reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CDCheck - kontrola čitelnosti vašich dat

20.7.2005, Eagle , článek
CDCheck - kontrola čitelnosti vašich dat
CDCheck je malý šikovný prográmek, který vám umožní kontrolovat čitelnost vašich CD (či DVD, HDD...), binárně porovnávat jejich obsah s jinými zálohami a konečně také vytvářet kontrolní součty na mnoho formátů včetně běžně používaných MD5 a CRC32. Nikomu, kdo se zajímá o spolehlivost záloh, by neměl uniknout.
Kapitoly článku:
 1. CDCheck - kontrola čitelnosti vašich dat
 2. Kontrolní součty Hash
Proč kontrolovat data?

Podle jistých teorií vydrží záznam na lisovaném disku CD věčnost. U vypálených médií CD-R se udává životnost o něco kratší, stále však alespoň padesát let. Tak například výrobce disků Verbatim se u barviva Metal AZO použitých u disků DVD+R 2.4x a 4x chlubí životností kolem 100 let:
Všechny propagační údaje mají svá ale. V tomto případě je to povinnost dodržovat následující skladovací podmínky:
  • Použít běžnou vypalovací mechaniku s běžnou sílou laseru
  • Zamezit přístupu vzduchu, který by obsahoval plyny způsobující korozi
  • Zabránit škrábancům a otiskům prstů na médiu.
  • Teplota musí dosahovat 25 +/- 2 stupně Celsia
  • Vlhkost musí dosahovat 55 +/- 5 procent
  • Medium se musí skladovat v umělohmotné krabičce
  • Medium nesmí být vystaveno přímému slunci či jinému zdroji ultrafialového záření
Jistě uznáte, že splnění takových podmínek je v praxi těžko dosažitelné. A to v případě médií s barvivem AZO můžeme hovořit o poměrně dobré kvalitě. U ostatních značek bývá situace o dost horší - jako ukázkový příklad mohou posloužit jedna nejmenovaná média jedné nejmenované společnosti, která byla chybně vyrobena a následně prakticky všechna po určité (krátké) době umřela. Prostě a jednoduše média selhávají a pokud si dat vážíte, tak také zálohujete.

Na rovinu si řekněme, že jediný způsob, jak nepřijít o data, je mít je zálohované. Žádné kontrolní součty vás nezachrání. Jediná skutečně kvalitní záloha je kopie stejných dat na více médiích. Proto už více než půl roku provozuji RAID 1. Ten, kdo se už někdy setkal se zálohováním tohoto typu, ale ví, co je tím největším problém - kontrola. Věřte mi, je sotva co horšího než nevědět, která data jsou v pořádku a která je nutné obnovit. A právě k tomu účelu se CDCheck skvěle hodí.

CDCheck

... je poměrně jednoduchý prográmek dostupný ke stažení z adresy http://www.elpros.si/CDCheck/download.php.Povahově se jedná o "zhruba" shareware - po nějaké době program začne vyžadovat registrační číslo, licenci ovšem můžete získat zdarma pouhou registrací. Co se jazyku týče, umí mluvit i v češtině i slovenčině.

Porovnávání souborůIkony slouží pro volbu akce

Tlačítko Porovnat (v angličtině Compare) umožňuje provádět binární kontrolu konzistence mezi dvěma adresáři. V podstatě se jedná o to samé, co provádí například Nero Burning ROM - kontrolu kompilace.Zde vyberete dva adresáře, které se mají porovnat. Takto můžete zjistit, zda se na CD opravdu vypálilo vše a také zda se něco nevypálilo špatně. Příjemnou vlastností je, že po zahájení kontroly se vpravo zobrazuje rychlost čtení.Média, která přestávají spolehlivě fungovat, nemohou být čtena vysokou rychlostí. V praxi to poznáte jednoduše - mechanika zpomalí a ukazatel rychlost prudce spadne. Takže pokud máte nějaké médium, u nějž se rychlost čtení v některých místech propadá na opravdu pomalé, raději ho ihned zálohujte.


V případě chyb se v okně ve spodní části zobrazují různá oznámení - výše například chyba 61 značí, že na CD byl soubor, který se v referenčním adresáři nepodařilo naleznout; chyba 62 pak to, že u soubory nejsou binárně identické (to typicky svědčí o chybě na médiu).
reklama