be quiet! Shadow Rock LP: na Mini ITX s nízkým profilem

be quiet! Shadow Rock LP: na Mini ITX s nízkým profilem
, , aktualita
Německá společnost be quiet!, která je ve své domovině velmi oblíbená kvůli svým zdrojům, připravila nový procesorový chladič Shadow Rock LP. Ten je určen primárně pro malé systémy s deskami Mini ITX a sám má nízké tělo.
K oblíbeným
reklama
Nový be quiet! Shadow Rock LP je tak obdobou třeba nedávno testovaného modelu Noctua NH-L9x65, a to i s ohledem na cenu. Však Noctua má doporučenou cenu 45 euro, zatímco Shadow Rock LP dokonce o 3 eura vyšší, takže můžeme očekávat nějakých 1400 Kč s DPH, což vskutku není málo. Co nám tedy tento chladič za takovou částku nabídne?

Už na obal si můžeme přečíst údaj 130W TDP, takže je zřejmé, že tento chladič zvládne procesory i s takovou spotřebou. Nicméně pokud si budeme stavět moderní počítač na procesorech Intel, pak ty budou mít spotřebu nejspíše hluboko pod 100 W. A pokud zůstaneme u desek formátu Mini ITX, pak žádnou se socketem AMD AM3+ snad ani neseženeme (to samé platí v případě LGA2011) a pokud jde o APU pro FM2+, pak ty moderní také nepřekračují spotřebu 100 W. Schopnost chladit až 130W procesory se tedy bude hodit především v případě, že se rozhodneme svou Mini-ITX sestavu přetaktovat. Musíme přitom mluvit o těchto sestavách, protože pro jiné takový chladič opravdu nemá smysl kupovat. Šlo by o vyhozené peníze, za něž si můžeme koupit klidně dva velké věžovité chladiče, které odvedou svou práci stejně dobře.

Zmíněná Noctua tedy bude nejspíše slabší, protože výrobce ji pro moc výkonné procesory nedoporučuje, ovšem její výhoda je v menších rozměrech.

Shadow Rock LP má klasickou konstrukci s měděnou základnou (spíše tedy měděno-hliníkovou), z níž vychází čtyři heatpipe, které protínají žebroví, na němž sedí 120mm ventilátor. Povšimněte si, že žebroví je na pravé straně chladiče zespoda vykouslé, to aby se pod něj vešly moduly DIMM. Ventilátor má přitom evidentně plnou výšku 25 mm, takže je zřejmé, že až tak nízký tento chladič být nemůže. Rozměry 134 x 122 x 75,4 mm to potvrzují a vedle nich si můžeme už uvést také hmotnost 395 gramů.

S instalací na desku formátu Mini ITX by z hlediska paměťových modulů neměl být problém, pokud ovšem máte standardní moduly, které nemají vyšší chladič, než je nutné. Pokud by byly moc vysoké, museli byste je (nebo samotný chladič) vyměnit. Na malých deskách je také problém s tím, aby chladič nezasahoval do prostoru slotu, na což snad výrobce myslel a z fotografie to tak vypadá. Pak je ještě třeba myslet na to, že chladič bude o pár centimetrů přesahovat základní desku.

Použitý ventilátor je řízený pomocí PWM a jeho maximální otáčky jsou 1500 RPM. Při nich tvoří hluk 25,5 dBA, průtok vzduchu 51,4 CFM (87 metrů krychlových za hodinu) a statický tlak 1,25 mm vodního sloupce. Chladič je určen pro všechny moderní sockety Intel od LGA 775 po ty nejnovější včetně LGA 2011v3 a také AMD AM2, AM3, atd. Záruka na něj je tříletá.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight
InSight na Marsu už nějaký ten pátek pomocí přístroje SEIS naslouchá, zda nezaznamená projevy seismické aktivity. To se mu ostatně už povedlo a na základě toho mohli vědci na Zemi simulovat toto "marsotřesení".
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat
Zatímco z neshod pramenící průtahy v obchodování mezi Jižní Koreou a Japonskem tlačí ceny pamětí nahoru, Gartner i tak tvrdí, že ceny DRAM v tomto roce celkově poklesnou o 42 procent. Kvůli čemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy
Apple to měl poslední dobou ohledně 5G modemů hodně těžké. Soudní tahanice se společností Qualcomm nakonec dopadly dobře, nyní to však vypadá, že si 5G modemy zajistí sám. Chce prý převzít část Intelu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede? GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede?
NVIDIA včera odpoledne konečně vyslala na trh GeForce RTX 2080 Super, poslední z ohlášených vylepšených Turingů. Stejně jako ostatní dostala více CUDA jader i jiných jednotek a jako jediná pak výše taktované paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala