www.svethardware.cz
>
>
>

Baldur's Gate 3 je v předběžném přístupu, jak se jeví?

Baldur's Gate 3 je v předběžném přístupu, jak se jeví?
, , aktualita
Horká novinka od Larian Studios vstoupila do předběžného přístupu a dočkala se už také prvních hotfixů. My se můžeme krátce podívat na to, jaký tento titul je a zda zatím splnil očekávání fanoušků série Baldur's Gate.
K oblíbeným
reklama
Na hodnocení celé hry je samozřejmě ještě velice brzy, ale už nyní můžeme konstatovat, že studio Larian se posunulo o velký kus dál, přičemž si zachovalo svůj styl. Nikdo soudný přitom nemohl očekávat, že po dvaceti letech vznikne hra, která bude svým zpracováním připomínat původní tituly založené na Infinity Engine a že rovnýma nohama skočíme do světa Forgotten Realms tak, jak jej známe ze Shadow of Amn a dalších titulů.
 
 
Rukopis Larianu je tu zcela zřejmý, takže i přes celkově notně vylepšenou grafiku na nás Baldur's Gate 3 ihned zapůsobí jako pokračování Divinity: Original Sin 2. Ostatně tu vedle celkového 3D zpracování sledovaného kamerou seshora jsou i některé osvědčené herní mechaniky a především možnost využívat své okolí, bez čehož se šance na úspěch v boji tenčí. Konkrétně jde třeba o výškovou převahu, elementy (blesk do kaluže s namočenými nepřáteli lze vřele doporučit), možnost metat okolní předměty nebo je využít jinak a inteligentněji. 
 
Zaujmout nás můžou také filmově zpracované dialogy, což jsou zcela všechny. Gestikulace postav zatím na sebe moc nenavazují, ale z hlediska animace a výrazů v obličejích vypadají velice dobře. Pokud jde o naše kumpány v partě, jejich loajalita zřejmě vskutku visí jen na jediné věci, a to snaze zbavit se malého mozkožrouta, který je hodlá každou chvíli začít měnit v dospělé Mind Flayery. Motivace zůstat pohromadě je tak velice silná a především působí přirozeně a věrohodně, zároveň ale není všemocná. 
 
Rukopis Larianu lze poznat i v tom, že se tu skutečně počítá každá úroveň. Při útoku na skupinu nepřátel o stejné úrovni lze očekávat tuhý souboj a pokud budou na vyšší byť jen o jednu úroveň, je lepší se o to nepokoušet, zvlášť pokud nejsme plně seznámeni s mechanikami hry, do nichž nyní patří i hody dvacetistěnkou, které se často uplatní v dialozích. Tam tak není zapotřebí mít jen vysokou dovednost (inteligence, zastrašování), ale i štěstí. Právě to ale není nezbytné a není radno nahrávat pozici jen kvůli nepodařenému hodu kostkou, který neznamená neúspěch, jen nutnost zkusit něco jiného či vydat se jiným směrem.
 
Zatím je také znát, že jde o hru v předběžném přístupu. Lze očekávat chyby v questech, které nám je znemožní dokončit, takže si někdy ani nemůžeme být jistí v tom, zda nám něco uniká, nebo jde o problém na straně hry. Zvláště pod DX11 je ale hra vcelku stabilní, i když někteří budou pochopitelně na základě vlastní zkušenosti tvrdit opak. Z hlediska technického zpracování to ještě bude chtít zapracovat na uživatelském rozhraní, inteligenci kamery a na jiných drobnostech. 
 
Baldur's Gate 3 tak už nyní ukazuje, co lze od finální verze očekávat a že Larian si chystá další kvalitní titul. O tom se bude přirozeně diskutovat, zda si zaslouží být součástí dané série, nebo zda jde jen o další "larianovku". Tak či tak, samo o sobě to kvality této hry nijak nesníží.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek