www.svethardware.cz
>
>
>

Boeing zaplatí pokutu 2,5 mld. USD v souvislosti s nehodami 737 MAX

Boeing zaplatí pokutu 2,5 mld. USD v souvislosti s nehodami 737 MAX
, , aktualita
Výsledkem dvou fatálních nehod letadel Boeing 737 MAX z let 2018 a 2019 je nejen 346 mrtvých, ale také pokuta 2,5 mld. USD pro výrobce letadla. Ten ji dostal kvůli zatajování informací o systému MCAS, který způsobil obě nehody.
K oblíbeným
reklama
Boeing bude pykat za své chování, které ve výsledku stálo život 346 lidí ve dvou leteckých nehodách. Konkrétně šlo o lety 610 aerolinky Lion Air a 302 od Ethiopian Airlines. Za vším stál systém MCAS, který u obou letů provedl nečekané zásahy do řízení, které vyústily v nehodu, ačkoli se jim piloti snažili zabránit. Zásadním problémem, kvůli kterému nyní Boeing dostává pokutu ve výši 2,5 mld. USD, není to, že by MCAS byl špatně naprogramován, ale především to, že jeho funkce zatajoval před FAA i piloty.
 
Boeing 737 MAX 8
 
autor: acefitt from Calgary, Alberta, Canada [CC BY 2.0]
 
Technici z Boeingu neinformovali o rozsahu zásahů systému MCAS nejen úřady (FAA), ale ani piloty. Dokumentace, manuály a ani materiály pro trénink pilotů se MCAS nevěnovaly. Jak zjistilo vyšetřování, techničtí piloti společnosti Boeing pochopitelně o přítomnosti a funkcích MCAS věděli, ale na změny v systémech z listopadu 2016 adekvátně nereagovali. Místo toho, aby o nich informovali FAA, zmínky o MCAS z dokumentů zmizely a nebyly přítomny ani ve finální dokumentaci o změnách provedených pro 737 MAX ve srovnání s původními verzemi 737. Nikdo tak nevěděl, že se 737 MAX takto liší proti svým předchůdcům a na změny nebyl připraven. I to stálo za tím, že piloti při zásazích MCAS při osudných nehodách nevěděli, co mají dělat, resp. proč letadlo dělá to, co dělá, a nedělá to, co by při jejich zásazích mělo. Při vyšetřování se navíc Boeing a jeho techničtí piloti snažili vše zatloukat.
 
Výsledkem je tak pokuta ve výši 2,5 mld. USD. Ta se dělí na tři části. 243,6 mil. USD je samotná pokuta, 1,77 mld. USD je pak odškodnění všem dotčeným aerolinkám. Dalších 500 mil. USD poputuje do fondu, který bude kompenzovat ztráty blízkým pozůstalých. Abychom to uvedli do kontextu, příjmy společnosti Boeing za poslední čtyři čtvrtletí (Q4/19 až Q3/20) činily 60,8 mld. USD při čisté ztrátě 4,5 mld. USD.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek