Autonomní auto se učilo samo závodit a driftovat

Autonomní auto se učilo samo závodit a driftovat
, , aktualita
Obvykle jsou to výrobci aut, kteří učí autonomní auta řídit. Jsou ale i taková auta, která se učí řídit sama. Projekt AutoRally je malé auto vědců z Georgia Tech, které se samo učí řídit co nejrychleji po závodní testovací dráze.reklama
Vědecký výzkum může být někdy docela zábava. Výzkumníci na Georgia Tech totiž pracují na robotu AutoRally, což je malé metrové auto, které se samo učí řídit a zatáčet nejen tak, aby danou dráhu projelo, ale aby ji projelo co nejrychleji. Samo se tak naučilo i driftovat. Auto totiž prozkoumá 2560 různých teoretických průjezdů tratě a následně vypočítá vážený průměr získaných výsledků tak, aby byl praktický průjezd co nejlepší. V každém okamžiku (60krát za sekundu) si vypočítá jízdu na další 2,5 sekundy.


AutoRally


Operátor nicméně musí s autem projet prvních pár kol, aby jej naučil pár základních pohybů. Všechny další schopnosti se auto naučí samo pomocí svého algoritmu. Pokud se stane něco negativního, může se z toho poučit pro příště a optimalizovat své další chování. Příště by tak mělo lépe zvládat kritické situace, což se může hodit i u reálných autonomních aut. Ta jsou dobře natrénována zejména na ideální situace a typické problémy, nicméně těžko říci, co se stane, když dojde k nějaké opravdu neočekávané situaci.

AutoRally je auto s rozměry 1,0 metru na délku, 0,6 metru na šířku a vysoké je 40 cm. Váží 21 kilogramů a může jet rychlostí až 27 m/s (tj. okolo 97 km/h). Základem je RC truck v měřítku 1:5, který byl náležitě modifikován a v konstrukci jsou i součástky vyrobené 3D tiskem. Pro pohon auta slouží dvojice 6500mAh baterií. Pokud jde o samotné algoritmy, ty běží na velmi výkonném PC formátu Mini-ITX. Ten má procesor Core-i7 Skylake, 32 GB DDR4 RAM, 512GB m.2 SSD, 1TB SATA3 SSD, NVIDIA GeForce GTX 750Ti GPU a Wi-Fi. O napájení se stará 11000mAh baterie.Jak je vidět na videu, auto je opravdu dost rychlé, ale také se mu podařilo párkrát havarovat. Autoři hovoří o tom, že většinou šlo o problém pádu aplikace nebo neschopnosti se přizpůsobit změněnému terénu.

Zdroj: ieee.org, autorally.github.io, extrahw.com

reklama
Nejnovější články
Norsko jako první na světě ruší FM rádio Norsko jako první na světě ruší FM rádio
Norsko je v mnoha oblastech průlomovou zemí. Vede např. v počtu elektromobilů nebo je zajímavé skladbou elektráren, nyní překvapuje tím, že se stává první zemí na světě, která zrušila FM vysílání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu
Na bitcoinu se dá hodně ztratit, ale i hodně zbohatnout. To se některým skutečně povedlo, a to do takové výše, že by peníze nikdy neuměli utratit. Proto jeden z bitcoinových milionářů založil fond, který rozdá přes 90 milionů dolarů v bitcoinech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel
Aplikace Microsoft Office a zejména tabulkový procesor Excel se možná v budoucnu dočká dalšího skriptovacího jazyka. Vedle dnes používaného Visual Basicu by se zde mohl objevit i dnes velmi oblíbený Python.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků
Společnost Synology představilo dva nové NAS servery DiskStation DS218 a FlashStation FS1018. Prvně jmenovaný umí kódování do 10bitového H.265, druhý zase pojme rovnou 12 velmi výkonných SSD disků.
15.12.2017, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy
Hmyzácká rasa Thargoidů začala znepříjemňovat život hráčů v Elite: Dangerous, jak nám tvůrci ostatně slibovali. I nové video ukazuje, že ušetřeny nezůstanou ani velké vesmírné stanice a že tak bude svět v této hře jiný než dřív.
15.12.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář