Autonomní vozidla potřebují podrobnější mapy

Autonomní vozidla potřebují podrobnější mapy
, , aktualita
Autonomní vozidla se vyvíjejí a budou se potřebovat podle něčeho přesně orientovat. K tomu však potřebují i speciálně uzpůsobené mapy, které budou vybaveny co nejvetším množstvím podrobností, jež systém auta potřebuje.reklama
Mapy se budou muset stát mnohem podrobnější a přesnější. Tato změna však není nutná kvůli lidem, kteří si v obtížných situacích zvládnou při řízení poradit sami, ale kvůli autonomním automobilům, které vyžadují přesnější informace o tom, kde se zrovna nacházejí.

Autonomní auta můžou mít různé úrovně autonomie. Pro vozidla, která už mají vysoký stupeň, jsou nové mapy nutností. Stupeň autonomie závisí na tom, s čím vším si automobil zvládne poradit sám. Stupeň 5 už klade na automobil velmi vysoké nároky, vozidlo si musí umět ve všech situacích poradit samo. Musí být plně autonomní, takže cestujícímu bude stačit zadat jen cíl cesty. Vozidla s nižším stupněm už spadají do "omezené autonomie".

Na autonomní automobily čeká v reálném světě mnoho nástrah. Například na dálnici nebývá problém, auta se ale dostanou do úzkých při nejrůznějších zácpách, zúžených cestách či kvůli různým špatným povrchům bočních silnic. Rozhodně si nyní nemůžete jen sedět za volantem a vůbec na něj nesahat. Právě k takové idylce potřebují autonomní auta mapy, které budou všechny tyto informace obsahovat. Lidský řidič totiž může předvídat hodně dopředu, pokud zná danou cestu velmi dobře, něco takového potřebují i automobily.

Nové 3D mapy s vysokým rozlišením by měly sestávat z přesných informací o jízdních pruzích, o šířce silnic a z přesného popisu povrchu komunikace. Tyto informace vozidlům výrazně ulehčí práci, protože nebudou mít o některých věcech přehled jen ze svých kamer. Jen samostatné vytvoření map nebude stačit, proto bude také významnou složkou jejich neustálá aktualizace.

S cílem vytvořit nové mapy automobilky jako BMW, Audi, Mercedes-Benz a Ford investovaly do společností, jako je Here nebo Civil Maps. Právě tyto společnosti by měly pomoct vytvořit mapu, která bude určená autonomním automobilům v budoucnosti. Společnost Here začala na mapách s vysokým rozlišením pracovat u roce 2013, kdy vytvořila výzkumný prototyp. Počáteční mapa by měla být vytvořena k roku 2020, kdy by se na silnicích měly začít objevovat první zástupy autonomních automobilů, jež budou nové mapy vyžadovat. Mapy od Here by měly být přesné na centimetry, takže by měly přinášet téměř exaktní obraz skutečnosti.

3D mapa s vysokým rozlišením se má podle Here stát dalším senzorem, který bude mít autonomní vůz k dispozici. Umělá inteligence automobilu si tak bude moct lépe představit reliéf okolí. Kromě map se však budou autonomní automobily potýkat ještě s legislativou.

Zdroj: arstechnica.com
reklama
Nejnovější články
Humanoidní robot Toyota T-HR3 se hýbe podle člověka, cvičí i tai-či Humanoidní robot Toyota T-HR3 se hýbe podle člověka, cvičí i tai-či
Toyota vyvinula už třetí generaci humanoidního robota T-HR3. Nová verze přes Master Maneuvering System poslouchá povely člověka a velmi dobře je kopíruje. I díky systému Torque Servo Module umí stát např. na jedné noze.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čína už odstavila i Skype, další obět posedlosti kontrolou Čína už odstavila i Skype, další obět posedlosti kontrolou
Čínská vláda je posedlá kontrolou svých obyvatel a nemá ráda aplikace, které podporují šifrování datových přenosů. Ty se pak totiž obtížně šmírují. Po WhatsAppu tak nyní končí další komunikační platforma Skype.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dle analytika jsou reakce na Battlefront II přehnané, Disney to však vidí jinak Dle analytika jsou reakce na Battlefront II přehnané, Disney to však vidí jinak
Electronic Arts zatím ve hře Star Wars Battlefront II deaktivovali systém mikrotransakcí, který byl zvláště minulý týden hlasitě kritizován a dalo by se říci, že hráčům už došla trpělivost. Dle jistého analytika však byla tato kritika nezasloužená. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
První známý mezihvězdný návštěvník je poněkud podivný První známý mezihvězdný návštěvník je poněkud podivný
Už dvakrát jsme se podívali na to, co astronomové zjistili o objektu 1I/2017 U1 ‘Oumuamua, prvním známém tělese, které prokazatelně nepochází ze Sluneční soustavy. Nyní už tu konečně máme podrobnější informace. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Chystají se také Neverwinter Nights Enhanced Edition Chystají se také Neverwinter Nights Enhanced Edition
Studio Beamdog nespalo a po klasických RPG jako Baldur’s Gate, Planescape Torment a Icewind Dale si připravilo technicky vylepšenou a modernizovanou verzi už novějšího RPG, a to Neverwinter Nights Enhanced Edition.
Včera, aktualita, Jan Vítek