www.svethardware.cz
>
>
>
>

Budoucí roboti od NASA zvládnou extrémní podmínky na ledových měsících

Budoucí roboti od NASA zvládnou extrémní podmínky na ledových měsících
, , aktualita
Bez robotiky by se nám vesmír prozkoumával těžko. Vědci z NASA proto neustále vytvářejí nové technologie, které by mohly v budoucnu k objevování kosmu přispět. NASA představila několik robotických nástrojů na ledové měsíce.
K oblíbeným
reklama
Roboti nemusí pomáhat jen lidem na Zemi, hodí se i na prozkoumávání vesmíru a plnění nejrůznějších misí na jiných kosmických tělesech. Výzkumníci z NASA Jet Propulsion Laboratory pracují na mnoha konceptech robotů, kteří jsou určeni pro různé podmínky. Už dříve jsme se zmínili o drobném robotickém vozítku, které se umí skládat a v budoucnu pomůže prozkoumávat taje Marsu společně s velkým roverem. Nyní vědci představili koncepty robotických nástrojů určené do extrémních podmínek. Technologie je konkrétně určena pro světy s ledovými oceány.

Mnoho měsíců v naší Sluneční soustavě na sobě mohou mít celé oceány a skrývat mnoho tajemství. A především na sbírání vzorků na místech jako Europa u Jupiteru a zjišťování nových informací o naší Sluneční soustavě potřebují roboti nové nástroje. A právě na jejich vývoji vědci z NASA JPL pracují, aby mohli prototypy nabídnout NASA ke schválení.

Celá série prototypů je schopná vrtat skrz led, sbírat nejrůznější vzorky či překonávat i obtížný terén. Roboti sami o sobě budou muset být také velmi odolní, protože ve vesmíru na ně budou čekat nástrahy v podobě kosmického záření a extrémních teplot. Roboti musí být schopní dostat se až do podpovrchových oblastí, kde může čekat hodně překvapení. Budoucí robotická vozítka to nebudou mít jednoduché.


Robot se bude muset provrtat přes silnou vrstvu ledu, na Europě se její tloušťka odhaduje na 10 až 20 kilometrů. Robot musí být schopný takový úkon vykonat s co nejmenší spotřebou energie. Vědci z JPL vyvíjí tepelně izolované zařízení, které využívá plutonium jako zdroj energie. Čepel na spodní staně zařízení by se pak měla pustit do ledu, jehož úlomky se díky teplu z plutonia roztopí. Vzorky mohou putovat rovnou do roveru čekajícího nahoře na analýzu.

Co se kol robotických vozítek týče, neměl by to být velký problém. Led totiž za působení velkého chladu a vakua vypadá podobně jako zrníčka písku. Na měsíci Enceladus od Saturnu se budou muset roboti potýkat s různými trhlinami, ze kterých unikají plyny z nitra měsíce. Robotické zařízení tak bude muset být vybaveno robotickými pažemi, aby mohlo získat vzorky. Rozkládací paže by v plné délce měla měřit až deset metrů. Kromě ramene pracuje JPL i na robotovi, který vystřeluje zařízení na získávaní vzorků až do vzdálenosti padesát metrů od sebe.

Robotická paže bude také potřebovat zakončení, kterým může různé vzorky uchopit. O to se také vědci z JPL postarali a přišli se zařízením, které se pomocí tepla dostane do ledu a kus ho svými pařáty uchopí.

Vědci se se svými robotickými zařízeními chtějí zaměřit na zkoumání měsíců Europa, Enceladus a Titan. Základním cílem bude pátrání po stopách života. Technologie, které NASA Jet Propulsion Laboratory představilo, by se na palubě kosmické lodě mohly podívat do vesmíru nejdříve za deset až patnáct let.

Zdroje: jpl.nasa.gov, engadget.com

reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek