www.svethardware.cz
>
>

CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt

CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt
, , aktualita
Holandská společnost ASML je coby dosud jediný výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL) v polovodičovém průmyslu nenahraditelná společnost, která je tak i ostře sledovaná. Co si přitom její šéf myslí o sankcích proti Číně?
K oblíbeným
reklama
Sankce proti Číně ve smyslu řazení firem na černou listinu, kvůli čemuž nemohou obchodovat s americkými společnostmi a využívat jejich technologie, se firmy ASML pochopitelně přímo dotýká. Sice ne tak, že by Američané mohli holandské firmě nařizovat, s kým může a nemůže obchodovat, ovšem bez amerických technologií bude výroba a vývoj v Číně v nejbližším období zaostávat, což ovlivňuje právě budoucnost trhu, na němž působí také ASML. 
 
 
Co si tedy o sankcích myslí CEO této společnosti, Peter Wennink? Říká, že "obchodní sankce nejsou tím pravým způsobem, jímž by se někdo měl snažit vypořádat se s ekonomickými riziky, pokud je dotyčný přesvědčen, že taková rizika existují. Pokud upřeme Číně přístup k technologiím, pak to v důsledku negativně ovlivní také ostatní ekonomiky a bude to stát mnoho pracovních míst a peněz". 
 
 
Wennink dále uvedl, že bude sice dlouho trvat, než Čína vyvine své vlastní technologie a zařízení pro výrobu čipů, pokud jí bude i nadále upřen přístup k cizím technologiím, ale v konečném důsledku to budou právě ony cizí firmy, které přijdou o jeden z největších trhů světa. 
 
Šéf ASML také přidal nějaká čísla, když mluvil o ztrátě 80 až 100 miliard pro americké výrobce čipů plus nějakých 125.000 pracovních míst v USA, ale nedozvíme se, k jaké eventualitě či časovému období se tato čísla mají vztahovat. 
 
Je přitom zřejmé, že Wennink takto mluví i z vlastního zájmu šéfa výrobce velice pokročilých strojů pro výrobu čipů, který by mohl izolací Číny také tratit, i když aktuálně je situace taková, že výroba EUVL strojů řady TwinScan spíše nestačí poptávce. To se může pochopitelně časem změnit a i ASML se potýká s neochotou své holandské vlády obnovit licenci pro export výrobních zařízení do Číny. Holandsko o tomto tématu jedná s evropskými a americkými zástupci, a nejnovější žádost o vývoz strojů ASML do Číny tak dle Wenninka už od ledna zůstává neprojednána. 
 
Zdroj: Bloomberg


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Columbia University ukazuje svůj systém pro aplikaci čipů injekční jehlou Columbia University ukazuje svůj systém pro aplikaci čipů injekční jehlou
Výzkumníci z Columbia University vyvíjejí vlastní systém pro aplikaci počítačových čipů do těla pacientů, čímž rozhodně nechtějí přiživit konspirační teorie, ale spíše přispět k pokroku v oblasti medicíny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI varuje před falešným Afterburnerem plným malwaru MSI varuje před falešným Afterburnerem plným malwaru
Utilita Afterburner se stala vcelku pochopitelně cílem lidí, kteří se snaží propašovat na naše počítače malware, což může v dnešní době znamenat i hrozbu ze strany vyděračského ransomware. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na Harvardu vyvíjejí sendvičový solid-state akumulátor, vydrží 10000 cyklů Na Harvardu vyvíjejí sendvičový solid-state akumulátor, vydrží 10000 cyklů
Zejména kvůli rozvoji elektromobility se poslední dobou výrazně tlačí na vývoj lepších akumulátorů. Důležitá je životnost i vysoká energetická hustota. Výzkum z Harvardu ukazuje jednu z dalších cest, kterou by mohlo být možné se vydat.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Lockdown v Malajsii by mohl ohrozit výrobu CPU, podniky však budou otevřeny Lockdown v Malajsii by mohl ohrozit výrobu CPU, podniky však budou otevřeny
Od středy je Malajsie pod celonárodním lockdownem, který značně omezuje pohyb občanů a další aktivity, přičemž potrvá přinejmenším do 7. června. Hrozí tak i omezení výroby, a to nejen procesorů x86. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD aktualizuje WSA dohodu s GlobalFoundries: dodávky do roku 2024 AMD aktualizuje WSA dohodu s GlobalFoundries: dodávky do roku 2024
Společnost AMD nyní může být pochopitelně ráda za své vztahy se společností GlobalFoundries, která pro ni vyrábí především nepostradatelné I/O čipy pro procesory. I v příštích letech tak budou služby firmy GloFo zapotřebí.
Dnes, aktualita, Jan Vítek