www.svethardware.cz
>
>
>

Betelgeuse se chová podivně, mohl by brzy explodovat v supernovu?

Betelgeuse se chová podivně, mohl by brzy explodovat v supernovu?
, , aktualita
Hvězda Betelgeuse by dle všeho měla být nám vůbec nejbližší, kterou čeká exploze v supernovu. Šlo by přitom o nepřehlédnutelný jev viditelný na obloze i během dne, takže nyní je tato hvězda pod pečlivým dohledem.
K oblíbeným
reklama
Betelgeuse je obrovská hvězda vzdálená přibližně 700 světelných let a my ji můžeme běžně pozorovat jako druhou nejjasnější v souhvězdí Orion. I nyní v zimě ji máme velice dobře na očích, ovšem brzy by si jí mohl všimnout skutečně každý, a to i ve dne. Pokud by totiž Betelgeuse explodoval v supernovu, jak se obecně očekává, měl by být na naší obloze jasnější než Měsíc v úplňku a viditelný i ve dne. 
 
 
Hvězda Betelgeuse se nyní řadí mezi rudé veleobry a pokud by se ocitl uprostřed naší soustavy, dosáhl by velice blízko k dráze Jupiteru, takže by pozřel všechny čtyři vnitřní planety i Hlavní pás planetek. 
 
V rudého obra by mělo na konci svého života dospět i Slunce, ovšem to pravděpodobně nebude tak velké a především jde o to, že Betelgeuse je 15x až 20x hmotnější. Dle odhadů by měl explodovat během následujícího období sta tisíc let, nicméně v posledních měsících se chová podivně a astronomové očekávají, co se z toho vyklube.
 
Je ovšem pravda, že Betelgeuse patří mezi proměnné hvězdy, což znamená, že v průběhu času (perioda necelých 6 let) kolísá jeho jas. Vodík už Betelgeuse vyčerpal a nyní získává energii z helia měnícího se na uhlík a kyslík. Hvězda ale v průběhu posledních měsíců pohasíná více, než by měla a astronomové ji aktuálně bedlivě sledují v očekávání, zda jde jen o další a tentokrát neobvyklý cyklus, anebo brzy přijde konečná v podobě kolapsu a následné exploze. Do konce tohoto měsíce by přitom měl být výsledek zřejmý. 
 
Pokud bychom měli to štěstí a mohli se podívat na explozi supernovy, není třeba se obávat, že bychom ji prošvihli, neboť Betelgeuse by měl být velice jasný alespoň několik týdnů. Naposledy se na takový jev mohli lidé podívat v 17. století, kdy explodovala tzv. Keplerova supernova. 
 
Na druhou stranu, neobvyklé snížení jasu může mít na svědomí třeba jen obrovská sluneční skvrna či konvekční bublina nebo něco, co se samotným Betelgeuse vůbec nesouvisí, jako je mračno prachu. Anebo jde prostě o to, že jde o další fázi, která astronomům připadá neobvyklá, ale jen kvůli tomu, že čas strávený jejím pozorováním je v poměru k životnosti i rudého superobra nicotný. 
  
Zdroj: Cnet, TweakTown


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme
Nové informace šířící se o generaci Ampere přinášejí očekávání toho, co NVIDIA chce za měsíc představit na své GDC 2020. Optimisté očekávají Ampere a ti největší optimisté dokonce herní Ampere. A jak to vidí v Igorově laboratoři?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost
Fámy kolují nejen o očekávaných čipech NVIDIA Ampere, ale také kolem "velkých Navi", jak se označuje hi-end, který si má AMD připravovat pro letošní rok. Nové informace mají mít původ ve firmě SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář