www.svethardware.cz
>
>

BMW testuje V2G nabíjení: elektromobily jako zdroje záložní energie

BMW testuje V2G nabíjení: elektromobily jako zdroje záložní energie
, , aktualita
Příchod elektromobilů i velké soustředění se na obnovitelné zdroje budou vyžadovat značně odlišný přístup k energetice. Jedním z přístupů je i V2G a V2H, kde se samotné elektromobily nemusí stát přítěží, ale částečným řešením.
K oblíbeným
reklama
Uhlíkově neutrální budoucnost je obrovským tématem posledních let. Hodně se sází na elektromobily a obnovitelné zdroje, ale obojí může mít velký dopad na energetické řešení a rozhodně nepůjde o levnou legraci. Zejména obnovitelné zdroje jsou značně nevyzpytatelné a můžeme tu mít problémy s nadměrnou výrobou převyšující poptávku i naopak. Elektromobily jsou často považovány za velký problém kvůli svému nabíjení, ale paradoxně to mohou být právě ony, které mohou přispět k řešení. Jedním z přístupů je totiž V2G (Vehicle-to-Grid) a V2H (Vehicle-to-Home).
 
BMW i3
 
Celá myšlenka V2G je založena na tom, že smart grid může lépe plánovat distribuci energie mezi všechny účastníky. Elektromobily se tak mohou nabíjet více tehdy, když je energie dostatek, a naopak být zdroji energie, když je jí málo. Místo způsobování energetických špiček tak mohou posloužit k jejich vykrývání a sloužit jako vyrovnávací buffer. Pochopitelně pro toto je vyhrazena jen malá část kapacity, protože nedává smysl mít připojen elektromobil k nabíječce a pak ho mít vybitý. Zajišťuje se tím také to, aby se akumulátor až tak nadměrně neopotřebovával.
 
Podobný koncept se dá využít k nabíjení domu (V2H). Zatímco před několika týdny se proti elektromobilitě vytahovalo např. to, jak nepoužitelné jsou pro živelné katastrofy (v souvislosti s tornádem na jihu Moravy), paradoxně by to mohla být právě elektrická auta (která jsou průběžně udržována blízko plného nabití), jejichž akumulátory by mohly překlenout období, než se obnoví dodávka elektřiny. Ale ani to není tak jednoduché a jednoznačné, poškozený elektromobil by zde byl stejně zbytečný jako jakékoli jiné auto.
 
Automobilka BMW chce právě tyto dva koncepty více otestovat, a tak flotila prvních 20 elektromobilů BMW i3 s podporou obousměrného nabíjení (Bidirectional Charging Management - BCM) už našla své zákazníky v Mnichově a brzy bude jejich počet rozšířen o dalších 30. Do projektu jsou zapojeny společnosti KOSTAL Industrie Elektrik (vývoj nabíjecího HW), KEO (vývoj softwarového řešení pro komunikaci aut se systémy energetických společností), TenneT a Bayernwerk Netz (energetické společnosti), výzkumné ústavy (např. Karlsruher Institut für Technologie, Pasovská univerzita,...). V rámci pilotního programu budou vyhodnoceny i legislativní parametry a překážky.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids
Nakonec se v dnešním novinkovém seriálu o technologiích Intelu podíváme na to, jak budou vypadat chystané procesory Alder Lake i Meteor Lake a pak serverové Sapphire Rapids a Granite Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář