Chipset Intel Z390 přináší CNVi a USB 3.1 Gen2 porty

Chipset Intel Z390 přináší CNVi a USB 3.1 Gen2 porty
, , aktualita
Spolu s novými procesory Intel Core 9. generace byla představena také nová čipová sada Intel Z390. Ta vylepšuje stávající chipset Intel Z370 např. o podporu bezdrátové konektivity nebo o rychlejší USB porty.
K oblíbeným
reklama
Intel včera představil nové procesor Intel Core 9. generace (Coffe Lake-S Refresh) a nezapomněl ani na nový chipset Intel Z390. Stejně jako se výše zmíněné procesory příliš neliší od předchozí generace, podobné je to i s chipsetem, který je jen mírným vylepšením modelu Z370. Jednou ze změn je tak podpora rychlejších USB 3.1 Gen2 portů, a to až šesti (Z370 sám o sobě nepodporoval ani jeden, případná podpora nejčastěji dvou takových portů byla řešena přidáním řadičů třetích stran). Celkově je podporováno maximálně 14 USB portů v různých kombinacích (max. 10 USB 3.1 Gen 1, max. 6 USB 3.1 Gen2).
 
Chipset Intel Z390
 
Další novinkou Intelu Z390 je podpora technologie CNVi, tedy integrace části bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth (Intel Wireless-AC MAC). V dalších specifikacích jsou už chipsety Intel Z370 a Z390 shodné. Podporují tedy procesory s paticí LGA1151, spolupracují s dvoukanálovým DDR4 řadičem procesorů a je možné využít maximálně dvou modulů na kanál (celkem tedy 4 moduly). Lze využít 3 grafické výstupy, přetaktovávat procesor, je zde také podpora pro maximálně 24 PCI-Express 3.0 linek. Počet SATA 3.0 portů zůstává na šesti, umí také disková pole RAID 0, 1, 5 a 10 a nechybí ani možnost využít technologii Intel Optane. Spotřeba celého chipsetu se zastavila na hodnotě 6W (TDP).
 
Pokud jde o kompatibilitu, pak by všechny procesory Intel Core 8. i 9. generace měly fungovat na základních deskách s čipovými sadami řady 300, tedy na nejnovější Z390 i starších Z370, H370, B360 a H310. Nové procesory tak budou moci využít i majitelé trochu starších desek. Naopak majitelé chipsetů řady Intel 100 a 200 už nové Coffe Lake-S Refresh nebudou moci použít, přestože mají LGA1151 socket. Důvodem jsou údajně limity BIOSu a ME (Intel Management Engine).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů