Autonomní auto se učilo samo závodit a driftovat

Autonomní auto se učilo samo závodit a driftovat
, , aktualita
Obvykle jsou to výrobci aut, kteří učí autonomní auta řídit. Jsou ale i taková auta, která se učí řídit sama. Projekt AutoRally je malé auto vědců z Georgia Tech, které se samo učí řídit co nejrychleji po závodní testovací dráze.reklama
Vědecký výzkum může být někdy docela zábava. Výzkumníci na Georgia Tech totiž pracují na robotu AutoRally, což je malé metrové auto, které se samo učí řídit a zatáčet nejen tak, aby danou dráhu projelo, ale aby ji projelo co nejrychleji. Samo se tak naučilo i driftovat. Auto totiž prozkoumá 2560 různých teoretických průjezdů tratě a následně vypočítá vážený průměr získaných výsledků tak, aby byl praktický průjezd co nejlepší. V každém okamžiku (60krát za sekundu) si vypočítá jízdu na další 2,5 sekundy.


AutoRally


Operátor nicméně musí s autem projet prvních pár kol, aby jej naučil pár základních pohybů. Všechny další schopnosti se auto naučí samo pomocí svého algoritmu. Pokud se stane něco negativního, může se z toho poučit pro příště a optimalizovat své další chování. Příště by tak mělo lépe zvládat kritické situace, což se může hodit i u reálných autonomních aut. Ta jsou dobře natrénována zejména na ideální situace a typické problémy, nicméně těžko říci, co se stane, když dojde k nějaké opravdu neočekávané situaci.

AutoRally je auto s rozměry 1,0 metru na délku, 0,6 metru na šířku a vysoké je 40 cm. Váží 21 kilogramů a může jet rychlostí až 27 m/s (tj. okolo 97 km/h). Základem je RC truck v měřítku 1:5, který byl náležitě modifikován a v konstrukci jsou i součástky vyrobené 3D tiskem. Pro pohon auta slouží dvojice 6500mAh baterií. Pokud jde o samotné algoritmy, ty běží na velmi výkonném PC formátu Mini-ITX. Ten má procesor Core-i7 Skylake, 32 GB DDR4 RAM, 512GB m.2 SSD, 1TB SATA3 SSD, NVIDIA GeForce GTX 750Ti GPU a Wi-Fi. O napájení se stará 11000mAh baterie.Jak je vidět na videu, auto je opravdu dost rychlé, ale také se mu podařilo párkrát havarovat. Autoři hovoří o tom, že většinou šlo o problém pádu aplikace nebo neschopnosti se přizpůsobit změněnému terénu.

Zdroj: ieee.org, autorally.github.io, extrahw.com

reklama
Nejnovější články
Týdenní šance (19.6. - 25.6.) Týdenní šance (19.6. - 25.6.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 19.6. do 25.6. naše soutěž Týdenní šance, v které jste mohli vyhrát počítačovou skříň Fractal Design Define R4. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Skylake a Kaby Lake s Hyper-threadingem mají chybu v mikrokódu Skylake a Kaby Lake s Hyper-threadingem mají chybu v mikrokódu
Henrique de Moraes Holschuh na lists.debian.org varuje před nově nalezenou chybou v mikrokódu procesorů Intel Skylake a Kaby Lake, která může "v jistých situacích způsobit nebezpečné chování při zapnutém hyper-threadingu".
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Recept CIA pro sledování odpojených počítačů odhalen Recept CIA pro sledování odpojených počítačů odhalen
Server Wikileaks zveřejnil metody, jimiž se CIA snažila získávat data z počítačů odpojených od jakýchkoliv sítí nebo jen internetu. Nejde o žádnou sofistikovanou technologii, ale o velice jednoduchý recept. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Další hlavní stupeň Falcon 9 se znovu podíval do vesmíru Další hlavní stupeň Falcon 9 se znovu podíval do vesmíru
Můžeme očekávat, že za pár měsíců už nás nic takového nebude vzrušovat, ale nyní jde ještě o známku obrovského pokroku při vynášení nákladu na oběžnou dráhu i dále. SpaceX totiž už podruhé znovu použila první stupeň rakety Falcon 9.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
MSI vyzradilo výkon 6jádrového Coffee Lake MSI vyzradilo výkon 6jádrového Coffee Lake
Díky MSI se můžeme podívat na první výsledky testů týkajících se připravovaných 6jádrových procesorů Intel Coffee Lake. Ty byly srovnány s rovněž šestijádrovým konkurentem z řad AMD, a to Ryzen 5 1600X. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek