www.svethardware.cz
>
>
>

Brýle pro rozšířenou realitu Meta 2 zastíní HoloLens

Brýle pro rozšířenou realitu Meta 2 zastíní HoloLens
, , aktualita
Na trh přijdou další brýle pro rozšířenou realitu. Meta své AR zařízení představila naživo na konferenci TED, přičemž brýle předvedl přímo CEO společnosti. Nyní je možné si Meta 2 předobjednat, protože byl zahájen předprodej.
K oblíbeným
reklama
Pokud bychom měli brýle pro rozšířenou realitu Meta 2 k něčemu přirovnat, určitě to budou HoloLens od Microsoftu. Je to poznat už na první pohled po designové stránce. Meta 2 fungují na stejném principu - přední kamera nasnímá vnější prostředí, do nějž budou prostřednictvím průhledného displeje integrovány obrazy a předměty. Čím však Meta 2 rozhodně předčí HoloLens, je zorné pole, jež nabízí.

Zorné pole u HoloLens je na šířku pouhých 30 stupňů, zatímco AR brýle od Mety nabízí 90stupňový rozhled, což je dosti znatelný rozdíl. FOV, který je u HoloLens velmi omezený, zde bude rozhodně uživatelsky příjemnější. Rozlišení stereoskopického displeje je 2K (2560×1444 pixelů) a dohromady to dělá 20 pixelů na každý stupeň.

Sledování pohybů hlavy, které je velmi důležité, aby zobrazované předměty zůstaly na místě a nepohybovaly se, má na starosti systém IMU - interní měřící jednotka používaná například u dronů. Přední kamera AR brýlí, určená na snímání okolního prostředí, má rozlišení 720p, a aby se docílilo uceleného vjemu, chybět nebudou ani zabudované reproduktory, a to hned čtyři.

Meta 2 má však i svou nevýhodu oproti HoloLens. Ke svému fungování potřebuje počítač, protože na rozdíl od brýlí od Microsoftu nemá zabudované samostatné výpočetní zařízení.

Chybět zde nebude ani podpora ovládání gesty. Pomocí zařízení Meta 2 bude moct uživatel uchopit virtuální předmět a pohybovat s ním jako se skutečnou věcí nebo používat tlačítka a virtuální dotykové obrazovky ve vzduchu. Společnost to nazývá heslem "vy jste operační systém". Místo ovladačů jako u headsetů pro virtuální realitu tak budou stačit pouze ruce. Tento systém je však ještě stále ve vývoji.

Společnost Meta zahájila předprodej svých brýlí pro rozšířenou realitu a označila je cenovkou 949 dolarů, což dělá přibližně 23 700 korun bez DPH. To je dost velký rozdíl oproti ceně HoloLens, musíme však počítat ještě s tím, že zařízení potřebuje k činnosti počítač. Ale i tak se zdá, že heslo konference TED "myšlenky, které stojí za rozšíření", platí.

Zdroj: roadtovr.com
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek