www.svethardware.cz
>
>
>

Brýle pro rozšířenou realitu Meta 2 zastíní HoloLens

Brýle pro rozšířenou realitu Meta 2 zastíní HoloLens
, , aktualita
Na trh přijdou další brýle pro rozšířenou realitu. Meta své AR zařízení představila naživo na konferenci TED, přičemž brýle předvedl přímo CEO společnosti. Nyní je možné si Meta 2 předobjednat, protože byl zahájen předprodej.
K oblíbeným
reklama
Pokud bychom měli brýle pro rozšířenou realitu Meta 2 k něčemu přirovnat, určitě to budou HoloLens od Microsoftu. Je to poznat už na první pohled po designové stránce. Meta 2 fungují na stejném principu - přední kamera nasnímá vnější prostředí, do nějž budou prostřednictvím průhledného displeje integrovány obrazy a předměty. Čím však Meta 2 rozhodně předčí HoloLens, je zorné pole, jež nabízí.

Zorné pole u HoloLens je na šířku pouhých 30 stupňů, zatímco AR brýle od Mety nabízí 90stupňový rozhled, což je dosti znatelný rozdíl. FOV, který je u HoloLens velmi omezený, zde bude rozhodně uživatelsky příjemnější. Rozlišení stereoskopického displeje je 2K (2560×1444 pixelů) a dohromady to dělá 20 pixelů na každý stupeň.

Sledování pohybů hlavy, které je velmi důležité, aby zobrazované předměty zůstaly na místě a nepohybovaly se, má na starosti systém IMU - interní měřící jednotka používaná například u dronů. Přední kamera AR brýlí, určená na snímání okolního prostředí, má rozlišení 720p, a aby se docílilo uceleného vjemu, chybět nebudou ani zabudované reproduktory, a to hned čtyři.

Meta 2 má však i svou nevýhodu oproti HoloLens. Ke svému fungování potřebuje počítač, protože na rozdíl od brýlí od Microsoftu nemá zabudované samostatné výpočetní zařízení.

Chybět zde nebude ani podpora ovládání gesty. Pomocí zařízení Meta 2 bude moct uživatel uchopit virtuální předmět a pohybovat s ním jako se skutečnou věcí nebo používat tlačítka a virtuální dotykové obrazovky ve vzduchu. Společnost to nazývá heslem "vy jste operační systém". Místo ovladačů jako u headsetů pro virtuální realitu tak budou stačit pouze ruce. Tento systém je však ještě stále ve vývoji.

Společnost Meta zahájila předprodej svých brýlí pro rozšířenou realitu a označila je cenovkou 949 dolarů, což dělá přibližně 23 700 korun bez DPH. To je dost velký rozdíl oproti ceně HoloLens, musíme však počítat ještě s tím, že zařízení potřebuje k činnosti počítač. Ale i tak se zdá, že heslo konference TED "myšlenky, které stojí za rozšíření", platí.

Zdroj: roadtovr.com
reklama
Nejnovější články
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek