auto se učilo samo závodit a driftovat
, , aktualita
Obvykle jsou to výrobci aut, kteří učí autonomní auta řídit. Jsou ale i taková auta, která se učí řídit sama. Projekt AutoRally je malé auto vědců z Georgia Tech, které se samo učí řídit co nejrychleji po závodní testovací dráze.
K oblíbeným
reklama
Vědecký výzkum může být někdy docela zábava. Výzkumníci na Georgia Tech totiž pracují na robotu AutoRally, což je malé metrové auto, které se samo učí řídit a zatáčet nejen tak, aby danou dráhu projelo, ale aby ji projelo co nejrychleji. Samo se tak naučilo i driftovat. Auto totiž prozkoumá 2560 různých teoretických průjezdů tratě a následně vypočítá vážený průměr získaných výsledků tak, aby byl praktický průjezd co nejlepší. V každém okamžiku (60krát za sekundu) si vypočítá jízdu na další 2,5 sekundy.


AutoRally


Operátor nicméně musí s autem projet prvních pár kol, aby jej naučil pár základních pohybů. Všechny další schopnosti se auto naučí samo pomocí svého algoritmu. Pokud se stane něco negativního, může se z toho poučit pro příště a optimalizovat své další chování. Příště by tak mělo lépe zvládat kritické situace, což se může hodit i u reálných autonomních aut. Ta jsou dobře natrénována zejména na ideální situace a typické problémy, nicméně těžko říci, co se stane, když dojde k nějaké opravdu neočekávané situaci.

AutoRally je auto s rozměry 1,0 metru na délku, 0,6 metru na šířku a vysoké je 40 cm. Váží 21 kilogramů a může jet rychlostí až 27 m/s (tj. okolo 97 km/h). Základem je RC truck v měřítku 1:5, který byl náležitě modifikován a v konstrukci jsou i součástky vyrobené 3D tiskem. Pro pohon auta slouží dvojice 6500mAh baterií. Pokud jde o samotné algoritmy, ty běží na velmi výkonném PC formátu Mini-ITX. Ten má procesor Core-i7 Skylake, 32 GB DDR4 RAM, 512GB m.2 SSD, 1TB SATA3 SSD, NVIDIA GeForce GTX 750Ti GPU a Wi-Fi. O napájení se stará 11000mAh baterie.Jak je vidět na videu, auto je opravdu dost rychlé, ale také se mu podařilo párkrát havarovat. Autoři hovoří o tom, že většinou šlo o problém pádu aplikace nebo neschopnosti se přizpůsobit změněnému terénu.

Zdroj: ieee.org, autorally.github.io, extrahw.com

reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře