reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Chaintech – tři rodiny motherboardů

, , článek
Chaintech – tři rodiny motherboardů
Server X-Bit Labs zveřejnil detailní plány společnosti Chaintech, které ukazují tři rodiny základních desek – Zenith, Apogee a Summit. Každá z těchto rodin je určena pro jiný segment trhu a vyznačuje se jinými specifikacemi. Navíc byly publikovány i parametry několika zástupců těchto rodin.
Chaintech – tři rodiny motherboardů
Společnost Chaintech je poměrně velkým a známým výrobcem základních desek a podle získaných informací jím i nadále zůstane. Podle údajů, které se objevily na serveru X-Bit Labs (viz zdroj) se Chaintech chystá vyrábět mnoho motherboardů, které budou logicky (podle cílové skupiny) rozděleny do tří rodin.

Pojďme si je tedy postupně představit:
  • Zenith je rodina základních desek zaměřená na náročné uživatele, což znamená integraci nejmodernějších technologií do high-endových mainboardů. Základem jsou tři nebo čtyři sloty DIMM, šest PCI slotů, integrovaný síťový řadič, USB 2.0 a integrované externí čipy zajišťující několik konektorů FireWire IEEE1394 a RAID řadič. Základní desky Zenith budou nejen napěchované moderními technologiemi, ale navíc ponesou jakýsi luxusní nádech – tmavě hnědé PCB, pozlacené konektory a dokonce i chladič NorthBridge. K těmto motherboardům získáte také panel CBOX2 do 5,25“ slotu, který obsahuje USB a IEEE1394 porty, audio konektory, infračervený port, čtečku SmartCard a zobrazuje při bootování kódy POST a systémové teploty. Preciznost těchto desek ještě dokresluje originální krabice, ve které naleznete také kulaté IDE kabely, headset Body Theatre a bundlovaný software včetně operačního systémy Linux. Do rodiny Zenith náleží motherboard 7VJS (VIA KT400, Q3 2002), 7NJS (nForce2, Q4 2002) a 9GJS (Granite Bay, Q4 2002).
  • Apogee je typická rodina pro mainstream a hromadný prodej, s jejímiž zástupci jsme se již setkali dříve. Stejně jako Zenith obsahuje šest PCI slotů, tři nebo čtyři DIMM sloty, síťový řadič a USB 2.0, na motherboardech Apogee naopak nenaleznete  IEEE1394 a RAID řadič. I tato „nižší“ rodina je vybavena tmavohnědým PCB a pozlacenými konektory a chladičem NorthBridge, dokonce i originální krabicí, kulatými IDE kabely, headsetem Body Theatre, panelem CBOX a podobným softwarem. Liší se samozřejmě zástupci – 7NJL2 (nForce2), 7VJL2 (KT400), 9EJL3 (i845PE), 9BJF2 (i845GE) a 9SJL (SiS648).
  • Summit je low-endová série určená pro „šetřílky“, kteří nevyžadují pokročilé funkce či luxusní vybavení. Klíčové vlastnosti těchto základních desek je šest PCI slotů, tři až čtyři DIMM sloty, podpora LAN, USB 2.0, tmavě hnědé PCB a pozlacené konektory a chladič NorthBridge. Produkty rodiny Summit se dodávají v originální krabici s nutným softwarem a Linuxem.
Když jsme si probrali jednotlivé rodiny základních desek Chaintech, podívejme se ještě na několik zástupců, kteří se objeví v nejbližší době. Těchto pět motherboardů by mělo být představeno nyní v září:
  • 7NJL Apogee je založen na čipové sadě nVidia nForce2 se SouthBridge typu MCP2. Z toho vyplývá i podpora Duronu/Athlonu/ Athlonu XP na 100/133MHz FSB a dual-channel DDR400. Deska je vybavena šesti porty USB 2.0, 6kanálovým audiem C-Media CMI8738 a 10/100Mbit Ethernetem. Vstupní a výstupní periferie zahrnují AGP 8x, pět PCI slotů a jeden slot ACR.
  • 7NJS Zenith je taktéž určen pro Socket A a i ostatní specifikace jsou shodné s předchozím modelem. Jediný rozdíl je integrace řadiče ATA/133 RAID a IEEE1394.
  • 7VJS Zenith náležící do high-endové rodiny základních desek je založen na čipové sadě VIA KT400. Obsahuje tedy čtyři DIMM sloty pro DDR400/333/266, AGP 8x, 6 PCI slotů, 6kanálové audio, 6 USB 2.0 portů a integrovaný řadič pro ATA/133 RAID a IEEE1394.
  • 9GJS Zenith je dalším zástupcem luxusní série Zenith, ale tentokrát je určen pro Socket478 a jeho Pentium 4, protože jeho základem je čipová sada Intel Granite Bay. Paměti nejsou silnou stránkou tohoto čipsetu a na desce naleznete pouze 2 DIMM sloty pro DDR266/200. Nechybí rozhraní AGP 8x, 6kanálové audio, podpora LAN, šestice portů USB 2.0 a nadstandardní řadiče pro SerialATA, ATA/133 RAID a IEEE1394.
  • 9SJL Apogee je vybaven čipsetem SiS648, což značí podporu platformy Pentium 4 na 400/533MHz frekvenci FSB. Čipová sada podporuje šest USB 2.0 portů, 3 DIMM sloty pro DDR333/266, AGP 8x a 6 PCI slotů, externí řadiče pak zajišťují 6kanálové audio (C-media CMI8738) a 10/100Mbit Ethernet (RTL8100B).

Zdroj: X-Bit Labs
reklama
reklama
reklama