www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?

Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
, , aktualita
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
K oblíbeným
reklama
Odměny těžařů Etherea jsou aktuálně zpět na úrovni z dubna, nicméně když se podíváme na statistiku, vidíme tu jisté oživení, a to s ohledem na celkový výkon sítě, který jde opět nahoru, zvedá se i průměrná cena placená za transakci a nahoru také začíná lézt počet transakcí, čili to vypadá, že brzy mohou opět začít citelněji růst právě i odměny těžařů v poměru k výpočetnímu výkonu. 
 
Za celou dobu od velkého květnového pádu tu také nebyl tak vytrvalý růst hodnoty Etherea či kryptoměn obecně, jaký se udál během posledních 14 dní. Během nich se Ethereum dostalo z hodnoty necelých 1800 USD na cca 2600 USD, takže kdo očekával, že nyní už bude stejně jako v roce 2018 hodnota padat, ten musí zatím ještě čekat dál. Tím vším budou jistě ovlivněny i ceny grafických karet. 
 
 
V posledních měsících jsme ale pochopitelně mohli zaznamenat snížení cen grafických karet v reakci na vývoj hodnoty Etherea i čínské restrikce, které donutily mnohé tamní těžaře přesunout se jinam nebo své rigy rovnou rozprodat. Klesly tím i ceny pamětí GDDR5 a dnes už spíše GDDR6 používaných především v grafických kartách, ale celkově stále zůstávají vysoké. 
 
Jde i o to, že výrobci pamětí SDRAM přirozeně preferují velké a dlouhodobé odběratele před menšími zákazníky. To znamená, že prioritu mají firmy, které potřebují serverové či běžné spotřebitelské paměti DDR pro OEM sestavy, zatímco odběratelé grafických GDDR jsou spíše v menšině, a tak jsou i méně zajímaví. 
 
 
Dle TrendForce se snižuje rozdíl mezi vysokou cenou okamžitě kupovaných pamětí a nižší smluvní cenou za budoucí dodávky i s budoucí platbou. Právě okamžitě kupované paměti (spot price) v poslední době výrazně zlevnily, a to právě v reakci na vývoj trhu s grafickými kartami. Do budoucna se stále počítá s dalším, ale možná už jen velice mírným zdražováním grafických pamětí. Pro aktuální kvartál sice stále platí 10 až 15% zdražení, ale v posledním kvartálu by už cena nahoru jít nemusela vůbec. 
 
Je tu totiž ještě jeden faktor, o němž se s oblibou mluví a společnost TrendForce jej nyní zmínila také. Jde o vliv bazarového prodeje karet využívaných dříve pro těžbu, který ovlivňuje poptávku po nových modelech, a tím i po pamětech GDDR6. Dle TrendForce jde o "značný počet karet", které se takto dostávají zpět na trh, a to celé negativně ovlivňuje ceny GDDR6. Zde samozřejmě mluvíme o negativním ovlivnění z hlediska výrobců, čili z pohledu zákazníků jde jednoznačně o pozitivní vývoj. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD a MediaTek prý uvažují o založení společného podniku AMD a MediaTek prý uvažují o založení společného podniku
Společnosti AMD a MediaTek patří mezi největší firmy tvořící čipy a také logicky i mezi největší zákazníky TSMC. Nyní se přitom dozvídáme, že by mohly vytvořit nový společný podnik, s jehož pomocí by se AMD mohlo více prosadit v mobilním světě.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nedostatek kvalifikované pracovní síly může dále zdražovat výrobu čipů Nedostatek kvalifikované pracovní síly může dále zdražovat výrobu čipů
Vysoký zájem o počítačové čipy a elektronické součástky je náročný nejen na zdroje a výrobní kapacity jako takové, ovšem ty jsou pochopitelně spojeny i s potřebnou pracovní sílou. Té se nedostává, a přirozeně tak rostou mzdy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s
Společnost Kioxia, která vznikla relativně nedálo z bývalé Toshiba Memory, si připravila SSD, jež již budou určena pro rozhraní PCIe 5.0, a nabídnout tak vysoké přenosové rychlosti končící až na 14 GB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Doporučené PC sestavy: září 2021 Doporučené PC sestavy: září 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek22 komentářů
NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP
Nevýhody lithiových akumulátorů se dají řešit různě. Automobilka NIO to nyní řeší "novým" typem akumulátorů, který využívá hybridní konstrukce. Kombinuje články NMC a LFP, které mají různé vlastnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala