reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CeBIT 2003: Rozhovor se zástupem AMD pro Českou republiku

21.3.2003, Štěpán Mrázek, článek
CeBIT 2003: Rozhovor se zástupem AMD pro Českou republiku
Na CeBITu jsme se měli možnost potkat s panem Igorem Staňkem a Reinhardem Fabritzem z AMD. Položili jsme jim několik krátkých otázek na které nám odpověděl Igor Staňek, který má v AMD na starosti obchod a marketing pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.
Na CeBITu jsme se měli možnost potkat s panem Igorem Staňkem a Reinhardem Fabritzem z AMD. Položili jsme jim několik krátkých otázek, na které nám odpověděl Igor Staňek, který má v AMD na starosti obchod a marketing pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.


Q1: Moje první otázka se týká procesoru Opteron, kdy bude uveden ?
A1: Oficiálně bude Opteron uveden 22. dubna 2003 v New Yorku.


Obr. 1 - Igor Staněk AMD zástupce pro ČR
klikněte pro zvětšení


Poznámka redakce: Fotografie procesoru Opteron z CeBITu si můžete prohlédnout v tomto článku.

Q2: Dále bych sed rád zeptal na procesor Athon 64, kdy bude uveden ?
A2: Přesné datum uvedení Athlonu 64 zatím není stanoveno. V této chvíli však mohu říci, že se tak stane v září tohoto roku.

Q3: V souvislosti s Athlonem 64 se objevila v roadmapě procesorů také jeho "odlehčená" verze s kódovým jménem Paris. Zajímalo by mě, kdy bude uvedená ?
A3: Procesor s kódovým jménem Paris bude uveden v druhé polovině roku 2003.

Q4: Jaký je aktuální podíl procesorů AMD na trhu ?
A4: Podle posledního průzkumu dosahujeme 19% podílu na světovém trhu. V České republice zatím nemám oficiální čísla, ale vzhledem k velké oblibě našich procesorů v ČR a ostatních státech východní Evropy je toto číslo již tradičně vyšší.

Q5: V současnosti většinu čipových sad pro procesory AMD vyrábějí vaši partneři. Hodláte nějakým způsobem v budoucnosti rozšiřovat jejich produkci ?
A5: AMD čipové sady dělá , ale pravdou je, že většinu z nich vyrábí naši partneři. Tento model se nám osvědčil a nehodláme jej měnit . Na druhou stranu třeba pro "highendové "procesory AMD Opteron je výrobcem čipových sad hlavně AMD, což je celkem pochopitelné.

Q6: Rád bych se také zeptal na ceny procesoru AMD Barton. Podle oficiálního ceníku je AMD Barton 3000+ pouze o dolar levnější než jeho konkurent Pentium 4 3,06 GHz.
A6: Není to skvělé ? Nejvýkonnější CPU na trhu a o dolar levnější? <smích> A ted se do mne mohou příznivci naší konkurence pustit.

Q7: A jak to bude s cenami procesorů z rodiny Hammer ?
Q7: V této chvíli nejsou ceny oficiálně k dispozici. V každém případě však bude cena Athlonu 64 taková, aby byl konkurenceschopný.

Q8: Koncem minulého roku se u AMD propouštělo, řeknete nám důvody, které k tomu vedly a počty zaměstnanců, kteří museli odejít ?
A8: Je to celkem jednoduché. V současné době jak jistě víte prochází celé IT odvětví krizí a ačkoliv já předpokládám, že tento rok už bude situace jiná, tak si myslím, že ta firma co nejvíce zefektivní svoje fungování ( zjednodušeně řečeno ) bude na tom lépe než ostatní. A to je i náš případ.

Q9: Na závěr bych se zeptal spíše výhledově. Kdy se dočkáme platformy K9 ?
Q9: <smích> Tak tohle opravdu nemohu komentovat. Budete si muset ještě nějakou tu dobu počkat.

Za Svět hardware se ptal Štěpán Mrázek
reklama