Chipset Intel Z390 přináší CNVi a USB 3.1 Gen2 porty

Chipset Intel Z390 přináší CNVi a USB 3.1 Gen2 porty
, , aktualita
Spolu s novými procesory Intel Core 9. generace byla představena také nová čipová sada Intel Z390. Ta vylepšuje stávající chipset Intel Z370 např. o podporu bezdrátové konektivity nebo o rychlejší USB porty.
K oblíbeným
reklama
Intel včera představil nové procesor Intel Core 9. generace (Coffe Lake-S Refresh) a nezapomněl ani na nový chipset Intel Z390. Stejně jako se výše zmíněné procesory příliš neliší od předchozí generace, podobné je to i s chipsetem, který je jen mírným vylepšením modelu Z370. Jednou ze změn je tak podpora rychlejších USB 3.1 Gen2 portů, a to až šesti (Z370 sám o sobě nepodporoval ani jeden, případná podpora nejčastěji dvou takových portů byla řešena přidáním řadičů třetích stran). Celkově je podporováno maximálně 14 USB portů v různých kombinacích (max. 10 USB 3.1 Gen 1, max. 6 USB 3.1 Gen2).
 
Chipset Intel Z390
 
Další novinkou Intelu Z390 je podpora technologie CNVi, tedy integrace části bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth (Intel Wireless-AC MAC). V dalších specifikacích jsou už chipsety Intel Z370 a Z390 shodné. Podporují tedy procesory s paticí LGA1151, spolupracují s dvoukanálovým DDR4 řadičem procesorů a je možné využít maximálně dvou modulů na kanál (celkem tedy 4 moduly). Lze využít 3 grafické výstupy, přetaktovávat procesor, je zde také podpora pro maximálně 24 PCI-Express 3.0 linek. Počet SATA 3.0 portů zůstává na šesti, umí také disková pole RAID 0, 1, 5 a 10 a nechybí ani možnost využít technologii Intel Optane. Spotřeba celého chipsetu se zastavila na hodnotě 6W (TDP).
 
Pokud jde o kompatibilitu, pak by všechny procesory Intel Core 8. i 9. generace měly fungovat na základních deskách s čipovými sadami řady 300, tedy na nejnovější Z390 i starších Z370, H370, B360 a H310. Nové procesory tak budou moci využít i majitelé trochu starších desek. Naopak majitelé chipsetů řady Intel 100 a 200 už nové Coffe Lake-S Refresh nebudou moci použít, přestože mají LGA1151 socket. Důvodem jsou údajně limity BIOSu a ME (Intel Management Engine).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu
Sociální síť Facebook má za poslední rok opravdu hodně obrovských průšvihů a očividně to jen tak neskončí. Nyní se zjistilo, že stovky milionů uživatelů mělo svá hesla uložena v plaintextu a zaměstnanci společnosti k nim mohli mít přístup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci
NVIDIA už dlouho nabízí své Game Ready Driver, které vždy ve své nové verzi reagují na nabídku nejdůležitějších herních novinek. Nyní tu máme Creator Ready Driver a je jasné, že půjde o stejnou věc, jen ne pro hry, ale pro jiné aplikace. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře
Na GDC byl představen další model headsetu Oculus Rift, který dostal prosté označení S. Jde o přímého následovníka původního modelu Oculus Rift, který stále vyžaduje kabely, ale nabízí vyšší rozlišení a schopnost se sám orientovat v prostoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu
Intel se odhodlal po řadě let zásadním způsobem vylepšit své běžné integrované grafické čipy. Chystá si 11. generaci grafické architektury a pro běžné GT2 to bude znamenat především jednu věc. Počet jednotek EU se navýší z 24 na 64. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre
Intel se také účastní GDC a je připraven se s námi podělit o své inovace v oblasti PC grafiky. Dozvíme se tak o Graphics Command Centre, které bude sloužit nastavení grafiky ve hrách či o komunitě The Odyssey nebo programu GameDev Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře