Chrome nejbezpečnější prohlížeč, IE na posledním místě

Chrome nejbezpečnější prohlížeč, IE na posledním místě
, , aktualita
18. a 19. března se uskutečnila hackerská soutěž Pwn2Own ve Vancouveru. Mohli jsme tam vidět souboj o nejbezpečnější webový prohlížeč mezi platformami, jakými jsou Mozilla Firefox, Google Chrome, IE od Microsoftu nebo Safari od Applu.
K oblíbeným
reklama
Na letošní hackerské soutěži Pwn2Own hackeři soutěžili v nalezení bezpečnostních chyb v nejpoužívanějších prohlížečích. Nebyla to ale typická soutěž, protože na prokázání svých dovedností měli pouze 30 minut. Ale za své úsilí byli v případě úspěchu náležitě ohodnoceni.

Firmou, která zastřešovala finanční ocenění, bylo HP, které rozdalo ve dvou dnech soutěže celkem 557 500 dolarů (asi 14 milionů Kč). Z toho byla velká část rozdána první den, kdy se hledaly chyby v IE, ve Firefoxu a dále i v produktech Adobe - Flash a Reader. Druhý den se hledaly chyby v Chromu, Safari a znova ve Firefoxu a v IE.

Nakonec byly nalezeny bezpečnostní chyby ve všech vyhledávačích, dalo by se říct, že všechny webové prohlížeče byly hacknuty. Nejtěžší na prolomení byl Chrome, ve kterém byla nalezena pouze jedna bezpečnostní chyba. Na druhém místě skončilo Safari od Applu se dvěma chybami. Dále byly také hledány chyby i v aplikacích třetích stran, takže byly nalezeny tři a tři chyby v produktech Adobe - Flash a Reader. Na třetím místě v prohlížečích se umístila Mozilla Firefox se třemi chybami. A na posledním místě se tradičně umístil Internet Explorer. Také bylo nalezeno pět chyb v samotných Windows.

Největší podíl na výhrách si odnesl Korejec Jung Hoon Lee, který jako jediný prolomil Chrome. Celkem získal 225 000 dolarů (asi 5,6 milionů Kč) a z toho získal 110 000 dolarů (2,75 milionů Kč) za 2 minuty. Ale Chrome nebyl jediný prohlížeč, kde objevil chyby, hacknul i IE a Safari. HP ho dokonce odměnilo i za nalezení bezpečnostní chyby v betaverzi Chromu.

Letošní výsledky se oproti minulým ročníkům moc neměnily, Chrome, který byl postaven s důrazem na bezpečnost, byl vždy na vrcholcích tabulek. Mozilla za poslední roky přepsala spoustu částí svého prohlížeče, ale i přesto to vypadá, že dolaďování ještě chvíli potrvá.

Internet Explorer, který se pravidelně umisťuje na posledním místě, bude konečně nahrazen zcela novým prohlížečem - Spartanem. Ten by s sebou měl přinést i větší bezpečnost a celkově mnohem lepší výsledky. Takže v jeho případě bychom v následujících ročnících mohli očekávat zásadně lepší umístění mezi dalšími prohlížeči.

Odpovědi firem, které stojí za prohlížeči, na sebe nenechaly dlouho čekat, třeba Mozilla už den po soutěži vypustila záplaty pro desktopový Firefox, ale i pro mobilní. Takže se zase můžeme těšit na zlepšení zabezpečení našich počítačů i mobilních telefonů.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2 V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2
Singapurská společnost Sunseap Group chce v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou solární elektrárnu, která bude plovoucí. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Včera, aktualita, Milan Šurkala37 komentářů
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek12 komentářů