www.svethardware.cz
>
>
>

Binární systém má obsahovat bílého trpaslíka velice blízko u černé díry

Binární systém má obsahovat bílého trpaslíka velice blízko u černé díry
, , aktualita
Dnes se opět podíváme na kulovou hvězdokupu 47 Tucanae, kde byla nedávno objevena nová třída středně velkých černých děr. Nyní ale jde o jeden z jejích systémů, který má obsahovat bílého trpaslíka pozoruhodně blízko u černé díry.reklama
47 Tucanae (NGC 104) je druhá nejjasnější kulová hvězdokupa viditelná z jižní polokoule. Nachází se dle nových údajů 14.800 světelných let daleko a obsahuje stovky tisíc systémů a mezi nimi i jeden, který je označován jako X9. Dříve se mělo za to, že ten obsahuje bílého trpaslíka, čili pozůstatek hvězdy jako naše Slunce, který okrádá o hmotu mladou hvězdu. Ovšem docent James Miller-Jones z Curtin University a International Centre for Radio Astronomy Research (ICRAR) z nových pozorování v rentgenovém spektru vyvodil, že to spíše nebude bílý trpaslík, ale černá díra, kdo si přitahuje materiál ze svého souputovníka, a právě tím bude bílý trpaslík. Ten přitom má být u černé díry velice blízko.

Nová data poskytla mimo jiné také zařízení Chandra X-ray Observatory a NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) a astronomové z nich vyvozují, že X9 je binární systém, v němž černá díra zbavuje hmoty bílého trpaslíka, který obíhá ve vzdálenosti pod milion kilometrů, což je asi 2,5násobek vzdálenosti Měsíce od Země. Bílý trpaslík přitom má dokončit jeden oběh za pouhých 28 minut, jak ukazují periodické změny v rentgenovém záření.

Je přirozené, že v takových případech to pro objekt obíhající takto blízko černé díry končí špatně, čili ten je postupně spirálovitě přitahován, až je nakonec rozcupován její gravitací a pozřen. Ovšem to prý v tomto případě neplatí a bílý trpaslík má kolem černé díry obíhat stabilně. Nicméně to jej něco stojí, a to nyní dle astronomů už většinu jeho hmoty, přičemž to postupně způsobí, že jeho oběžná dráha se bude rozšiřovat a postupně se z trpaslíka stane nějaký exotický objekt, jako je třeba již před lety objevená diamantová planeta.

Tyto binární systémy, v nichž objekty kolem sebe obíhají v intervalu kratším než hodina a jeden krade hmotu druhému, mají také své označení - UCXB (Ultra-Compact X-ray Binaries) a jde o vzácné systémy. X9 je ve skutečnosti první takový objevený UCXB, který se nachází v naší galaxii, ovšem astronomové si pochopitelně nejsou zcela jistí, že jde zrovna o popisovaný případ.

Vlad Tudor z Curtin University má jiné možné vysvětlené pro X9, a sice neutronovou hvězdu, jejíž už tak rapidní rotaci ještě zrychluje blízká černá díra, která hvězdě také krade hmotu. Nicméně tato teorie prý nevysvětluje zcela vše, co bylo o systému X9 pozorováním zjištěno, a tak je bílý trpaslík velice blízko černé díře zatím nejpravděpodobnější. Pak ale vyvstává otázka, jak měl takový systém vzniknout. Šlo snad o kolizi černé díry s červeným obrem, jenž byl postupně zbaven svých horních vrstev a zbyl bílý trpaslík. Předpokládá se, že v takovém případě se oba objekty k sobě postupně přiblížily za současné tvorby gravitačních vln. Ty by byly pomocí dnešních zařízení kvůli své nízké intenzitě nedetekovatelné, ale budoucí zařízení by to zvládnout mohla. Tím autoři pravděpodobně myslí vesmírné zařízení eLISA, které by mohlo být funkční od 30. let.

Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Microsoft přidá do Správce úloh sledování GPU Microsoft přidá do Správce úloh sledování GPU
Microsoft se rozhodl vylepšit Správce úloh (Task Manager) ve Windows 10, který by měl brzy nabídnout sledování zatížení nejen procesoru, sítě, paměti či disků, ale nově také grafických jader. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Hondu napadl ransomware WannaCry, zavřela továrnu v Japonsku Hondu napadl ransomware WannaCry, zavřela továrnu v Japonsku
Ransomware WannyCry ještě pořád žije. Přesvědčila se o tom japonská automobilka Honda, jejíž počítačové systémy byly napadeny tímto virem a dokonce si to vyžádalo uzavření jedné z jejích továren v Japonsku.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Vývoj trhu s DRAM a NAND Flash nenaznačuje brzké uvolnění cen Vývoj trhu s DRAM a NAND Flash nenaznačuje brzké uvolnění cen
Ceny pamětí DRAM i NAND Flash jsou už delší dobu vysoké, což přímo ovlivňuje i výši cen paměťových modulů a SSD. Dle Reuters se přitom situace na trhu nevyvíjí směrem, který by přinesl brzký pokles cen. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Intel Coffee Lake se šesti jádry se objevil Intel Coffee Lake se šesti jádry se objevil
V databázi benchmarkovacího softwaru SiSoft Sandra se objevil záznam o testu šestijádrového desktopového procesoru Intel Coffee Lake S. Ten naváže na Kaby Lake jako snad již poslední Intelovská 14nm generace. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Letní výprodej na Steamu začíná dnes Letní výprodej na Steamu začíná dnes
Společnost Valve i tento rok zavelela k letním slevám a právě dnes odstartuje obvyklý Summer Sale. Očekávat můžeme velké slevy na řadu her, a to podobné, jaké Steam obvykle nabízí i v zimě v rámci Winter Sale.
Včera,  aktualita, Jan Vítek