www.svethardware.cz
>
>
>

BBC Micro Bit: počítač na destičce 40 x 50 mm

BBC Micro Bit: počítač na destičce 40 x 50 mm
, , aktualita
Společnost BBC se rozhodla, že naváže na počítače BBC Micro s osmdesátých let, a to již mnohem menšími a modernějšími Micro Bit. Ty budou zaslány do škol žákům a učitelům, kteří s jejich pomocí mohou zahájit výuku.
K oblíbeným
reklama
Původní BBC Micro byly jednoduché počítače vyrobené v rámci BBC Computer Literacy Project, tedy projektu, který měl za úkol zvýšit počítačovou gramotnost na britských školách. BBC Micro Bit jsou součástí iniciativy Make it Digital, ale jejich účel je stejný. Každý jedenáctiletý nebo dvanáctiletý žák ve Velké Británii dostane svůj Micro Bit, a to letos v říjnu, zatímco jejich učitelé se dočkají o měsíc dříve.
- starý BBC Micro z 80. let -


Specifikace BBC Micro Bit mluví o procesoru ARM Cortex M-O, pěti speciálních vstupně-výstupních rozhraních, pak tu máme na zadní straně dvě tlačítka pro základní ovládání a mezi nimi 25 červených SMD LED uspořádaných do matice 5 x 5 a vedle toho nechybí ani rozhraní Bluetooth LE, kompas, magnetometr a akcelerometr, malý USB port pro data i napájení, tlačítko reset a napájecí konektor pro dvě 1,5V baterie. Rozměry jsou 40 x 50 mm.

Pro porovnání, starý BBC Micro z roku 1981 s cenou od 225 liber využíval 2MHz procesor MOS Technology 6502/6512, 16 kB paměti a páskovou mechaniku, diskety nebo i pevný disk.

Micro Bit byl představen už letos v březnu, ale tehdy ještě nebyl hotový. Neměl totiž ve výbavě matici z LED, postranní tlačítka a ani tak širokou nabídku senzorů, ale zmizela zase pozice pro hodinkovou baterii. Tu tvůrci vypustili kvůli bezpečí uživatelů, však dnešní čočkové a knoflíkové baterie ještě využívají nebezpečné látky a také mohou způsobit při spolknutí poleptání tkáně.

Nové Micro Bit nemají být konkurencí pro Arduino, Raspberry Pi a podobné mikropočítače, ale prý spíše doplňkový systém, který může být použit pro rozšíření funkčnosti jiných počítačů a samozřejmě i pro výuku. Micro Bit se prý mohou připojit takřka k čemukoliv a jak říká ředitelka BBC Learning Sinead Rocks, můžeme je využít se vším od mobilního telefonu po květináč. Tím má asi na mysli především to, že za pár let bude moci být díky Internetu věcí připojitelné kdejaké zařízení či věc. Čili BBC Micro Bit by se pro Internet věcí mohlo stát tím samým, čím se pro britský herní průmysl staly počítače BBC Micro, které vychovaly celou generaci vývojářů.

Otázka je, kolik žáků bude mít zájem si hrát s takovýmto jednoduchým počítačem, když má v kapse mobil, s nímž to bude mít bez práce a přemýšlení. Ovšem zase tak složité by to být nemělo, však pro psaní kódu pro Micro Bit půjde využít software Microsoft Touch Develop běžící v browseru a nabízející uživatelské rozhraní s drag&drop funkcemi. Po naučení základů si pak žáci mohou začít psát rovnou vlastní kód, který nejdříve vyzkouší na PC a pak až na samotném mikropočítači. Vedle toho i Samsung vyvíjí aplikaci pro Android a Micro Bit a k dispozici bude i verze pro iOS.

Pokud byste snad měli zájem o počítač Micro Bit a zrovna na potvoru nejste britský školák ve věku 11 či 12 let, budete si moci svůj kus i zakoupit, ale ještě nebylo uvedeno kdy, kde a za kolik.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
PS5 se prodalo rekordních 10 milionů kusů, nové Xbox si ale také nevedou zle PS5 se prodalo rekordních 10 milionů kusů, nové Xbox si ale také nevedou zle
Společnosti Sony a Microsoft se nově podělily o své finanční výsledky týkající se i herních konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X a S. Obě se chlubí rekordními čísly, i když vítěz tu přece jen je a vcelku jasný a očekávaný. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alder Lake mají být letos jen pro nadšence: série K a KF plus Z690 Alder Lake mají být letos jen pro nadšence: série K a KF plus Z690
Není to samozřejmě jisté, ale dle Igora Wallosseka by Intel měl letos dostat na trh jen velice omezenou skladbu desktopových procesorů Alder Lake s tím, že ostatní modely plus slabší čipové sady přijdou až v dalším roce.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tchaj-wan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz? Tchaj-wan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz?
Tchaj-wanské úřady přijaly záměr TSMC postavit poblíž města Baoshan novou továrnu, která bude využita pro výrobu dosud nejmodernějším známým procesem této společnosti. Jde o N2, čili o 2nm proces. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede
Hubbleův vesmírný dalekohled sleduje už velice dlouho okolní vesmír včetně lokálních planet a jejich měsíců. Má tak i řadu snímků jupiterova měsíce Ganymede, díky nimž se objevil důkaz o tom, že na něm existuje voda v podobě páry.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány
Někteří jistě čekali, že to se systémovými požadavky Microsoftu na instalaci a zprovoznění OS Windows 11 nebude nakonec tak horké, ale z firmy nyní zní, že si stojí za svým a bude si je vynucovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů