www.svethardware.cz
>
>
>
>

Bude TSMC pro Intel vyrábět 5nm i 3nm procesory?

Bude TSMC pro Intel vyrábět 5nm i 3nm procesory?
, , aktualita
Společnost TrendForce hlásí, že dle jejích informací začne TSMC už letos s výrobou procesorů pro Intel a má jít přitom nejdříve o 5nm a později dokonce o 3nm výrobní proces. Půjde přitom jak o slabší, tak i o výkonné procesory a to přináší řadu otázek.
K oblíbeným
reklama
TrendForce tak hlásí konkrétně to, že v druhé polovině tohoto roku bude TSMC pro Intel vyrábět 5nm procesory, což budou spíše slabší modely jako Core i3. Ovšem výkonnější modely až po hi-end mají následovat zhruba o rok později, a to na 3nm procesu TSMC. 
 
 
Pokud to ale má být pravda, tak se můžeme ptát, co Intel provede s vlastními továrnami a vývojem vlastních procesů. Když tedy budeme předpokládat, že výše uvedené se zakládá na pravdě a takový plán skutečně existuje, je pravděpodobné, že se i tak nedozvídáme celou pravdu. Ta by mohla být taková, že Intel si nechá procesory v TSMC vyrábět a zároveň (nebo později) si licencuje příslušné technologie této firmy pro použití právě ve vlastních provozech. Ale co jeho vlastní 7nm proces? 
 
Takové rozhodnutí, pokud je vůbec schůdné, by mělo svůj smysl. Než aby Intel v podstatě přesunul výrobu procesorů k TSMC a sám ve svých továrnách živořil s existujícími problémovými či starými procesy a snažil se o vývoj dalších, může hledat pomoc jinde. Na druhou stranu lze předpokládat, že TSMC nebude mít kapacity na to, aby uspokojilo obrovské nároky Intelu, když nyní nedokáže plně zásobit ani AMD s mnohem menším objemem výroby a ještě má celou řadu dalších zákazníků, kteří také čekají na 5nm a později i 3nm kapacity, AMD nevyjímaje. 
 
Skutečně to tak vypadá, že Intel v tomto roce provede pod novým vedením Patricka Gelsingera nějaký radikální řez, co se týče výrobních kapacit. Co konkrétního to ale bude, to se ještě uvidí. Je jasné, že výroba některých hlavních produktů (grafiky DG2) bude outsourcována, o tom bylo rozhodnuto již dříve. Co dalšího se ale k nim přidá a jak to Intel skloubí s vývojem nových procesů v rámci svých továren, o tom ještě těžko můžeme zasvěceně mluvit. 
 
Ve hře je tak přesunutí části výroby do TSMC, licencování cizích výrobních technologií a snaha o další vývoj vlastních technologií. Mohla by to být celá směs opatření ve snaze zajistit výrobu produktů pomocí moderních procesů a zároveň zachránit vlastní vývojovou větev a výrobní kapacity. Opravdu těžko lze ale uvažovat o tom, že by TSMC mělo svým 5nm a později 3nm procesem obsloužit celou procesorovou produkci Intelu. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch
Ne vždy se při průzkumu vesmíru daří, aby vše šlo podle plánů. To se již dlouhou dobu děje se sondou, která je součástí InSight a měla za úkol se zavrtat do podpovrchových vrstev na planetě Mars. Nyní NASA své marné snažení končí.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis
Už v tomto roce by měla proběhnout první fáze programu Artemis. Americká kosmická agentura NASA plánuje vyslat k Měsíci kosmickou loď Orion, která je nyní již kompletní a připravená na svůj první let.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář