13.1.2021, Jan Vítek, aktualita

Čínská společnost SMIC je ve své domovině největší výrobce počítačových čipů a loni v září se ocitla na černé listině vlády Spojených států, kvůli čemuž ztratila možnost obchodovat s americkými firmami. Jak se s tím snaží vypořádat?

reklama
to je super | od: Vlado258 (6)  13.1.202115:18
Čínska vláda musi pochopiť že kradnúť intelektuálne vlastníctvo nie je v poriadku. To že Trump uvalil sankcie na Čínu nakolko nerešpektuje intelektuálne vlastníctvo je super a ked SMIC pre to skrachuje o to lepšie.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(6)  nízká(7)
Re: to je super | od: Dedecekhribecek (118)  13.1.202118:14
Souhlasím s Vámi je nyní na amerických politicích aby umravnili americké podnikatele kteří v honbě za dolarem tenhle stav zapříčinili.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(5)
Re: to je super | od: blue.sun (181)  13.1.202118:55
Nedokázal to ambiciózní Trumpeta a nedokáže to ani Bidet.
Amerika by se měla naučit s Čínou obchodovat a spolupracovat, jenže na to už dávno nemá, tak jí zbývají jen zoufalé kroky v podobě sankcí a zákazů. Je jen smutné, že Evropa se tupě veze v americkém závěsu namísto vlastní zahraniční politky.
Ono by na oplátku vcelku stačilo pár velkým firmám, kdyby přesunuly svůj byznys z USA někam jinam. Politikům by velmi rychle došlo, jak snadno se celý ten jejich populistický nesmysl může zhroutit.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(3)
Re: to je super | od: Dedecekhribecek (118)  13.1.202121:17
To co politici Trump dokázal nebo co dokáže Biden uvidíme až za pár let. Jenom naivní člověk si bude myslet že se sankce vůči Čínským komunistům projeví takhle brzy.

To že se nejedná jak píšete o zoufalé kroky ukazují už nyní některá fakta. Jednak urputné snahy Číny prosadit jejich 3g technologie v Evropě. Dále pak to, že telefony Samsung už zase předbíhají Huawey a hlavně snahy čínských komunistů o oslabení vlivu sankcí a křik který spustili když na ně dopadly sankce hovoří o opaku. Sankce jsou správný krok který ťal do živého a čas ukáže jak fatální vliv to bude mít na komunistickou ekonomiku. Podívejte se na soudruha Putina jak svojí politikou odsunul Rusko na třetí kolej.

Dlouho trvalo kdy věhlasné společnosti z USA využívaly levnou pracovní sílu Číny a než se Čína naučila pole jejich potřeb pracovat. Stejně tak bude nějaký čas trvat než se ukáže, že bez západních technologií jsou čínští soudruzi jenom papírovými draky. Dočkejte času a uvidíte jak jste se mýlil.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(4)
Re: to je super | od: zolo_sk (595)  13.1.202121:29
To by sme si pomohli, keby nám tu teraz Čína nasadzovala 3g technologie. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(2)
Re: to je super | od: Dedecekhribecek (118)  13.1.202121:50
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(3)
Re: to je super | od: DarkRichelieu (668)  13.1.202123:06
Jen si sněte dál :­) Čínu to nevyšachuje jen přibrzdí, ale u nás to pocítíme s odstupem. Pomalu podává více patentů než USA a problémy řeší hned.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(0)
Re: to je super | od: Dedecekhribecek (118)  14.1.20218:41
Jednak to není snění a ale praktická znalost a zkušenost s komunisty. Také to je o vyhodnocování historie která se tu opět opakuje.

Čína se vyšachovává sama tím, že od spolupráce s demokratickým světem přechází do konfrontace s ním. Všechny komunistické režimy zašly na úbytě. Ten čínský režim si jenom dočasnou spoluprací s demokraciemi koupil čas navíc který nyní vyčerpá.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(4)
Re: to je super | od: DarkRichelieu (668)  14.1.20218:48
Ono je to ale přesně naopak, bez Čínského průmyslu dnes svět už fungovat nebude. Sice tu jsou pokusy s přesunem do jiných zemí jako je Vietnam, ale zase tam jsou komunisti a nemají ani zdaleka takové know­-how a kapacity atd. Indie je zase mnohem levnější, ale taky tam není absolutně nic. Prostě se vedou jen řeči, ale ve skutečnosti se dál vydělává.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(0)
Re: to je super | od: Dedecekhribecek (118)  14.1.202112:48
Stejně tak jak se továrny nastěhovaly do Číny tak se z ní mohou i odstěhovat. Nebude to hned a bude nás to stát hodně ale je to možné.

Nežijte jednom dneškem ale myslete na budoucnost.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(4)
Re: to je super | od: blue.sun (181)  14.1.202113:30
Jo? A kdo to zaplatí? Vždyť ten slovutný ­"západ­" na to nemá!
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Re: to je super | od: DarkRichelieu (668)  14.1.202113:39
To jsou takové ty sny o návratu průmyslu, ale nejsou na to prachy a to myslím biliony eur. Nejsou lidi a to myslím desítky milionů kvalifikovaných lidí a to nepočítám tu nekvalifikovanou. Chybí zkušenosti a čas to přestěhovat v době kdyby to mělo smysl.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(0)
Re: to je super | od: wrah666 (2790)  14.1.202114:15
Také je docela otázka, jestli se někdo vůbec bude pokoušet nějaký průmysl zakládat­- Sankce a cla mohou zmizet stejně tak rychle, jako se objevily a vám zbyde ztrátová fabrika a dluhy u banky. Plus pokud vám vůbec někdo na takový podnik půjčí. Přijdete do banky a ža chcete miliardu dolarů na založení ztrátového podniku.. Tipl bych, že pravděpodobně zavolají do nejbližšího blázince, že si mají dojet pro slibného klienta..
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Re: to je super | od: blue.sun (181)  14.1.202119:14
EU i USA se o něco podobného snaží, ale... ta šance je mizivá. Trump bojoval o návrat firem zpátky a dosáhl jen toho, že ho buď poslaly do háje, nebo se z Číny odstěhovaly třeba do Vietnamu či Indie.
Píšu to níže, jsou na to dotační programy. Jenže u těch je vždycky otázkou, zda slouží k nějaké podpoře skutečné změny, nebo jen k přerozdělení státních peněz do správných kapes. Už to, že samotné firmy se do ničeho podobného samy nehrnou, nejvíce vypovídá o smysluplnosti celé té šarády. O to hůř, když tomu ještě nějací zaostalci tleskají.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: to je super | od: Dedecekhribecek (118)  14.1.202116:30
Když měl západ peníze na postavení fabrik v Číně tak najde peníze i na postavení fabrik u sebe.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(4)
Re: to je super | od: blue.sun (181)  14.1.202119:09
Ach, ta tvá sladká naivita. Škoda jen, že to tak nebylo. Západ fabriky nestavěl, stavěla si je Čína sama, investice západních firem byly okolo 20 % ceny továren. Co bylo tady, to se pak zrušilo a zavřelo, přestavělo na cokoli jiného. A další modernizace a rozvoj si už platily ty čínské firmy samy.
Jenže obnova zpátky v Evropě by byla mnohem dražší, než je dvacetiletý rozpočet celé EU dohromady... A to nemluvím o dluhu v pracovní síle, ten je ještě mnohem vyšší. Nejen, že nemáme ty pracovníky do výroby, my už nemáme ani ty pracovníky do vývoje a laboratoří.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Re: to je super | od: DarkRichelieu (668)  15.1.20217:40
Někteří si myslí, že svět ovládají politici, ale svět ovládají korporace, oligarchové a banky skrze politiky. Dokud vlastníci průmyslu nebudou chtít se stěhovat zpět na západ, nikdo je nepřinutí. Pokud nějaký politik nebude skákat tak jak byznys píská, skončí jako Trump.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Re: to je super | od: Andir (479)  14.1.20219:28
spolupracovat s čínou a komoušema :D by mě zajímalo kdy se vyplatilo spolupracovat s diktátory :D nejlepší příklad máte vaše milované rusko když se paktovalo s německem pak za to zaplatili mnoha miliony životy :D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(4)
Re: to je super | od: blue.sun (181)  14.1.202110:34
Vtipné... člověk napíše něco pozitivního o potřebě spolupráce a nějaký odpad hned vytáhne ­"milované Rusko­". Vidíš, a já o Rusku přitom vůbec nepsal, to je smůla, co?
Po pravdě, takoví uvědomělí ­"demokrati­" jako ty se vůbec ničím neliší od uvědomělých svazáků. Rétorika stejná, znalosti stejně mizerné, výsledek taky.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(1)
Re: to je super | od: Dedecekhribecek (118)  14.1.202116:33
Co se nevymlouvat a odpovědět? Inu když negativa přebíjejí pozitiva tak nezbývá než útěk k ruskému tématu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Re: to je super | od: blue.sun (181)  14.1.202119:15
Já si s Ruskem nezačal, nauč se číst, hlupáčku.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: to je super | od: DarkRichelieu (668)  14.1.202110:49
Díky spolupráci s komunisty v Číně, západní svět strašně vydělával a vydělává. Díky levné pracovní síle, tedy vykořisťování pracujícího lidu a s pořádným balíkem pro komunistickou stranu, jsme si mohli dovolit to, co by jinak nešlo. Hadry, elektronika, vlastně mi řekněte co dnes není z Číny a to za pakatel. To že je dnes Čína tam kde je, za to nemůžou soudruzi v Číně, ale politici u nás na západě a tedy občané, protože si je zvolili :D Jen díky spolupráci a globálnímu propojení je hrozba války minimální, ano vedou se heroické řeči na obou stranách, ale ani jedna strana nemá na to vojensky porazit protivníka, aniž by utrpěla fatální škody. A to nemluvím ani o obsazování území, což je úplně mimo realitu dnešních vojenských doktrín. A pokud víme tak USA nevadí diktátoři, když pracují v jejich zájmu :D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(0)
Re: to je super | od: Dedecekhribecek (118)  14.1.202116:45
Ono nevyplácení spolupráce s diktaturou je následující.

Vydělává západ? No hlavně vydělávají čínští soudruzi. Ti pak ony peníze západní peníze cpou do plundrování světových moří rybolovem čínských flotil a kácením sibiřských lesů kdy si je Čína o Ruska ­"pronajímá­". O ekologické zátěží své krajiny potažmo celého světa a mrzačení vlastních lidí ani nepíši.

Nejtragičtější je tom všem je role jak Evropy tak USA kdy kupují čínské zboží a vše tohle svojí koupí čínského zboží podporují. Hlavně že bojují za lidská práva, ekologii a chrání přírodu. Opravdu kontraproduktivní konání.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(4)
Re: to je super | od: blue.sun (181)  13.1.202118:58
To je pěkný blábol. Čína je už dnes ve vývoji mnoha věcí rovnocenná vůči Evropě a USA. Další vývoj mobilních sítí je bez Huawei­/ZTE v podstatě nemožný, jelikož právě oni vlastní klíčové patenty. Bude teď Evropa tím zlodějem intelektuálního vlastnictví, aby mohla pokračovat v rozvoji? Tomu chcete tleskat?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(3)
Re: to je super | od: Dedecekhribecek (118)  13.1.202121:22
Promiňte ale tohle je jenom vlhký komunistický sen ­"Čína je už dnes ve vývoji mnoha věcí rovnocenná vůči Evropě a USA.­". Zapomněl jste totiž, na technologie které Číny nyní používá a bez kterých je zcela mimo hru.

Tohle zjednodušené vidění Čínských soudruhů povede k pádu Číny a deformuje vidění lidí kteří zcela nechápou komplikovanost a provázanost dnešního světa.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(4)
Re: to je super | od: blue.sun (181)  14.1.202110:36
K pádu Číny? Zatím se všechno obrací spíš proti západu. Najednou se omezuje výroba aut, protože nejsou čipy. Chybí ta proklatá čínská výrobní kapacita. A trpí Čína? Ne, trpí západní automobilky, protože si ty čipy nemohou vyrobit doma. A bohužel, na hloupou americkou politiku trpí i hloupá Evropa. Kvůli hloupým lidem jako vy a podobní uvědomělí ­"svazáci­".
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(0)
Re: to je super | od: Dedecekhribecek (118)  14.1.202116:54
Za současná omezení a nedostatky mohou hlavně omezení plynoucí z výskytu korona viru než že by to dokazovalo něco jiného.

Právě korona virus a chování čínské vlády související s jeho výskytem je dokladem toho jak je Čína neserózní partner a proč je nemoudré svěřovat svoje peníze rudé Číně.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(4)
Re: to je super | od: wrah666 (2790)  14.1.202117:15
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: to je super | od: blue.sun (181)  14.1.202119:16
Jestli tohle myslíš vážně, jsi blb. Takže doufám, že je to jen pokus o vtip.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
To je jenom začátek | od: Dedecekhribecek (118)  13.1.202114:21
Jestli dovezou suroviny je ale jenom ta první otázka. Pak budou následovat další jako dlouho suroviny budou moci dovážet, to samé platí i strojích, jestli ty svoje výrobky budou moci prodat a hlavně kde je budou moci prodat.

Žijeme v globální vesnici na což soudruzi poněkud pozapomněli.

Díky pane Vítku za pěkný článek.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(7)  nízká(5)
Re: To je jenom začátek | od: Pavel Matějka (790)  13.1.202115:15
Nechápu tvoji radost z tohoto svinstva. Opravdu stojíš o to, aby výrobců čipů ubývalo? Už takhle je jich zoufale málo.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(8)  nízká(4)
Re: To je jenom začátek | od: Dedecekhribecek (118)  13.1.202118:06
Jednak nemám radost. Myslím si ale, že to co jsme napsal je jenom chladná analýza stávající situace kdy mezi sebou soupeří dvě mocnosti.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(3)
Re: To je jenom začátek | od: DarkRichelieu (668)  14.1.20218:43
Problém je že mnoho surovin se těží právě v Číně, všechno svádíte na komunisty, ale komunisti jsou jenom zástupný problém a spása pro západ, aby mohl nějak Čínu zadržovat, bez těch komunistů, kteří nic nepostavili a jen politikaří, na rozdíl od Čínského průmyslu, by nemohl západ dělat nic a nemohl se na nic vymlouvat. Navíc Čína vlastní velké množství dluhopisů USA, jejichž výprodej by dost zamával s dolarem. Co dnes Číně zakážete, to si sama chtě nechtě vytvoří a pak to bude pro nás jen horší. Na Číně vydělávají západní společnosti biliony a Čína také již podává více žádostí o mezinárodní patent než USA a spousta patentů se týká 5G ve kterém jsou mnoho let napřed a bez kterých to ani na západě nepostavíme, takže i když to nebude z Číny budou tam čínské technologie :D Navíc už testuje 6G o čemž na západě máme jen vlhké sny. A probuďte se 3G je zastaralá technologie tak nevím proč ji zmiňujete. Říká vám něco program PRISM od NSA ? Díky němu mají americké tajné služby přímí přístup ke všemu od Googlu, Facebooku, Applu a vlastně všem podobným společnostem. Proto jsou taky v tom s EU na nože a Facebook nejednou vyhrožoval, že se stáhne z Evropy. To jen pro upřesnění. A ještě jedna věc, pokud by Čína dnes zavřela hranice, tak se ekonomika světa zhroutí do pár týdnů. Ne že bych ji nějak obhajoval, ale to je to globální pojetí světové ekonomiky :D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(6)  nízká(0)
Re: To je jenom začátek | od: blue.sun (181)  14.1.202110:43
Ale fuj... zmiňovat něco o přístupech do ­"soukromých­" dat v Googlu a podobně. To je přeci v pořádku, to je demokratické šmírování. Úplně něco jiného, než kdyby to prováděla ta zlá Čína, nedej Bože Rusko...
Spousta uvědomělých ­"západních svazáků­" má pořád pocit, že euroamerická společnost je krásně soběstačná a funkční. A ona není, je společensky i ekonomicky vytrvale na hraně kolapsu. Další věc, která takovým lidem ani nedochází je nákladnost výroby ­"doma­". Kdyby se opravdu vše mělo vyrábět v EU a USA, poletí ceny nahoru takovým způsobem, že se ekonomika sesype, protože by najednou lidi neměli šanci nic z toho koupit. A ten kolaps by nastal asi stejně rychle jako v tebou popisovaném případě zavření čínských hranic. Nemluvě už ani o tom, že pro výrobu mnoha věcí nám chybí lidi, prostředky i vědomosti. Nepotřebovali jsme to a najednou prostě nemáme.
Ale třeba je ten dědek nějakou propojenou osobností s odborovým předákem Dufkem a bude taky převychovávat lidi z ajťáků a hospodských na manuální pracovníky... Jen nevím, kde k té výrobě vezme suroviny.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(1)
Re: To je jenom začátek | od: DarkRichelieu (668)  14.1.202110:56
Někde jsem četl nějaké pojednání o přesunu výroby z Asie zpět do Evropy a USA, ale zatím se nedopočítali :D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(1)
Re: To je jenom začátek | od: blue.sun (181)  14.1.202113:37
Na první fázi návratu amerických firem vyčlenila vláda 75 miliard dolarů. A to se týká pouze přesunu a stimulace domácích firem, včetně takových věci jako rušení zahraničních poboček, které slouží k obcházení daňových zákonů USA ­(třeba v Irsku, Holandsku atd.­) O zavádění komplexní výroby elektroniky radši ani neuvažují, to je nad schopnosti celého západu dohromady.
EU vymyslela program za tři miliardy euro na zahájení výroby čipů na 3nm procesu. Z nuly, bez znalostí, bez ničeho. Tak přeju hodně štěstí, když se nedovedou domluvit vůbec na ničem.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(0)
Re: To je jenom začátek | od: wrah666 (2790)  15.1.20210:47
Pokud se jim úspěšně povede přesvědčit firmy k návratu, bude to jeden obří průšvih. Cokoliv co tyto firmy produkují bude nsáledně příšerně drahé. Zákazník zapláče a dvak si to přímo říká o mladou a sgresivní konkurenci, nesvázanou nesmyslnými předpisy.. Aby převzala trh.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: To je jenom začátek | od: blue.sun (181)  15.1.202110:59
Zapláčou všichni, jak zákazníci, tak ty firmy. Jsem zvědavý, kde v USA vezmou dělníky ochotné pracovat na výrobě mobilů či počítačů za pár stovek dolarů měsíčně, jako ti Číňani nebo Indové. Ano, vláda je chvíli nějakými dotacemi bude držet nad vodou, ale nakonec to stejně padne na držku, protože je to dlouhodobě neudržitelné. V první řadě, aby takový přesun vůbec mohl nastat, musí lidi mít v kapse dost peněz, aby vůbec mohli kupovat ty výrobky.
Ne, je na čase, aby tenhle rádoby­-kapitalismus fakt konečně skončil. Západní svět si hraje na něco, na co už dlouhé roky nemá, a čím dříve to pochopí, tím lépe. A tyhle všechny listiny a sankce jsou stejně jen fraška pro voliče.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.