www.svethardware.cz
>
>
>

Chytrá domácnost za 7000 Kč dle Samsugu

Chytrá domácnost za 7000 Kč dle Samsugu
, , aktualita
Chytrá domácnost už dávno není téma, které by se dalo považovat za nové. Výrobci elektroniky nám je slibují už dávno, ale nedá se říci, že by potřebné produkty byly nějak rozšířené. Nyní se o to bude snažit Samsung s jeho SmartThings.
K oblíbeným
reklama
Samozřejmě nepůjde o chytrou domácnost ve stylu sci-fi, v níž s námi bude konverzovat toustovač a domácí robot převlíkne postel. Půjde o různé propojené elektronické produkty, k čemuž Samsung se svými SmartThings využije jeden centrální hub, který je bude obsluhovat. Ten bude také pracovat i v případě výpadku dodávek energie, čili bude mít svou vlastní baterie (4x AA), což je z hlediska zabezpečení velice důležité. Však častý krok zlodějů je vyhození pojistek.

Koncept firmy Samsung je tedy jednoduchý. K centrálnímu hubu se budou bezdrátově napojovat různá zařízení, která mohou jednak sloužit jako detektory, potom pro ovládání jiných spotřebičů nebo zcela samostatně. Detektor třeba zjistí, že někdo přišel domů a na základě toho může hub na dálku zapnout různé spotřebiče. Počítá se také s chytrými žárovkami a vůbec systémy osvětlení.

Způsob použití pak už bude záviset pouze na uživateli, který může použít různé detektory pohybu, světla, kouře nebo i vlhkosti. Ten může být využit v případě záplav k vypnutí celého napájení v domácnosti. Spotřebiče pak budeme moci ovládat na dálku s pomocí mobilního telefonu, takže si můžeme třeba krátce před příjezdem předehřát troubu, zapnout kávovar, apod. Je jasné, že řada těchto věcí si vyžádá velké zásahy do zařízení domácnosti a v ideálním případě by se s takovým systémem mělo počítat už při stavbě domu či rekonstrukci, ale bezdrátové rozhraní je jistým usnadněním. Samsung pro komunikaci využívá protokoly ZigBee, Z-Wave, IP a rozhraní s dosahem 15 až 40 metrů (záleží na prostředí).

Co nás má tedy přinutit k tomu, abychom o takové výbavě domácnosti vůbec uvažovali? Jde především o cenu, kterou Samsung nasadil relativně nízko, tedy vzhledem k cenám jiných řešení. Základní verzi SmartThings s hubem pořídíme za cenu přes 7000 Kč a dostaneme k tomu ještě detektor pohybu, detektor otevřených/zavřených dveří, detektor zjišťující přítomnost majitele a ovladatelnou zásuvku. Hub můžeme ale pořídit i samotný za nižší částku (99 USD) stejně jako samostatné senzory a další zařízení pro tento systém, jejichž nabídka se má dále rozšiřovat. Důležité také je, že Samsung spolupracuje i s ostatními výrobci, kteří pro tento systém produkují kompatibilní produkty. Jde třeba o Osram či Cree a jejich žárovky, zvukové systémy od Bose, elektronické zámky Schlage, termostaty Honeywell a Ecobee či IP kamery D-Link. Těchto produktů tak již je několik desítek.

Zdroj: TZ Samsung
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů