www.svethardware.cz
>
>

Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů

Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
, , aktualita
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
K oblíbeným
reklama
Dle Nikkei Asia se to týká především japonského sekundárního trhu s vybavením pro továrny na výrobu počítačových čipů, kde pociťují velký zájem čínských firem a dle místních dealerů se kvůli tomu oproti minulému roku zvedla cena zboží v průměru o 20 procent a co se týče přímo litografických strojů, jejich cena se údajně v posledním roce až ztrojnásobila. 
 
Čínské firmy jako SMIC přitom hledají novou výbavu z druhé ruky právě proto, že na tu se pochopitelně nevztahují americké sankce, které znemožnily dodávky nových strojů. Zdroj z Mitsubishi UFJ Lease & Finance tak uvádí, že téměř devadesát procent použité výbavy pro továrny na výrobu čipů nyní proudí do Číny, přičemž se třeba za 100 milionů jenů (cca 20 milionů korun) prodávají i stroje, které byly ještě nedávno v podstatě bezcenné. 
 
 
Některé takto pořízené stroje jsou ihned použity ve výrobě, což je pochopitelné vzhledem k aktuálnímu celosvětovému nedostatku výrobních kapacit, ovšem značná část je prý skupována prostě jen pro případ, že by v budoucnu ještě mohly být užitečné, v čemž se jasně odráží vysoká míra nejistoty mezi čínskými firmami. O to se ale prodejci v Japonsku pochopitelně moc nestarají. Ti jsou velice rádi, že mohou nyní slušně prodat i to, z čeho by byl jinak zakrátko už jen šrot. 
 
Pochopitelně také nepůjde jen o Japonsko. Server Bloomberg už dříve uvedl, že čínské firmy už stačily utratit kolem 32 miliard dolarů za výbavu zakoupenou i v Jižní Koreji, na Tchaj-wanu i jinde a zájem nehasne. 
 
Čína má přitom jeden velký a dobře známý cíl, a to soběstačnost ve výrobě čipů i výsledných zařízení. Proto se v ní začaly už dříve budovat provozy pro výrobu pamětí různého typu a firmy jako SMIC začaly mohutně investovat do rozvoje výrobních technologií a měly ambice dohnat i světové velikány. Jenomže to vypadá, že složité vztahy s USA nyní tyto snahy velice úspěšně hatí a "černá listina" opravdu funguje, neboť pro západní výrobní zařízení Čína nemá svou alternativu. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače
Chtělo by se říci spíše "relativně levné", neboť přepínač či switch může být pro někoho zboží, za něž je ochoten utratit nanejvýš pár stovek. Rychlý Ethernet ale není levný, i když 130 dolarů za 2,5GbE switch už není tak moc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej
Facebook není v této době jediný, koho se týká další velký únik dat. Shodou okolností jde opět o cca půl miliardy uživatelských účtů, jejichž data jsou nyní k dispozici. Někdo se tak nyní snaží obohatit jejich prodejem. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU
Nedávno by se nad tím nikdo nepozastavil, ale nyní působí reklama Intelu na mobilní procesory Core, v níž se ukazuje MacBook Pro, poněkud komicky. A to zvláště ve světle nové reklamní kampaně Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře