www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

CeBIT 2005: AMD uvedlo Turion 64, konkurenci pro Centrino

CeBIT 2005: AMD uvedlo Turion 64, konkurenci pro Centrino
, , článek
Intel udělal se svou sadou Centrino díru do světa. Sladěné kvalitní produkty a promyšlená marketingová masáž, to bylo tajemství úspěchu. AMD se nyní pokouší ukousnout si vlastní díl tržního podílu uvedením jména Turion 64.
reklama
Centrino - jak jsme uspěli

Intel Centrino je dnes symbolem pro mobilitu. Co Intel dokázal, se mu snad ještě nikdy předtím nepovedlo. Sestavil kombinaci tří produktů:

  • procesoru Pentium M
  • čipové sady i855PM/GM nebo i915PM/GM
  • WiFi síťovky Intel PRO/Wireless
Tomuto dal slušivé logo...

... zahájil masivní marketingovou kampaň a úspěch byl zaručen. Dnes zákazníci často mají o Centrinu zkreslené představy. Myslí si například, že Centrino je zárukou pěti hodin výdrže na baterie. Nebo to, že Centrino je procesor s vynikajícím výkonem (1.6 GHz porazí Pentium 4 na 3 GHz a podobné nesmysly). Faktem ovšem je, že z celé sady je mimořádně povedený pouze procesor, který má při velmi slušném (byť ne špičkovém) výkonu malou spotřebu. Čipová sada je na stejné úrovni, jako byly i předchozí Intelovy mobilní sady. WiFi síťovka je pak vysloveně průměrná, někteří si na ní dokonce stěžovali, protože dlouho dělala problémy pod operačním systémem Linux.

Jakkoli může být Centrino ne zcela perfektní (např. procesor neumí 64bit), své místo na trhu si našlo. Takové místo, že prakticky zdevastovalo celou nabídku konkurenční AMD.

AMD Turion 64 - ze starého nově

Turion 64 Mobile Technology (všimněte si onoho "Mobile Technology") je nový název od AMD. Kam míří, je patrné z obrázku:Turion je určen pro lehčí, více mobilní notebooky.


Jan Gutter z Mnichovského PR oddělení AMD označuje Turion 64 jako název, kterým se AMD snaží zákazníkům sdělit, že v nabídce je něco, co jim zaručí výkon a mobilitu zároveň. Lidé vnímají Athlon 64 jako špičkový procesor, nikoli však jako mobilní čip.
Zatímco Intel staví Centrino jako kombinaci tří více méně konkrétních prvků z vlastní produkce (Pentium M + čipset i855 nebo i915 + Intel WiFi), pro AMD je Turion 64 zastřešením několika možností. Mobilní technologii tvoří:
  • procesor Turion 64
  • čipová sada od některého z výrobců čipsetů pro AMD64 procesory
  • síťová karta
  • WiFi
Celý Turion 64 Mobile Technology to staví do dobrého i špatného světla. Na jedné straně má zákazník volnost ve výběru komponent a vlivem konkurence je zde tlak na snižování cen, na druhé straně zase není zaručena konzistence co se kvality týče. Patrně největším problémem v tomto ohledu budou čipové sady. Intel si pro své mobilní procesory dělá čipsety vlastní. Ty, přestože jsou v základu založeny na stolních verzích, jsou dobře přizpůsobeny mobilnímu prostředí. Například čipset 915GM s integrovanou grafickou kartou je přímo odvozen od stolního 915G. Protože však je konstruován na nižší frekvenci FSB a má další optimalizace, je jeho spotřeba zhruba jen 40 procent stolní verze. Stejně jak jižní můstek ICH6-M obsahuje namísto čtyř Serial ATA konektorů pouze dva a nepodporuje RAID. Tím je také možné ušetřit energii a prodloužit život notebooku na baterie.

Bohužel v případě Turionu 64 musí AMD spoléhat na výtvory výrobců jako VIA, NVIDIA, ULI, ATI a SiS. Ty, přestože kvalitou nemusí být špatné, nejsou často optimalizovány pro nasazení v noteboocích. Takový south bridge VT8237 použitý u stolních čipových sad KT600 počínaje dost hřeje. Společnosti VIA to ale nebrání v tom použít ho i pro notebookové čipsety s integrovanou grafikou.

Procesor Turion 64

Turion 64 jakožto procesor je něco, co už důvěrně známe.


Jedná se totiž o přejmenovaný Athlon 64. I když přeci jenom něco nového tu je - je to první mobilní AMD64 procesor s podporou 64bit instrukcí, který má hodnotu Thermal Design Power 25W. Od AMD jsou dnes v mobilní sféře tyto možnosti:

Procesor
Hodnota TDP
Turion 64 MT
25W
Turion 64 ML
35W
Mobile Athlon 64 Low Power
30W až 35W
Mobile Athlon 64
62W
Mobile Athlon 64 Desktop Replacement (DTR)
82W
Mobile Sempron
25W nebo 62W

Turion 64 se pasuje na přímou konkurenci Pentia M - výkonný a přitom chladný. Jádro "Lancaster" s až 1MB L2 cache zapadne do již známého socketu 754 a má tedy integrován jednokanálový řadič DDR400. Novinkou ve srovnání s ostatními AMDčky je, že je založen na nové revizi E4 - velikost je 115 mm2 a jádro obsahuje 114 milionů transistorů, tedy asi o 10 milionů více než starší jádro ClawHammer použité u Mobile Athlon 64. Navýšení může být způsobené mimo jiné tím, že procesor nově podporuje SSE3.


Další vylepšení se týkají implementace Deeper Sleep režimu, který v režimu nevytížení dále redukuje spotřebu a šetří energii. Turion 64 je vyráběn pomocí druhé generace Strained Silicon Directly on Insulator (SSDOI), což mu umožňuje pracovat i při vysokých frekvencích na nízkém napětí. První testy přetaktování provedené v zahraničí přitom vypadaly velice slibně - čip běžel přetaktovaný z původních 1600 MHz na 2 GHz s redukovaným napětím na téměř 1V (stabilně).

Nový model numbering

Protože procesor Turion 64 je dostupný ve dvou typech - 25W a 35W model - zavedlo AMD nový model numbering:Procesor je značen dvojicí písmen a dvojicí číslic. První písmeno "M" značí třídu procesoru (Turion), druhý znak ("L" či "T") úroveň mobility. Čím pozdější znak v abecedě, tím vyšší mobilita - MT je více mobilní než ML (v praxi to znamená, že spotřebuje méně energie). Dvojice čísel pak značí výkon v rámci jedné procesorové třídy.

Ceny, frekvence a velikosti L2 cache jsou k dnešnímu dni následující:


Ceny jsou na stejných frekvencích o něco nižší než u konkurenčního Intel Pentium M:
Notebooky s technologií Turion 64 Mobile Technology by měly být dostupné již během několika příštích týdnů.

reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek