be quiet! Shadow Rock LP: na Mini ITX s nízkým profilem

be quiet! Shadow Rock LP: na Mini ITX s nízkým profilem
, , aktualita
Německá společnost be quiet!, která je ve své domovině velmi oblíbená kvůli svým zdrojům, připravila nový procesorový chladič Shadow Rock LP. Ten je určen primárně pro malé systémy s deskami Mini ITX a sám má nízké tělo.
reklama
Nový be quiet! Shadow Rock LP je tak obdobou třeba nedávno testovaného modelu Noctua NH-L9x65, a to i s ohledem na cenu. Však Noctua má doporučenou cenu 45 euro, zatímco Shadow Rock LP dokonce o 3 eura vyšší, takže můžeme očekávat nějakých 1400 Kč s DPH, což vskutku není málo. Co nám tedy tento chladič za takovou částku nabídne?

Už na obal si můžeme přečíst údaj 130W TDP, takže je zřejmé, že tento chladič zvládne procesory i s takovou spotřebou. Nicméně pokud si budeme stavět moderní počítač na procesorech Intel, pak ty budou mít spotřebu nejspíše hluboko pod 100 W. A pokud zůstaneme u desek formátu Mini ITX, pak žádnou se socketem AMD AM3+ snad ani neseženeme (to samé platí v případě LGA2011) a pokud jde o APU pro FM2+, pak ty moderní také nepřekračují spotřebu 100 W. Schopnost chladit až 130W procesory se tedy bude hodit především v případě, že se rozhodneme svou Mini-ITX sestavu přetaktovat. Musíme přitom mluvit o těchto sestavách, protože pro jiné takový chladič opravdu nemá smysl kupovat. Šlo by o vyhozené peníze, za něž si můžeme koupit klidně dva velké věžovité chladiče, které odvedou svou práci stejně dobře.

Zmíněná Noctua tedy bude nejspíše slabší, protože výrobce ji pro moc výkonné procesory nedoporučuje, ovšem její výhoda je v menších rozměrech.

Shadow Rock LP má klasickou konstrukci s měděnou základnou (spíše tedy měděno-hliníkovou), z níž vychází čtyři heatpipe, které protínají žebroví, na němž sedí 120mm ventilátor. Povšimněte si, že žebroví je na pravé straně chladiče zespoda vykouslé, to aby se pod něj vešly moduly DIMM. Ventilátor má přitom evidentně plnou výšku 25 mm, takže je zřejmé, že až tak nízký tento chladič být nemůže. Rozměry 134 x 122 x 75,4 mm to potvrzují a vedle nich si můžeme už uvést také hmotnost 395 gramů.

S instalací na desku formátu Mini ITX by z hlediska paměťových modulů neměl být problém, pokud ovšem máte standardní moduly, které nemají vyšší chladič, než je nutné. Pokud by byly moc vysoké, museli byste je (nebo samotný chladič) vyměnit. Na malých deskách je také problém s tím, aby chladič nezasahoval do prostoru slotu, na což snad výrobce myslel a z fotografie to tak vypadá. Pak je ještě třeba myslet na to, že chladič bude o pár centimetrů přesahovat základní desku.

Použitý ventilátor je řízený pomocí PWM a jeho maximální otáčky jsou 1500 RPM. Při nich tvoří hluk 25,5 dBA, průtok vzduchu 51,4 CFM (87 metrů krychlových za hodinu) a statický tlak 1,25 mm vodního sloupce. Chladič je určen pro všechny moderní sockety Intel od LGA 775 po ty nejnovější včetně LGA 2011v3 a také AMD AM2, AM3, atd. Záruka na něj je tříletá.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek