Chrome se zbaví nepříjemné drobnosti. Díky vývojáři z Microsoftu

Chrome se zbaví nepříjemné drobnosti. Díky vývojáři z Microsoftu
, , aktualita
Chromě změní způsob, jak otevírá přetažené soubory. Díky tomu by už nemělo nemělo hrozit, že uživatel přijde o aktuální stránku. Novinka se objeví také v prohlížeči Edge, který je rovněž založen jádru Chromium. Se změnou přišel vývojář z Microsoftu.
K oblíbeným
reklama
Pokud čas od času používáte v Chromu funkci drag & drop, možná se vám stalo, že jste přetahovaný soubor omylem vložili přímo do otevřeného okna. Tím došlo k otevření souboru, HTML, PDF nebo třeba obrázku přímo v daném okně a zavření původní stránky. Taková nehoda může být o to nepříjemnější, pokud máte na stránce např. rozpracovaný formulář, takže přijdete o jeho obsah. Jak říká jedna československá filmová klasika, jde o „politováníhodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za deset let“. Zrovna k němu ovšem ve chvíli, kdy je to nejvíce nepříjemné.
 
 
Naštěstí je na cestě řešení, které se objevilo v softwaru Chromium 85.0.4163.0. A uživatelé prohlížeče Chrome, kteří používají sestavení z kanálu Canary, již mohou novinku vyzkoušet. Potom bude pár týdnů trvat, než se dostane do stabilního Chromu, na který spoléhá naprostá většina uživatelů. A funkce se objeví také v novém prohlížeči Microsoft Edge. S jednoduchým řešením přišel vývojář s přezdívkou Ericlaw, který pracuje v Microsoftu, a to konkrétně právě na prohlížeči Edge. Nejnovější generace tohoto programu totiž používá také open-source jádro Chromium, proto vlastně Google a Microsoft přispívají nejen k vývoji vlastního, ale také konkurenčních prohlížečů. Chromium využívají i desítky menších prohlížečů, mezi které patří Opera, Torch, Vivaldi nebo ruský Yandex Browser.
 
A jak tedy bude možné používat funkci „drop to navigate“ po aktualizaci? Po vložení se soubor otevře v novém okně, což možná části uživatelů přidělá práci, ale mnoha jiným tato změna naopak ušetří starosti se ztraceným obsahem. Pokud bude chtít uživatel nahradit souborem jakoukoliv otevřenou stránku, může jej „upustit“ přímo na danou kartu na liště. O tom, která karta bude nahrazena, bude informovat bílá šipka. Vložením mezi karty se otevře nová karta na dané pozici, ve které se otevře přetahovaný soubor. Jak vývojář připomíná na svém blogu, stejný osud daleko dříve potkal i jinou funkci ve webových prohlížečích. Jedná se o návrat na předchozí stránku pomocí klávesy Backspace. I tato funkce sice mohla být pro leckoho užitečná, ale v případě nechtěného dotyku mohla způsobit nepříjemnosti.
 
 
Spolupráce Googlu a Microsoftu na jádru Chromium probíhá na pozadí krutého boje mezi prohlížeči Chrome a Edge. Obě společnosti se snaží přetáhnout uživatele od konkurence a mnohdy k tomu využívají reklamy. Google kupříkladu nedávno začal přidávat reklamu na svůj prohlížeč do e-mailových upozornění, které zasílá uživatelům Gmailu, pokud se někdo přihlásí k jejich účtu. V minulosti také Google,vnucoval svůj prohlížeč uživatelům Edge pomocí vyskakovacích oken ve vyhledávači, YouTube Dokumentech, Disku či jiných službách. Microsoft zase naopak pomocí lišty láká uživatele Chromu třeba v e-mailovém klientu Outlook nebo zobrazuje tip na Edge při vyhledávání názvu nestaženého konkurenčního prohlížeče ve Windows 10.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Včera, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů