reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Autonomní loď Soleil dokončila svou první samostatnou plavbu

, , aktualita
Autonomní loď Soleil dokončila svou první samostatnou plavbu
Všeobecná autonomní doprava je sice stále hudbou vzdálené budoucnosti, přesto se už objevují první úspěšné projekty, které umožňují samostatný pohyb v reálném prostředí. V Japonsku takto nyní pluje trajekt Soleil.
Autonomní loď Soleil dokončila svou první samostatnou plavbu
Spousta různých druhů dopravy stále zvyšuje svou míru autonomního řízení. Jízdní asistenty najdeme na silnicích, železnicích, ve vzduchu i na vodě a vše míří k plné autonomii. A právě Projekt Meguri 2040 se týká lodní dopravy. Jde o společní podnik Nippon Foundation, Mitsubishi Shipbuilding (část Mitsubishi Heavy Industries Group) a Shin Nihonkai Ferry. Výsledkem mají být autonomní lodě a jednou z nich je i trajekt Soleil. Ten má na délku 222 metrů a může dosahovat rychlosti až 26 uzlů (48 km/h).
 
Trajekt Soleil
Soleil, autor: Tky_910_A3, CC BY-SA 4.0, přes Wikimedia Commons
 
Tato "chytrá" loď podnikla 240 km dlouhou plavbu z Shinmoji do Ioynady, což zabralo zhruba 7 hodin. Využit byl vysoce přesný systém lokalizace lodi s infračervenými kamerami pro detekci okolních plavidel i v noci. O navigaci se pak staral systém Super Bridge-X, nechyběl ani monitorovací systém motorů a tvůrci se chlubí i důrazem na kybernetickou bezpečnost. Cílem podobných autonomních lodí je snížit riziko nehod, nahradit drahou lidskou posádku i celkově zefektivnit lodní dopravu.
 


reklama
reklama
reklama