Chipset Intel Z390 přináší CNVi a USB 3.1 Gen2 porty

Chipset Intel Z390 přináší CNVi a USB 3.1 Gen2 porty
, , aktualita
Spolu s novými procesory Intel Core 9. generace byla představena také nová čipová sada Intel Z390. Ta vylepšuje stávající chipset Intel Z370 např. o podporu bezdrátové konektivity nebo o rychlejší USB porty.
K oblíbeným
reklama
Intel včera představil nové procesor Intel Core 9. generace (Coffe Lake-S Refresh) a nezapomněl ani na nový chipset Intel Z390. Stejně jako se výše zmíněné procesory příliš neliší od předchozí generace, podobné je to i s chipsetem, který je jen mírným vylepšením modelu Z370. Jednou ze změn je tak podpora rychlejších USB 3.1 Gen2 portů, a to až šesti (Z370 sám o sobě nepodporoval ani jeden, případná podpora nejčastěji dvou takových portů byla řešena přidáním řadičů třetích stran). Celkově je podporováno maximálně 14 USB portů v různých kombinacích (max. 10 USB 3.1 Gen 1, max. 6 USB 3.1 Gen2).
 
Chipset Intel Z390
 
Další novinkou Intelu Z390 je podpora technologie CNVi, tedy integrace části bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth (Intel Wireless-AC MAC). V dalších specifikacích jsou už chipsety Intel Z370 a Z390 shodné. Podporují tedy procesory s paticí LGA1151, spolupracují s dvoukanálovým DDR4 řadičem procesorů a je možné využít maximálně dvou modulů na kanál (celkem tedy 4 moduly). Lze využít 3 grafické výstupy, přetaktovávat procesor, je zde také podpora pro maximálně 24 PCI-Express 3.0 linek. Počet SATA 3.0 portů zůstává na šesti, umí také disková pole RAID 0, 1, 5 a 10 a nechybí ani možnost využít technologii Intel Optane. Spotřeba celého chipsetu se zastavila na hodnotě 6W (TDP).
 
Pokud jde o kompatibilitu, pak by všechny procesory Intel Core 8. i 9. generace měly fungovat na základních deskách s čipovými sadami řady 300, tedy na nejnovější Z390 i starších Z370, H370, B360 a H310. Nové procesory tak budou moci využít i majitelé trochu starších desek. Naopak majitelé chipsetů řady Intel 100 a 200 už nové Coffe Lake-S Refresh nebudou moci použít, přestože mají LGA1151 socket. Důvodem jsou údajně limity BIOSu a ME (Intel Management Engine).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář