Chipset Intel Z390 přináší CNVi a USB 3.1 Gen2 porty

Chipset Intel Z390 přináší CNVi a USB 3.1 Gen2 porty
, , aktualita
Spolu s novými procesory Intel Core 9. generace byla představena také nová čipová sada Intel Z390. Ta vylepšuje stávající chipset Intel Z370 např. o podporu bezdrátové konektivity nebo o rychlejší USB porty.
K oblíbeným
reklama
Intel včera představil nové procesor Intel Core 9. generace (Coffe Lake-S Refresh) a nezapomněl ani na nový chipset Intel Z390. Stejně jako se výše zmíněné procesory příliš neliší od předchozí generace, podobné je to i s chipsetem, který je jen mírným vylepšením modelu Z370. Jednou ze změn je tak podpora rychlejších USB 3.1 Gen2 portů, a to až šesti (Z370 sám o sobě nepodporoval ani jeden, případná podpora nejčastěji dvou takových portů byla řešena přidáním řadičů třetích stran). Celkově je podporováno maximálně 14 USB portů v různých kombinacích (max. 10 USB 3.1 Gen 1, max. 6 USB 3.1 Gen2).
 
Chipset Intel Z390
 
Další novinkou Intelu Z390 je podpora technologie CNVi, tedy integrace části bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth (Intel Wireless-AC MAC). V dalších specifikacích jsou už chipsety Intel Z370 a Z390 shodné. Podporují tedy procesory s paticí LGA1151, spolupracují s dvoukanálovým DDR4 řadičem procesorů a je možné využít maximálně dvou modulů na kanál (celkem tedy 4 moduly). Lze využít 3 grafické výstupy, přetaktovávat procesor, je zde také podpora pro maximálně 24 PCI-Express 3.0 linek. Počet SATA 3.0 portů zůstává na šesti, umí také disková pole RAID 0, 1, 5 a 10 a nechybí ani možnost využít technologii Intel Optane. Spotřeba celého chipsetu se zastavila na hodnotě 6W (TDP).
 
Pokud jde o kompatibilitu, pak by všechny procesory Intel Core 8. i 9. generace měly fungovat na základních deskách s čipovými sadami řady 300, tedy na nejnovější Z390 i starších Z370, H370, B360 a H310. Nové procesory tak budou moci využít i majitelé trochu starších desek. Naopak majitelé chipsetů řady Intel 100 a 200 už nové Coffe Lake-S Refresh nebudou moci použít, přestože mají LGA1151 socket. Důvodem jsou údajně limity BIOSu a ME (Intel Management Engine).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí? Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí?
AMD Radeon RX 5500 XT by se měly už brzy dostat do prodeje či alespoň oficiálního předprodeje, přičemž ten neoficiální už v podstatě začal. Můžeme se tak podívat na úvodní nabídku i ceny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army
Společnost HIS v posledních letech u nás v podstatě zmizela z trhu. Přesto produkuje grafické karty i nadále a přichází s novými modely AMD Radeon RX 5700 XT Pink a Blue Army. Netradiční zbarvení plně odpovídá názvu karet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021 AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021
AMD dle nejnovějších zpráv rozhodně nechce na nic čekat a hodlá v roce 2021 vypustit na trh procesory s architekturou Zen 4, které už budou založeny na 5nm procesu. O takovém záměru jsme nicméně už věděli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru
NASA konečně zveřejnila data z prvních dvou průletů sondy Parker Solar Probe kolem Slunce, respektive skrz jeho korónu. Tyto výsledky se už dostaly do několika studií a ukazují na místo vzniku slunečního větru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích
Mozilla se rozhodla stáhnout z nabídky pro webový prohlížeč Firefox rozšíření Avast a AVG. Důvodem je to, že množství a rozmanitost dat, které tato rozšíření sbírala, šlo daleko za hranice tolerance. Doplněno o vyjádření Avastu.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů