www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Chrome OS nyní podporuje Linux i jeho aplikace

Chrome OS nyní podporuje Linux i jeho aplikace
, , aktualita
Operační systém Chrome OS je znám tím, že pracuje hlavně s online aplikacemi, ovšem postupně se začal rozšiřovat i o offline aplikace, tedy takové, jejichž data jsou uložena lokálně. Nyní přibyla i jiná možnost, a sice provozování plných linuxových aplikací.
K oblíbeným
reklama
Google Chrome OS tedy začal jako operační systém, který byl určen k provozování online aplikací. Vývojáři pak ale začali přidávat nové možnosti, které do jisté míry umožní pracovat i offline. Konkrétně jde o aplikace napsané v HTML5, což je třeba Gmail nebo Google Drive. Ty tak nutně nepotřebují pro své využití internetovou konektivitu. Uživatel tak může něco zdánlivě uložit na Google Drive, ale data mohou zůstat na lokálním úložišti až do příští synchronizace s cloudem, čili ukládání do cloudu neprobíhá v reálném čase. V minulém roce také Google oznámil, že Chrome OS bude podporovat plné aplikace pro Android a nyní pracovník firmy Google, Francois Beaufort, oznámil, že můžeme přímo v okně systému Chrome OS spustit systém Linux a na něm spustit libovolnou linuxovou aplikaci. Není tak nutné využívat virtuální terminály a přepínat se mezi nimi.

Stále je ale samozřejmě možné na počítač Chromebook nainstalovat vedle Chrome OS i Linux a využít dual boot. Běh Linuxu pod Chrome OS je ale pohodlnější a zajistí nám ho nový nástroj pojmenovaný Crouton. Abychom si mohli Linux nainstalovat, stačí Chromebook přepnout do vývojářského režimu, nainstalovat rozšíření Crouton, stáhnout si příslušný nástroj a pak už stačí vepsat do příkazové řádky jeden příkaz. Instalace je podrobně popsána v původním příspěvku Beauforta na Google+ (viz zdroj).

Google jistě dělá dobře, když umožňuje uživatelům využívat jiné systémy a jejich aplikace, však v očích uživatelů to z Chromebooků a Chrome OS dělá daleko atraktivnější počítače, na nichž budou moci využít aplikace, ne něž jsou dosud zvyklí.

Zdroj: Google
reklama
Nejnovější články
RTX 3090 prodeji možná poráží celou řadu Radeonů RX 6000, napovídá Steam RTX 3090 prodeji možná poráží celou řadu Radeonů RX 6000, napovídá Steam
Tradiční průzkum hardwaru od společnosti Steam ukazuje jednu zajímavou skutečnost. Na platformě se používá tak moc karet GeForce RTX 3090, že překonávají celou řadu nových Radeonů RX 6000 dohromady.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
4.8.2021, aktualita, Milan Šurkala38 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
4.8.2021, aktualita, Jan Vítek