Až téměř 4 miliony Bitcoinů jsou nenávratně ztraceny
28.11.2017, Jan Vítek, aktualita
Ačkoliv by se mohlo zdát, že Bitcoiny jsou jako elektronická měna na rozdíl od fyzických peněz v oběhu vždy někde bezpečně uloženy, není tomu tak. Ony se zaznamenané transakce z blockchainu neztratí, stejně jako Bitcoiny z peněženky. Jsou tu ale další faktory.
Bitcoin v těchto dnech láme rekordy a pomalu se přibližuje k psychologické hranici, a sice k hodnotě 10.000 dolarů za jeden Bitcoin. To je velice zajímavý vývoj měny, která měla na svém začátku zcela mizivou hodnotu a v tisících sotva vystačila na pizzu. Ovšem především v letošním roce se začala její hodnota velice prudce zvyšovat a z nějakých 700 dolarů se vyhoupla na aktuálních 9900 dolarů a už se jen čeká na to, až prolomí deset tisíc.
Ovšem stejně jako se mohou ztratit nebo zničit papírové a kovové peníze či zlato, ať už na dně moře, nebo ve švýcarských bankách, i kryptoměny mohou časem mizet z oběhu. V celém blockchainu budou pochopitelně zaznamenány provedené transakce, takže bude zřejmé, komu ztracené Bitcoiny patří, jenomže ten dotyčný může prostě zapomenout heslo, ztratit svou hardwarovou peněženku, která může být také se svým nosičem zničena.
Tomu se věnuje i studie analytiků blockchainu (Chainalisys), dle níž už je nenávratně v systému ztraceno 2,78 až 3,79 milionů Bitcoinů, což představuje hodnotu cca 27,5 až 37,5 miliard dolarů. K tomu je třeba říci, že Bitcoinů, které už jsou v oběhu a které se ještě mohou vytěžit, bude konečné a neměnné množství 21 milionů. Čili už dnes je z tohoto objemu ztracena velká část a z těch, co jsou již v oběhu, to je 17 až 23 procent.
Bitcoiny se budou dle aktuálních odhadů těžit až do roku 2140, do kdy tak bude zajištěn jejich pravidelný přísun do oběhu. Předpokládá se, že míra ztrátovosti Bitcoinů bude klesat, což je logické, neboť vzhledem k jejich rostoucí hodnotě si na ně lidé dají velký pozor.
Zdroj: Fortune