www.svethardware.cz
>
>
>
>

Breakthrough Initiative bude také pátrat po exoplanetách

Breakthrough Initiative bude také pátrat po exoplanetách
, , aktualita
Breakthrough Initiative máme spojenou především s projektem Breakthrough Listen, v jehož rámci se pomocí rádiových teleskopů naslouchá okolnímu vesmíru, zda se nenajdou známky inteligentního života. Nyní ale půjde o exoplanety. 
K oblíbeným
reklama
Hledáním exoplanet se zabývá především NASA, respektive ta k tomu poskytuje zatím nejvhodnější technické prostředky, přičemž aktuálně je to vesmírný teleskop TESS a dříve to byl Kepler. Nyní ovšem Breakthrough Initiative plánuje vypuštění teleskopu zvaného TOLIMAN, který bude mít stejný úkol a jeho financování už bylo zajištěno. 
 
 
TOLIMAN však bude velice úzce zaměřené zařízení, které se bude točit kolem tohoto dobře známého systému: 
 
 
Jde samozřejmě o trojhvězdu Alfa Centauri (Rigil Kentaurus), která se skládá ze dvou velkých hvězd A a B podobných (víceméně) našemu Slunci, přičemž červeně musel být zakroužkován třetí člen, velice těžko viditelný červený trpaslík Proxima Centauri, kolem které obíhá známá exoplaneta Proxima b. K čemu ale může při sledování tohoto systému posloužit nový teleskop, který už dle obrázku s jeho návrhem nebude příliš velký?
 
Napovědět nám může jeho celý název Telescope for Orbit Locus Interferometric Monitoring of our Astronomical Neighbourhood a samozřejmě i zkratka TOLIMAN, která odpovídá oficiálnímu názvu hvězdy Alfa Centauri B, oranžového trpaslíka. Využita tu bude pouze 30cm, ovšem velice speciální optika, kterou tvůrci označují za "diffraction pupil lens". 
 
 
Na povrchu jedné z čoček objektivu jsou naneseny překrývající se vzory, které rozlišují dopadající světlo dle jeho fáze. Díky tomu bude možné od sebe rozlišit světlo přicházející z jednotlivých hvězd systému Alfa Centauri, které by se jinak pro tak malý teleskop jevilo jako jeden zdroj, i když výsledek bude poněkud kaleidoskopický. Ostatně hvězdy A a B jsou od sebe vzdáleny jen 11 až 36 AU (mají excentrickou orbitu kolem společného hmotného bodu).
 
 
Je tak zřejmé, že cílem tu jsou především obě hlavní hvězdy tohoto systému, ostatně Proxima Centauri má sice u sebe v obyvatelné zóně planetu Proxima b, ale vzhledem k tomu, že jde o červeného trpaslíka, lze velice pochybovat o tom, že by blízká planeta měla podmínky vhodné k životu, jak jej známe. 
 
Uvidíme, kdy se začne teleskop TOLIMAN realizovat. My můžeme už jen dodat, že za ním pod vedením Petera Tuthilla (Sydney Institute for Astronomy) jednak University of Sydney, Breakthrough Initiative, Saber Astronautics a NASA JPL.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti
Proslýchá se, že Apple dále vyvíjí nové modely bezdrátových nabíječek a možná se dočkáme takové, která bude přeci jen schopná nabíjet více zařízení než MagSafe Duo. Hovoří se i o bezdrátovém nabíjení na dálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření
Vedle mnohem populárnějšího Vesmírného teleskopu Jamese Webba a také nově vypuštěné mise DART se krčí IXPE, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, který si ale rozhodně zaslouží pozornost. Na co se zaměří? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě
Dle evropského komisaře Thierry Bretona bychom se měli už brzy dozvědět konkrétnější informace o tom, jaké plány má Intel na expanzi svých výrobních kapacit v Evropě. Ve hře je až téměř sto miliard dolarů investic. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit
Intel má z hlediska výrobních procesů co dohánět a dle Patricka Gelsingera se mu to daří dobře, a to dokonce až tak, že chystaný proces Intel 3 i další na něj navazující mají náskok oproti plánu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům
Problém se scalpery vyrostl do nebes především po nástupu nových GeForce Ampere, ale jde o všeobjímající téma týkající se v podstatě jakéhokoliv zboží, jehož je zrovna nedostatek, nebo o něž může být brzy velký zájem.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů