reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bomba na českém HW trhu: ProCA polyká další oběť - Lintec a.s. !

30.1.2002, Štěpán Mrázek, článek
Bomba na českém HW trhu: ProCA polyká další oběť - Lintec a.s. !
K 1.2.2002 přebírá společnost ProCA s.r.o. veškeré hardwarové aktivity známého severočeského distributora s obratem přes 150 miliónů - liberecké společnosti Lintec a.s. Při této příležitosti přinášíme komentáře a exkluzívní rozhovor s finančním ředitelem a jednatelem ProCA - Ing. Jaroslavem Kokoškou.
K 1.2.2002 přebírá společnost ProCA s.r.o. veškeré hardwarové aktivity známého severočeského distributora s obratem přes 150 miliónů - liberecké společnosti Lintec a.s. Při této příležitosti přinášíme komentáře a exkluzívní rozhovor s finančním ředitelem a jednatelem ProCA - Ing. Jaroslavem Kokoškou.

Jak je zřejmé z trochu bombastického titulku článku, jeden z "TOP 5" velkoobchodních prodejců hardware a počítačových sestav v České republice přebírá aktivity společnosti Lintec. Než se dostanu k dalšímu, krátký pohled na společnost Lintec, kdo to vlastně byl a čím se zabýval.
.


Obr. 1 - Budova firmy Lintec

"Akciová společnost LINTEC byla založena v lednu roku 2000 a její hlavní činností je distribuce počítačů stejnojmenné značky "Lintec" a komponent z oblasti informačních technologií. Vznik akciové společnosti pod názvem LINTEC je součástí celofiremní strategie, která je udávána mateřskou firmou Lintec Computer A.G. se sídlem v německém městě Taucha. Nově vzniklá akciová společnost LINTEC je pokračovatelem ve velkoobchodní činnosti své zakládající firmy SHL Bohemia, s.r.o.. Historie firmy SHL Bohemia, s.r.o. začíná na podzim roku 1993, jako dceřinná společnost německé firmy Software & Hardware Lindemeyer GmbH a zároveň jako první zahraniční pobočka této firmy. Česká pobočka začala plně rozvíjet své velkoobchodní aktivity na jaře roku 1994. Již od počátku své činnosti se zaměřuje na vybudování rozsáhlé celorepublikové sítě zákazníků, kteří ve firmě nacházejí všestrannou podporu pro své prodejní aktivity."Obr. 2 - a druhá část budovy, která se již nevešla do záběru

Tolik již z oficiálního "O firmě". V zásadě se jedná o firmu s regionálním působením, která se zabývala prodejem počítačů v severních Čechách. Za rok 2000 firma prodala přes 5000 počítačových sestav, během roku 2001 produkce poklesla - ekonomické prognózy nejsou právě mým oborem, ale ze svého pohledu bych měl napsat, že firma měla s odbytem jisté problémy. Její obrat za rok 2001 byl nicméně kolem 150 miliónů korun, což je - na daný region - velmi zajímavé.

Nejedná se rozhodně o první akvizici společnosti ProCA s.r.o., koncem října jsme již referovali o koupi společnosti TESCO trading s.r.o. (tehdy však šlo o větší společnost s ročním obratem 400 miliónů a 35 zaměstnanci) a již dříve o koupi MICRONIC Přerov s.r.o.

Protože až do okamžiku vydání tohoto článku se nám bývalí majitelé LINTECu "nestihli" vyjádřit, přinášíme pro Vás exkluzívní rozhovor jen se zástupcem strany kupující - s finančním ředitelem a jednatelem ProCA s.r.o. Ing. Jaroslavem Kokoškou.Rozhovor s finančním ředitelem a jednatelem společnosti ProCA s.r.o. Ing. Jaroslavem Kokoškou

Informace o tom, že "ProCA přebírá LINTEC" (bývalý SHL Bohemia) byla pro všechny, s nimiž jsem o tom mluvil, bombou - jak se Vám podařilo něco takového utajit ?
Zvláštního utajení nebylo potřeba; majitelé LINTECu reagovali na naši nabídku velmi pružně, celé převzetí se uskutečnilo ve velmi krátkém termínu - zhruba do dvou měsíců od našeho prvního setkání.Co pro Vás přebrání aktivit společnosti LINTEC znamená ?
V každém případě jde o jednu z našich nejvýznamnějších akvizic v poslední době - z dalších jmenujme např. obdobné převzetí TESCO Jihlava a již dříve MICRONIC Přerov s.r.o. LINTEC je pro nás jednou z nejvýznamnějších "hardwarových" firem severočeského regionu. Struktura prodejů LINTECu i struktura jejich zákazníků odpovídá naší, výhodou je umístění ve velkém městě, dobré skladové a admimistrativní prostory, velké parkoviště a samozřejmě - a to v první řadě - schopný kolektiv pracovníků. A protože jsme cítili potřebu posílit naše prodej v severočeském regionu, je zájem ze strany ProCA více než pochopitelný.

Jak velkou posilu pro Vás LINTEC představuje ?
Za rok 2001 byl obrat LINTECu kolem 150 miliónů korun, za léta 2000 až 2001 prodali téměř 6 500 počítačů. Z hlediska celkových výsledků ProCA to sice není rozhodující (zhruba 3,1 miliardy obrat, téměř 26 000 prodaných počítačů), každopádně je to však přírůstek který potěší :-)

Jak bude bývalý LINTEC profilován ?
ProCA středisko Liberec. Současná liberecká pobočka ProCA tak dostane novou dimenzi, díky níž bude schopná lépe obsloužit zákazníky z řad prodejců, přestěhuje se do nových prostor, které budou lépe odpovídat potřebám střediska a dále se bude orientovat na výrobu a dodávky PC svým zákazníkům.

Změní se nějak sortiment prodeje ?
Do jisté míry ano - přizpůsobí se současnému sortimentu prodávanému ProCA. Zákazníci pocítí změnu ihned - a věřím že ocení konkureční distribuční ceny a rychlost dodávek jak komponentů, tak počítačů BRAVE.

Takže dosavadní dodavatelé LINTECu budou "odstřiženi" ?
Pokud dodávají i ProCA, nemusejí mít obavy.

Kdo bude ředitelem nového střediska ?
Dosavadní obchodní ředitel LINTEC, pan Linhart. V jeho osobě máme zajištěný plynulý a pohodový přechod všech obchodních kontaktů pod nového majitele a samozřejmě i odbornou úroveň vedení střediska.

A další zaměstnanci LINTECu ? Budou si muset zákazníci zvykat na nové tváře ?
Jak už jsem řekl, přebíráme kompletní sestavu zaměstnanců - takže žádné změny plánované nejsou.

V čem konkrétně spočívala transakce ?
Odkoupili jsme od společnosti LINTEC zásoby a majetek, přebíráme tým zaměstnanců a veškeré záruční a pozáruční servisní závazky za zboží prodané společností Lintec. Přebíráme zároveň všechny obchodní kontakty a rozpracované kontrakty společnosti LINTEC.

A ochranná značka počítačů LINTEC ? Nebude se opakovat situace po koupi TESCO, kdy se počítače TESCO zařadily do prodejního programu ProCA ?
Ochranná známka LINTEC nebyla předmětem koupě. Jsme oprávněni prodávat po přechodnou dobu počítače LINTEC i nadále, na rozdíl od naší nedávné akvizice jihlavské společnosti TESCO však budeme při distribuci upřednostňovat spíše námi vyráběné počítače BRAVE. Je to vcelku pochopitelné - nejprodávanější počítače BRAVE jsou určeny pro zákazníka stylu domácností a malých kanceláří, počítače TESCO doplnily výrobní program o další rozměr - orientaci na velké firmy a státní správu. Těmito řadami tak máme pokrytý prakticky celý sortiment (s výjimkou mainframů, samozřejmě) a nemáme potřebu jej dále rozšiřovat.

Jak bude nové středisko orientované ? Distribuce nebo maloobchodní prodej ?
Naše koncové zákazníky rozhodně nenecháme na holičkách, středisko ProCA Liberec však bude primárně orientované na distribuci. Chtěl bych na tomto místě ujistit všechny dosavadní zákazníky LINTEC o tom, že ProCA se smluvně zavázala převzít závazky LINTEC v oblasti servisu, takže nemusejí mít obavu ze záručních a dalších oprav.

A slevy a cenové akce při rozběhu nového střediska - budou ?
Budou, nechejte se překvapit :-)


Za Svět hardware se ptal Štěpán Mrázek
reklama