www.svethardware.cz
>
>
>

Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5

Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5
, , aktualita
Marc Greenberg ze společnosti Cadence, který se zaměřuje na trh s pamětmi, označil tento rok za rok pamětí DDR5, ačkoliv jejich standard má JEDEC stále ještě ve vývoji. Je ale už jasné, že 2020 bude v tomto ohledu přelomový.
K oblíbeným
reklama
Nový paměťový standard RAM přichází velice zřídka, a to každých 8 až 10 let, čili už jen proto je tento rok významný. Paměti DDR5 pak mají být spojeny už především se 7nm procesem či podobnými, takže firmy už nebudou mluvit o 1Xnm (1Y či 1Z) technologiích, ovšem to samozřejmě neznamená, že veškeré DDR5, a to zvláště ty první už půjdou pod 10 nm. Přípravy na vypuštění DDR5 na trh jsou přitom znát už řadu let a společnosti jako Samsung, Micron či SK Hynix už ukázaly řadu svých prototypů, nicméně organizace JEDEC stále nepřišla s finálním oficiálním standardem. Ale to už by nemělo dlouho trvat a vývoj samotných pamětí na tom nijak zásadně nevisí. 
 
 
Jak je vidět na grafu, DDR5 nastoupí letos, ale to se bude pochopitelně týkat především serverů, respektive nelze očekávat, že DDR5 využijeme v desktopech. A je otázka, zda je využijeme alespoň v následujících generacích, než těch, které nás bezprostředně čekají, čili s procesory, jež nastoupí po Comet Lake a Zen 3. Spíše lze počítat jen s podporou na platformách HEDT a graf tomu nasvědčuje, neboť v roce 2021 bude zastoupení DDR5 vedle DDR4 ještě malé, a to platí i pro LPDDR5 a LPDDR4. 
 
Od DDR5 obecně se pochopitelně očekává především vyšší výkon (propustnost) a nižší spotřeba při rovněž nižším napájecím napětí. Základem se stanou paměti s propustností 4800 MT/s, ovšem už v prvním roce přijde zvyšování propustnosti, stejně jako jsme to viděli u předchozích generacích (tak se má zvyšovat každý rok či rok a půl). Ostatně DDR4 začínají na 2133 MT/s a dnes je standard spíše 3200 MT/s. 
 
Marc Greenberg ale uvedl, že nové paměti budou především o pokroku v kapacitě a nejdříve přijdou verze s 24 Gb na čip a později 32Gb paměti. To umožní vytvořit až 256GB moduly DIMM, kde každý jednotlivý uložený bajt bude přístupný se zpožděním pod 100 ns, což tak platí i pro stroje s celkem 4 TB paměti RAM (8 kanálů, 2x DIMM na kanál). 
 
Zdroj: Cadence


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů