reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ceny Li-Ion akumulátorů nejen pro EV dále padají, za leden až o 7,3 %

2.2.2024, Milan Šurkala, aktualita
Ceny Li-Ion akumulátorů nejen pro EV dále padají, za leden až o 7,3 %
Strašilo se rostoucími cenami materiálů pro výrobu akumulátorů, nicméně prozatím je trend opačný a ceny klesají. Za letošní leden došlo v některých případech k poklesu cen až o více než 7 %.
Ceny lithiových akumulátorů ovlivňují ceny elektroniky i elektromobilů, v každém případě však trochu jinak, neboť používají jiné typy Li-Ion baterií. Společnost TrendForce zveřejnila data za leden letošního roku a ceny jdou opět poměrně výrazně dolů. Největší pokles byl zaznamenán u pouzdrových akumulátorů typu NMC523, kde se cena snížila o 7,3 % na nynějších 71 USD/kWh. Toto jsou přitom akumulátory, které jsou z těch dražších. V případě prizmatických článků NMC523 cena klesla o 5,9 % na 67 USD/kWh. NMC články mají vysokou hustotu a používá je většina elektromobilů (zejména ty s větším dojezdem). V případě prizmatických článků LFP (ty najdeme u některých EV se zkráceným dojezdem) se pak cena za leden snížila o 4,4 % na výsledných 60 USD/kWh.
 
Pokud jde o baterie do energetických úložišť, zde se cena snižovala o něco mírněji, a to o 2,2 % na 61 USD/kWh. Zatímco cena lithia nijak neklesla (cena se nemění už od druhého týdne prosince 2023, kdy zůstává zhruba na 1/6 proti extrému z konce roku 2022), tentokrát tu máme zlevnění kobaltu. LiCoO2 totiž za poslední měsíc zlevnil o 7,4 %, což způsobilo zlevnění katod pro akumulátory, jež v sobě mají kobalt. Zejména jde o akumulátory Li-Ion LCO, které nenajedeme v elektromobilech, ale v běžné elektronice. Výsledkem bylo zlevnění LCO akumulátorů o 5,9 % na 0,75 USD/Ah (zde se cena určuje na Ah, nikoli na Wh). Nyní se očekává spíše stagnace nebo jen mírný pokles cen, nicméně se současně počítá s tím, že by se cena v průběhu letoška mohla podívat až na částku okolo 40 USD/kWh.
 
Zdroj: trendforce.com, obrázek (stock.adobe.com)


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.


Zprávy Google - zde můžete nastavit sledování magazínu Svět hardware.
reklama
reklama