www.svethardware.cz
>
>
>

Čínská CXMT rozjíždí výrobu DRAM využívajíce know-how zaniklé Qimondy

Čínská CXMT rozjíždí výrobu DRAM využívajíce know-how zaniklé Qimondy
, , aktualita
Je velice dobře známo, že Čína by ráda měla k dispozici vlastní bohaté zdroje počítačových pamětí, k čemuž ostatně už nějaký ten rok směřuje. Nyní se tam můžeme bavit o nových aktivitách společnosti CXMT. 
K oblíbeným
reklama
ChangXin Memory Technologies (CXMT) je společnost, která nyní disponuje duševním vlastnictvím firmy Qimonda s centrálou v Německu, která byla svého času druhým největším výrobcem pamětí na světě, ale nyní už je dávno po svém bankrotu. Samotnou CXMT jsme také dříve znali jako Innotron a ta nyní začala produkci pomocí 19nm procesu a v roadmapách má výrobu všemožných typů pamětí DRAM. Plánuje i výstavbu dvou nových továren, aby navýšila kapacitu. 
 
 
I CXMT tak spadá do známé iniciativy Made in China 2025, která využívá bohaté zdroje Čínské vlády a má za úkol rozvinout výrobu především technicky pokročilých produktů, mezi něž moderní DRAM jistě patří. A ty ostatně Čína potřebuje, protože tamní továrny spolknou pro své produkty asi polovinu světové produkce těchto pamětí. 
 
 
CXMT aktuálně provozuje jednu továrnu s 3000 zaměstnanci (z toho 77 % inženýrů pracujících na vývoji) a nějakými 65 tisíci metrů čtverečných, co se týče výrobního prostoru (cleanroom). Důležité je ale především to, že do konce roku chce firma v tomto provozu zpracovávat měsíčně kolem 120 tisíc 300mm waferů, a to 1Xnm technologiemi. A to přitom plánuje výstavbu dalších dvou továren, což přitom ve světle aktuálního přebytku pamětí DRAM na trhu vypadá jako aktivita, které by se mohla obávat především aktuální silná trojice vyrábějící DRAM - Samsung, SK Hynix a Micron. I když to je otázka, neboť v této době žádný z čínských výrobců pamětí hrozbu rozhodně nepředstavuje.  
 
 
CXMT sice disponuje duševním vlastnictvím Qimondy, ovšem nepatří této firmě, ale stále americkému Micronu, ovšem vládne jím prý také společnost Xi'an UniIC. Sázet ale můžeme spíše na Micron, s nímž má CXMT dle zdroje nadstandardní vztahy. 
 
Aktuálně CXMT pomocí 19nm procesu rozjela výrobu 4Gb a 8Gb čipů DDR4 a ty chce dostat na trh během příštího kvartálu. Na stejném procesu také založí paměti LPDDR4X pro druhou polovinu příštího roku a dále má v roadmapách paměti DDR5, LPDDR5, DDR5 i GDDR6.
 
Za povšimnutí také stojí to, že CXMT do budoucna počítá s využitím extrémní ultrafialové litografie (EUVL) a také s nasazením nových typů tranzistorů včetně GAA - Gate All Around. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala