www.svethardware.cz
>
>
>
>

Čínský superpočítač je trn v oku, Američané reagují

Čínský superpočítač je trn v oku, Američané reagují
, , aktualita
Před několika dny se čínský superpočítač Sunway TaihuLight postavil do čela TOP 500, což by nebylo nic divného, kdyby však nebyl postaven čistě na čínských procesorech. Američanům takový stav pochopitelně nevoní, a tak na sebe reakce nenechaly čekat.
K oblíbeným
reklama
Sunway TaihuLight je v čele TOP 500, čili seznamu světově nejvýkonnějších superpočítačů, sotva pár dní. Založen je na více než 10 milionech jader Sunway SW26010 na 1,45 GHz, což je, jak ukazuje tabulka níže, bezprecedentní množství. Při porovnání s Tianhe-2 je také nový Sunway TaihuLight energeticky daleko efektivnější.

Američané se tak mohou obávat, a to přinejmenším o prestiž svou, jakož i svých firem jako IBM a Intel. Není tedy divu, že promptně reagují a to prostřednictvím Oak Ridge National Laboratory, která spadá pod americké Ministerstvo energetiky. Laboratoř ohlásila, že na začátku roku 2018 bude mít k dispozici nový superpočítač. Jedná se o Summit, který má nabídnout výkon až 200 PFLOPS (RPEAK) v porovnání s 125 PFLOPS nového čínského superpočítače.
servery IBM Power7


Summit bude založen na serverech IBM Power9 a GPU generace NVIDIA Volta na kartách Tesla, které budou následovat po dnešních modelech s Pascaly a také upotřebí nové rozhraní NVLink s 5 až 12x vyšší propustností v porovnání s PCI Express 3.0. Využito bude celkem 3400 uzlů a každý bude mít k dispozici přes půl terabajtu paměti (HBM + DDR4) plus 800 GB jisté stálé paměti RAM, která poslouží jako buffer a lze předpokládat, že půjde o paměti 3D XPoint od Intelu a Micronu, nebo jim něco velice podobného.

Nejen IBM a Oak Ridge však pocítili nutnost reagovat na nový čínský superpočítač. Společnost Cray také hned ohlásila své systémy Cray XC, které jsou už k dispozici společně s akcelerátory Intel Xeon Phi (Knights Landing). Společnost Cray slibuje dvojnásobný výkon oproti předchozí generaci a vedle toho představila úložný systém Sonexion 3000 Lustre, který z jednoho racku dokáže přenášet data rychlostí 100 GB/s.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře