Autonomní robot bude lovit jedovaté perutýny

Autonomní robot bude lovit jedovaté perutýny
, , aktualita
V Karibiku se přemnožil perutýn, dosti jedovatá ryba, která zde nemá žádného přirozeného nepřítele. Vědci s ní chtějí bojovat pomocí autonomních robotů, kteří je budou lovit. Vzhledem k tomu, že jde o oblíbenou pochoutku, půjde i o byznys.
K oblíbeným
reklama
Karibské vody začaly ohrožovat jedovatí perutýni (pterois volitans, anglicky známí jako lionfish). Tato dosti jedovatá ryba (pro člověka sice obvykle ne smrtelná, ale velmi dlouho bolestivá) má svou domovinu v Pacifiku a Indickém oceánu. V posledních letech se ale začala objevovat i v Atlantském oceánu okolo Floridy a v Karibiku, kde jde o invazní druh nemající zde přirozeného nepřítele. Spekuluje se, že se zde perutýni objevili kvůli chovatelům, kteří je po ztrátě zájmu pustili do moře. Ti se zde ale přemnožují a lidé nyní hledají cestu, jak se jich zbavit. I když už existují roboti, kteří je s pomocí dálkového ovládání dokáží lovit, nyní se objevuje autonomní robot, který je dokáže sám najít i zneškodnit.
 
Robot na lov perutýnů
 
Tento robot má systém umělé inteligence, který na základě databáze snímků perutýnů dokáže tyto ryby rozpoznat v moři a studenti z WPI pracující na robotovi také přidali i snímky toho, co lovit nemá (např. potápěče). Není tak vyžadována interakce ze strany operátora, který by musel robota řídit. Ten si rybu sám najde, připluje k ní a vystřelí do ní malé kopí z rotačního systému obsahující 8 komor.
 
perutýn ohnivý
 
perutýn ohnivý, autor: Alexander Vasenin [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], přes Wikimedia Commons
 
Spolu s tím, jak ho vytahuje, část kopí se odlomí, nafoukne vzduchový polštář, což rybu vynese ven na hladinu. Zde se pak dá posbírat a prodat do restaurací, neboť perutýn je vyhledávaná delikatesa ($20 za libru, tedy ani ne půl kila). Takový robot tedy může být pro majitele i zdrojem příjmů. Studenti mají pochopitelně další plány, jak robota vylepšit. Plánují třeba to, že si vytvoří jakousi 3D síť okolí a to pak bude systematicky prozkoumávat.
 
Robot na lov perutýnů
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek2 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů