reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Chladit se nemusí vždy jen procesor

, , zpráva
Chladit se nemusí vždy jen procesor
Kromě samotného procesoru je možno chladit i další komponenty počítače a i s tenkým chladičem lze dosáhnout zlepšení. My se dnes budeme věnovat pevným diskům a jejich chlazení, u kterých jde především o zvýšení spolehlivosti a prodloužení jejich životnosti.
Kromě samotného procesoru je možno chladit i další komponenty počítače - v současné době již existují i procesory, kterých se to tak moc netýká. dokonce jsme o nich nedávno psali - no uvidíme, jak se ujmou na trhu, protože jejich hlavním účelem použití jsou především mobilní systémy. My se ale dále budeme věnovat pevným diskům a jejich chlazení. Nyní asi většina čtenářů namítne, že chlazením - byť by bylo sebedokonalejší - se zvýšení výkonu nedočkáme. Ano mají pravdu, nicméně v tomto případě jde především o zvýšení spolehlivosti a prodloužení životnosti pevného disku.
cooler


Chlazení pevných disků samozřejmě přichází v úvahu v především těchto případech: disk je namontován v nevhodné poloze bez možnosti přirozené cirkulace vzduchu, pevné disky s vyšší rychlostí otáčení (7200 ot/min nebo dokonce i kategorie 10 k) a dále některé modely současných disků s vyšší spotřebou energie (tady si vzpomínám na model disku firmy Quantum, který jsme dokonce v loňském roce testovali - měl sice "žebrování", ale stejně byla teplota disku trochu vyšší).

Konstrukce samotného chladiče není nikterak převratná. Základ tvoří ventilátor o průměru 60 mm, který je zabudován do "vytvarovaného" chassis. Montáž se provádí na spodní straně disku pomocí upevňovacích otvorů a disk samotný je potom nutno přišroubovat "jen" po obou bočnicích (ostatně to je obvyklý postup při uchycení pevných disků - přišroubování ze sodní strany je dnes spíše výjimkou.

Technická specifikace:
Proud vzduchu 20 C/min
Rychlost otáčení 4000 ot/min
Typ ventilátoru s kuličkovými ložisky
Hladina hluku 25 dba
Napájení 12 V, 0.16 A, 1,92 W
Rozměry 125 x 100 x 14 [mm]
Doba mezi poruchami 45 000 hod
Připojení 5.25" konektor (stejný jako pro napájení HD)

Instalace chladiče je snadná, jedinou podmínkou je aby konstrukce skříně umožňovala montáž disku - t.j. pod pevným diskem je zapotřebí cca 20 mm prostoru. Dále nesmíme zapomenout připojit napájení ventilátoru - na volný konec napájecího konektoru zdroje.

Výsledky dosažené takovýmto přídavným chlazením jsou jednak závislé na konstrukci skříně a dále také na disku samotném (konkrétním modelu). Dále také na charakteru práce s pevným diskem (power management) a vytíženosti čtení a zápisu (aplikace). Pro informace jakých výsledků bylo dosaženo při odkrytované skříni a po zakrytování je možno shlédnout zde.

Ještě zbývá dodat, že cena takovéhoto chladiče pevných disků se pohybuje okolo 16$. No nečekejme na horké letní dny, aby nebylo pozdě.

Dle Speedy3d
reklama
reklama
reklama
reklama