www.svethardware.cz
>
>
>

Betelgeuse se chová podivně, mohl by brzy explodovat v supernovu?

Betelgeuse se chová podivně, mohl by brzy explodovat v supernovu?
, , aktualita
Hvězda Betelgeuse by dle všeho měla být nám vůbec nejbližší, kterou čeká exploze v supernovu. Šlo by přitom o nepřehlédnutelný jev viditelný na obloze i během dne, takže nyní je tato hvězda pod pečlivým dohledem.
K oblíbeným
reklama
Betelgeuse je obrovská hvězda vzdálená přibližně 700 světelných let a my ji můžeme běžně pozorovat jako druhou nejjasnější v souhvězdí Orion. I nyní v zimě ji máme velice dobře na očích, ovšem brzy by si jí mohl všimnout skutečně každý, a to i ve dne. Pokud by totiž Betelgeuse explodoval v supernovu, jak se obecně očekává, měl by být na naší obloze jasnější než Měsíc v úplňku a viditelný i ve dne. 
 
 
Hvězda Betelgeuse se nyní řadí mezi rudé veleobry a pokud by se ocitl uprostřed naší soustavy, dosáhl by velice blízko k dráze Jupiteru, takže by pozřel všechny čtyři vnitřní planety i Hlavní pás planetek. 
 
V rudého obra by mělo na konci svého života dospět i Slunce, ovšem to pravděpodobně nebude tak velké a především jde o to, že Betelgeuse je 15x až 20x hmotnější. Dle odhadů by měl explodovat během následujícího období sta tisíc let, nicméně v posledních měsících se chová podivně a astronomové očekávají, co se z toho vyklube.
 
Je ovšem pravda, že Betelgeuse patří mezi proměnné hvězdy, což znamená, že v průběhu času (perioda necelých 6 let) kolísá jeho jas. Vodík už Betelgeuse vyčerpal a nyní získává energii z helia měnícího se na uhlík a kyslík. Hvězda ale v průběhu posledních měsíců pohasíná více, než by měla a astronomové ji aktuálně bedlivě sledují v očekávání, zda jde jen o další a tentokrát neobvyklý cyklus, anebo brzy přijde konečná v podobě kolapsu a následné exploze. Do konce tohoto měsíce by přitom měl být výsledek zřejmý. 
 
Pokud bychom měli to štěstí a mohli se podívat na explozi supernovy, není třeba se obávat, že bychom ji prošvihli, neboť Betelgeuse by měl být velice jasný alespoň několik týdnů. Naposledy se na takový jev mohli lidé podívat v 17. století, kdy explodovala tzv. Keplerova supernova. 
 
Na druhou stranu, neobvyklé snížení jasu může mít na svědomí třeba jen obrovská sluneční skvrna či konvekční bublina nebo něco, co se samotným Betelgeuse vůbec nesouvisí, jako je mračno prachu. Anebo jde prostě o to, že jde o další fázi, která astronomům připadá neobvyklá, ale jen kvůli tomu, že čas strávený jejím pozorováním je v poměru k životnosti i rudého superobra nicotný. 
  
Zdroj: Cnet, TweakTown


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů