Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?

3.8.2021, Jan Vítek, aktualita
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Odměny těžařů Etherea jsou aktuálně zpět na úrovni z dubna, nicméně když se podíváme na statistiku, vidíme tu jisté oživení, a to s ohledem na celkový výkon sítě, který jde opět nahoru, zvedá se i průměrná cena placená za transakci a nahoru také začíná lézt počet transakcí, čili to vypadá, že brzy mohou opět začít citelněji růst právě i odměny těžařů v poměru k výpočetnímu výkonu. 
 
Za celou dobu od velkého květnového pádu tu také nebyl tak vytrvalý růst hodnoty Etherea či kryptoměn obecně, jaký se udál během posledních 14 dní. Během nich se Ethereum dostalo z hodnoty necelých 1800 USD na cca 2600 USD, takže kdo očekával, že nyní už bude stejně jako v roce 2018 hodnota padat, ten musí zatím ještě čekat dál. Tím vším budou jistě ovlivněny i ceny grafických karet. 
 
 
V posledních měsících jsme ale pochopitelně mohli zaznamenat snížení cen grafických karet v reakci na vývoj hodnoty Etherea i čínské restrikce, které donutily mnohé tamní těžaře přesunout se jinam nebo své rigy rovnou rozprodat. Klesly tím i ceny pamětí GDDR5 a dnes už spíše GDDR6 používaných především v grafických kartách, ale celkově stále zůstávají vysoké. 
 
Jde i o to, že výrobci pamětí SDRAM přirozeně preferují velké a dlouhodobé odběratele před menšími zákazníky. To znamená, že prioritu mají firmy, které potřebují serverové či běžné spotřebitelské paměti DDR pro OEM sestavy, zatímco odběratelé grafických GDDR jsou spíše v menšině, a tak jsou i méně zajímaví. 
 
 
Dle TrendForce se snižuje rozdíl mezi vysokou cenou okamžitě kupovaných pamětí a nižší smluvní cenou za budoucí dodávky i s budoucí platbou. Právě okamžitě kupované paměti (spot price) v poslední době výrazně zlevnily, a to právě v reakci na vývoj trhu s grafickými kartami. Do budoucna se stále počítá s dalším, ale možná už jen velice mírným zdražováním grafických pamětí. Pro aktuální kvartál sice stále platí 10 až 15% zdražení, ale v posledním kvartálu by už cena nahoru jít nemusela vůbec. 
 
Je tu totiž ještě jeden faktor, o němž se s oblibou mluví a společnost TrendForce jej nyní zmínila také. Jde o vliv bazarového prodeje karet využívaných dříve pro těžbu, který ovlivňuje poptávku po nových modelech, a tím i po pamětech GDDR6. Dle TrendForce jde o "značný počet karet", které se takto dostávají zpět na trh, a to celé negativně ovlivňuje ceny GDDR6. Zde samozřejmě mluvíme o negativním ovlivnění z hlediska výrobců, čili z pohledu zákazníků jde jednoznačně o pozitivní vývoj.