Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Budoucnost SSD? Nejspíše neradostná

21.2.2012, Jan Vítek, aktualita
Budoucnost SSD? Nejspíše neradostná
Řada uživatelů pokukuje po SSD a zdráhá se jedno z nich si objednat, za čímž nestojí pouze stále vysoká cena za gigabajt, ale také obavy o jejich výdrž a výkon. SSD zkrátka nejsou prosty dětských nemocí a dle výzkumníků z University of California...
Řada uživatelů pokukuje po SSD a zdráhá se jedno z nich si objednat, za čímž nestojí pouze stále vysoká cena za gigabajt, ale také obavy o jejich výdrž a výkon. SSD zkrátka nejsou prosty dětských nemocí a dle výzkumníků z University of California to ani v budoucnu nebude lepší, spíše naopak.
- čekací doba čtení/zápisu ve vztahu k datové hustotě a kapacitě -


Na základě studie, v níž bylo využito 45 různých pamětí typu flash, bylo totiž předpovězeno, že čekací doba na data (latence) a chybovost bude s používáním pokročilejších výrobních procesů klesat, až se u 6,5nm procesu (rok 2024) dostane za únosnou mez.
- propustnost ve vztahu k datové hustotě a kapacitě -


Již dnes také zákazníci s nelibostí slyší, že jejich SSD s aktuálními 25nm paměťmi mají kratší životnost než starší 34nm paměti, které obecně snesou více mazacích/zapisovacích cyklů. Tento problém se řeší pomocí technik rovnoměrně zatěžujících paměťové buňky (Wear Levelling) a také rezervováním kapacity pro nahrazení vadných buněk - Over Provisioning. To je zvláště tristní u produktů jako OCZ Synapse Cache, které slouží jako vyrovnávací paměť, u níž se předpokládá vysoký provoz, a tedy i opotřebení buněk. Ve výsledku je tak kvůli Over Provisioning dostupná kapacita jen poloviční než ta fyzická.

Autoři studie na závěr říkají, že vzrůstající kapacita SSD a vysoký výkon (IOPS) je činí vhodnými pro různá využití, ovšem předpokládané snižování výkonu, které bude nutné pro narůstání kapacity při zachování rozumných cen, způsobí, že SSD nebudou životaschopnou technologií. Stát se ale může cokoliv a do roku 2024 zbývá pěkná řádka let a jedna apokalypsa.

Zdroj: techPowerUp, studie