www.svethardware.cz
>
>

CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu

CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
, , aktualita
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
K oblíbeným
reklama
Na trhu je spousta typů akumulátorů a nejčastěji se setkáváme s různými formami Li-Ion (např. NCA, NCM, NCMA (tyto typy mají nikl a kobalt), ale už jsou i jiné varianty bez kobaltu. Tyto se používají především v elektromobilech. Dalším typem Li-Ion akumulátorů je LFP (LiFePO), které sice také občas najdeme v některých EV (např. některé čínské Tesly), ale výrazně populárnější jsou u úložišť. Jsou totiž relativně levné, ekologičtější (žádný nikl nebo kobalt), jsou odolnější vůči požáru, ale energetická hustota není nejlepší a odolnost vůči chladu je také velkým problémem. Společnost CATL nicméně hodlá na trh uvést další novou rodinu akumulátorů So-Ion. Sodíkovo-iontové akumulátory ještě před 3 lety vypadaly být jen slibnou alternativou do budoucna, u které byly tehdy odstraněny některé nedostatky, ale stále ještě zbývalo mnoho k řešení, a už tu po překvapivě krátké době máme první společnost, která je chce dovést z laboratoří na trh. Jde o čínskou společnost CATL.
 
CATL So-Ion
 
Zásadním problémem sodíkových akumulátorů, který přetrvává ještě nadále, je nízká energetická hustota. Ta činí jen 160 Wh/kg, přičemž u nejlepších Li-Ion jsme někde okolo 270 Wh/kg (problémem je i větší objem sodíkových iontů). Na druhou stranu podporují rychlé nabíjení (80 % za 15 minut) a proti standardním Li-Ion a zejména proti LFP mají výrazně lepší odolnost vůči chladu. I při -20 °C si zachovávají více než 90 % energie. Výhodou je také absence problematického lithia, takže se nám opět snižuje význam tradičního argumentu proti elektromobilitě v podobě těžby kobaltu, niklu, lithia a dalších materiálů. Opět se tak ukazuje, že to, co je problémem dnes, nemusí být tak výrazným problémem zítra.
 
CATL So-Ion
 
Katoda využívá materiálu na bázi sodíku a železa, anoda pak využívá karbonu a pórovité struktury. To vše má zajistit vyšší životnost. Aby budoucí akumulátory dávaly při dnešním stavu vývoje smysl a bylo možné obejít jejich nevýhody (jak Li-Ion, tak So-Ion), chce CATL přijít s hybridními So-Ion/Li-Ion akumulátory. Ty budou kombinovat oba typy v jednou akumulátoru v poměru ideálním pro cílené použití. Systém řízení akumulátoru pak má co nejlepším způsobem řídit využívání obou částí. Proti Li-Ion by takový hybridní systém měl nabídnout sice o něco nižší energetickou hustotu, ale vyšší odolnost vůči chladu.
 
Ve srovnání s LFP tu máme nadále problém s nižší hustotou, ale jinak mají výkony podobné (bezpečnost a životnost, přičemž v obou těchto vlastnostech jsou LFP nadprůměrné) nebo lepší (např. rychlost nabíjení, odolnost vůči chladu). Na trhu by se měly objevit už docela brzy, počítá se s rokem 2023.
 
Zdroj: catl.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD a MediaTek prý uvažují o založení společného podniku AMD a MediaTek prý uvažují o založení společného podniku
Společnosti AMD a MediaTek patří mezi největší firmy tvořící čipy a také logicky i mezi největší zákazníky TSMC. Nyní se přitom dozvídáme, že by mohly vytvořit nový společný podnik, s jehož pomocí by se AMD mohlo více prosadit v mobilním světě.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nedostatek kvalifikované pracovní síly může dále zdražovat výrobu čipů Nedostatek kvalifikované pracovní síly může dále zdražovat výrobu čipů
Vysoký zájem o počítačové čipy a elektronické součástky je náročný nejen na zdroje a výrobní kapacity jako takové, ovšem ty jsou pochopitelně spojeny i s potřebnou pracovní sílou. Té se nedostává, a přirozeně tak rostou mzdy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s
Společnost Kioxia, která vznikla relativně nedálo z bývalé Toshiba Memory, si připravila SSD, jež již budou určena pro rozhraní PCIe 5.0, a nabídnout tak vysoké přenosové rychlosti končící až na 14 GB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Doporučené PC sestavy: září 2021 Doporučené PC sestavy: září 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek22 komentářů
NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP
Nevýhody lithiových akumulátorů se dají řešit různě. Automobilka NIO to nyní řeší "novým" typem akumulátorů, který využívá hybridní konstrukce. Kombinuje články NMC a LFP, které mají různé vlastnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala