www.svethardware.cz
>
>
>

Budoucnost SSD? Nejspíše neradostná

Budoucnost SSD? Nejspíše neradostná
, , aktualita
Řada uživatelů pokukuje po SSD a zdráhá se jedno z nich si objednat, za čímž nestojí pouze stále vysoká cena za gigabajt, ale také obavy o jejich výdrž a výkon. SSD zkrátka nejsou prosty dětských nemocí a dle výzkumníků z University of California...
K oblíbeným
reklama
Řada uživatelů pokukuje po SSD a zdráhá se jedno z nich si objednat, za čímž nestojí pouze stále vysoká cena za gigabajt, ale také obavy o jejich výdrž a výkon. SSD zkrátka nejsou prosty dětských nemocí a dle výzkumníků z University of California to ani v budoucnu nebude lepší, spíše naopak.
- čekací doba čtení/zápisu ve vztahu k datové hustotě a kapacitě -


Na základě studie, v níž bylo využito 45 různých pamětí typu flash, bylo totiž předpovězeno, že čekací doba na data (latence) a chybovost bude s používáním pokročilejších výrobních procesů klesat, až se u 6,5nm procesu (rok 2024) dostane za únosnou mez.
- propustnost ve vztahu k datové hustotě a kapacitě -


Již dnes také zákazníci s nelibostí slyší, že jejich SSD s aktuálními 25nm paměťmi mají kratší životnost než starší 34nm paměti, které obecně snesou více mazacích/zapisovacích cyklů. Tento problém se řeší pomocí technik rovnoměrně zatěžujících paměťové buňky (Wear Levelling) a také rezervováním kapacity pro nahrazení vadných buněk - Over Provisioning. To je zvláště tristní u produktů jako OCZ Synapse Cache, které slouží jako vyrovnávací paměť, u níž se předpokládá vysoký provoz, a tedy i opotřebení buněk. Ve výsledku je tak kvůli Over Provisioning dostupná kapacita jen poloviční než ta fyzická.

Autoři studie na závěr říkají, že vzrůstající kapacita SSD a vysoký výkon (IOPS) je činí vhodnými pro různá využití, ovšem předpokládané snižování výkonu, které bude nutné pro narůstání kapacity při zachování rozumných cen, způsobí, že SSD nebudou životaschopnou technologií. Stát se ale může cokoliv a do roku 2024 zbývá pěkná řádka let a jedna apokalypsa.

Zdroj: techPowerUp, studie
reklama
Nejnovější články
Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem
Extrémně levné klíče k Windows sice mohou (nějaký čas) fungovat, ale jejich majitele riskují problémy se zákonem. Německé orgány předvolávají některé jejich uživatele a hovoří se dokonce o domovních prohlídkách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik14 komentářů
Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
6.3.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů